06 marca 2017

Rozpoczął się czas, gdy na świat przychodzą foki szare. W związku z działaniami prowadzonymi między innymi przez Błękitny Patrol WWF na rzecz ochrony fok, widok tych bałtyckich ssaków na polskim wybrzeżu nie jest już taką rzadkością, jak jeszcze kilka lat temu.

WWF prosi o informacje o fokach, szczególnie o tych, które właśnie się urodziły. Foki szare przychodzą na świat na przełomie lutego i marca. Dlatego jest to idealny czas do obserwacji młodych z matkami, a potem samych młodych fok. Dwa, trzy tygodnie po narodzinach, matka opuszcza bowiem szczenię, które musi od tego czasu samo sobie poradzić. Młoda foka wędruje wówczas do morza i uczy się, jak łowić ryby. To trudny czas w życiu tych ssaków, które często odpoczywają na plażach i na łachach.

- Prosimy o zgłoszenia miejsca obserwacji fok, żeby wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF mogli ocenić ich stan i zapewnić im spokój - mówi Rafał Jankowski z WWF. - Apelujemy też do spacerowiczów, żeby nie podchodzili do fok, ani nie pozwalali podbiegać do nich psom. Dla dzikich zwierząt tak bliski kontakt z człowiekiem czy psem to ogromny stres.

Widzisz fokę? Zadzwoń! Gdy zobaczysz fokę, koniecznie zgłoś to Błękitnemu Patrolowi WWF, tel. 795 536 009 lub Stacji Morskiej w Helu,
tel. 601 88 99 40.

Właśnie w tym okresie roku Błękitny Patrol WWF otrzymuje najwięcej zgłoszeń dotyczących małych fok. Oczywiście nie wszystkie z nich wymagają pomocy, jednak wolontariusze WWF wyjeżdżają na każde wezwanie i sprawdzają kondycję zwierzęcia. Po zorientowaniu się w sytuacji oraz konsultacjach z ekspertami ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego im. Profesora Krzysztofa Skóry, podejmowana jest decyzja o ewentualnym przewiezieniu ssaka do fokarium mieszczącego się w Helu. Dzieje się tak wyłącznie w przypadku, gdy foka wymaga pomocy. Zostaje wówczas poddana rehabilitacji w ośrodku. Gdy tylko zwierzę odzyska zdrowie i pełną sprawność, zostaje wypuszczone do Bałtyku.

Widzisz fokę? Zadzwoń! Gdy zobaczysz fokę, koniecznie zgłoś to Błękitnemu Patrolowi WWF, tel. 795 536 009 lub Stacji Morskiej w Helu, tel. 601 88 99 40. Dzięki Twojemu zgłoszeniu, wykwalifikowani wolontariusze będą mogli w szybkim tempie zająć się ssakiem. Prosimy, pamiętaj, że wszystkie gatunki fok, które spotkasz na polskim wybrzeżu, są ustawowo objęte ochroną. Jakiekolwiek niepokojenie zwierzęcia i zakłócanie jego spokoju jest łamaniem prawa.

Błękitny Patrol WWF działa w ramach projektu "Ochrona ssaków i ptaków morskich i ich siedlisk”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.