15 stycznia 2021

Czy smog w Polsce nadal jest problemem i zagrożeniem dla naszego zdrowia? Odpowiedź jest od lat taka sama – tak. W rankingu 50 najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich, aż 36 to miasta polskie. W 72% z nich przekraczane są średnie roczne dopuszczalne normy zanieczyszczenia powietrza. Dodatkowo naukowcy potwierdzają związek smogu ze śmiertelnością COVID-19: wielu zgonów można by uniknąć, gdyby zarażeni nie mieszkali w miejscach, gdzie powietrze jest tak zanieczyszczone.  

Dlaczego zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju są na tak wysokim poziomie? 

Głównym powodem zanieczyszczenie powietrza w Polsce jest ogrzewanie budynków paliwami stałymi w nieefektywnych (pozaklasowych) kotłach - budynki to około 38% gazów emisji cieplarnianych w Polsce! Drugim powodem są spaliny samochodowe. Tematyka smogu pojawia się od lat w debacie publicznej w Polsce, ale, co ciekawe, nadal bardzo często jest mieszane ze... zmianą klimatu. W 13. odcinku podcastu Naturalnie z WWF ostatecznie rozprawiamy się z mitami na temat zanieczyszczenia powietrza i smogu. Odpowiadamy min. na pytania: 

  • Jakie są źródła zanieczyszczenia powietrza, skutkujące częstym smogiem?
  • Jak oddychanie zanieczyszczonym powietrzem wpływa na nasz organizm?
  • Jak ma się smog do COVID-19?
  • Jak emisje gazów cieplarnianych mają się do emisji zanieczyszczeń?  

W studiu Naturalnie z WWF rozmawiają dr n. med. Monika Czystowska, specjalistka chorób płuc oraz Oskar Kulik, specjalista do spraw polityki energetycznej WWF Polska.

 

Słuchaj podcastu:

Spotify Apple

Wszystkie odcinki Następny odcinek

 

Źródła:  
https://www.focusnauka.pl/artykul/ranking-smogu-na-50-najbardziej-zanieczyszczonych-miast-eu-az-36-jest-w-polsce-180509043616 https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0269749120365489
https://www.wwf.pl/ZeroemisyjnaPolska
https://www.polskialarmsmogowy.pl/
https://academic.oup.com/cardiovascres/article/116/14/2247/5940460
https://projects.iq.harvard.edu/covid-pm/home
https://www.nik.gov.pl/plik/id,12663,vp,15061.pdf