29 kwietnia 2021

Jakie zdolności na co dzień wykorzystują rysie, żeby przetrwać? Jak natura przystosowała te zwierzęta do radzenia sobie w środowisku? Zobacz, czym potrafią zaskoczyć nas rysie. Oto sześć przydatnych umiejętności, które pomagają im w życiu na wolności. 

Ryś Sześćdziesiątka 

 

Adoptuj rysiaRyś o tym imieniu przyjechał do Polski z Niemiec w lutym 2021 roku. Co ciekawe, to półbrat rysia Piernika, którego historię opowiadaliśmy tutaj. Obydwa rysie mają tego samego ojca. Sześćdziesiątka na wolność został wypuszczony bardzo szybko od przyjazdu, bo już w marcu. Jego obecność w zagrodzie wypuszczeniowej miała trwać nieco dłużej, ale pojawił się w niej inny ryś - Dawid, który po raz pierwszy na wolność trafił jeszcze w 2019 roku. Po jego przybyciu, zagroda wypuszczeniowa została otwarta i Sześćdziesiątka poznał smak wolności. Mimo krótkiego czasu spędzonego w zachodniopomorskich lasach, Sześćdziesiątka doskonale sobie radzi - poluje, co potwierdzają dane z jego obroży telemetrycznej. Objął rewir, który dzieli z rysicą Azjatką, z którą zdarza mu się widywać. Obydwa koty są młodymi osobnikami i cały czas szukają swojego sposobu na wolność. Choć ryś Sześćdziesiątka dalej jest w procesie adaptacyjnym, wszystko wskazuje na to, że pewnie podąża swoją drogą ku wolności.  

Co pomaga rysiom odnaleźć się w polskich lasach? Oto 6 patentów na życie wolności: 

 

 1. Trzymać się z dala od ludzi

  Najważniejszym elementem skutecznej adaptacji rysi w środowisku jest ich naturalny strach przed człowiekiem. Zwierzęta są tym bezpieczniejsze im mniej mają kontaktu z ludźmi. Skracanie dystansu z rysiem może doprowadzić do poważnych problemów i postawić pod znakiem zapytania jego przyszłość na wolności. Sześćdziesiątka jest rysiem płochliwym i raczej nie ma ochoty zbliżać się do ludzi, między innymi dlatego po jego przywiezieniu i kwarantannie zapadła decyzja o przewiezieniu go do zagrody wypuszczeniowej.

 2. Skutecznie polować

  Rysie najczęściej polują od zmroku do wschodu słońca. W ich jadłospisie znajduje się wyłącznie mięso: głównie sarny, łanie i młode jelenie. Poza tym rysie polują również na mniejsze ssaki takie jak zające czy jenoty. Zdarza się też, że rysie żywią się ptactwem, szczególnie tym gniazdującym na ziemi. Podczas polowania potrafią się bezszelestnie skradać i wykorzystywać naturalne osłony, takie jak np. kępy wysokich traw, krzewy, zwalone drzewa, pnie czy tzw. wykroty. Dzięki swoim niesamowitym zdolnościom rysie mogą podejść ofiarę bardzo blisko. Rysie, w tym także Sześćdziesiątka, muszą postarać się przy podchodzeniu ofiary, ponieważ nie są zbyt dobrymi biegaczami. Szybko biegają jedynie na krótkich dystansach.

 3. Dobrze ukrywać resztki posiłku

  Podczas jednego posiłku ryś zjada ok. 1 kg mięsa, a w ciągu doby od 1,7 kg do 3,6 kg, dlatego aby zjeść tak dużą zdobycz jak sarna, rysie potrzebują kilku dni. Po upolowaniu dużej zwierzyny ryś najczęściej ukrywa jej resztki, robiąc sobie w ten sposób zapasy na następne dni. Najczęściej ryś zakopuje ją w ściółce, narzucając tylnymi łapami liście, piasek i trawy, które potem uklepuje, przez co powstaje pagórek zwany kurhanem. Zimą wykorzystuje do tego śnieg. Ryś Sześćdziesiątka doskonale ukrywa swoje zdobycze, maskując ich widok i zapach. Rysie muszą jednak uważać, bo takie “spiżarnie” mogą być rabowane m.in. przez wilki, borsuki, dziki, lisy, czy zdziczałe psy.

 4. Odpoczywać w kryjówce

  Adoptuj rysiaRysie polują głównie w nocy, więc dnie spędzają najczęściej w swoich kryjówkach. Ryś, podobnie jak kot domowy, wiele czasu spędza na… spaniu. Odpoczynek jest dla rysia bardzo ważny, dlatego potrzebuje dużych obszarów leśnych, żeby móc spokojnie oddać się regeneracji. Rysie preferują więc lasy, w których nie brakuje martwych drzew, nie usuwa się wywrotów, a dodatkowo występują tam załomy skalne lub drzewa z obszernymi dziuplami, które rysie wykorzystują jako kryjówki. Między innymi przez tak duże wymagania środowiskowe, rysiom nie jest łatwo żyć w polskich lasach.

 5. Nie bać się wody

  Wbrew pozorom, rysie są dobrymi pływakami. Dzięki monitoringowi wiemy, że są w stanie przepłynąć jezioro (o szerokości 500 m), czy rzekę wielkości Odry lub Wisły. Dzięki odczytom z obroży telemetrycznych założonych na rysie wypuszczane przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze możemy podziwiać imponujące dokonania rysi.

 6. Obroże telemetryczne

  Bez obroży telemetrycznych nie mielibyśmy możliwości sprawnego reagowania na sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu rysi. Kiedy ryś znajdzie się zbyt blisko osad ludzkich i przebywa tam zbyt długo np. z powodu choroby czy urazu, dzięki znajomości lokalizacji możemy na to szybko zareagować. Co więcej, czasami obroża może też pomóc w ujęciu sprawców przestępstw takich jak kłusownictwo. W obawie przed karą, ludzie unikają kłusowania na zwierzęta z obrożami telemetrycznymi, co zmniejsza poziom śmiertelności rysi biorących udział w projekcie reintrodukcji.