09 czerwca 2017

10 i 11 czerwca, podczas warszawskiej edycji Slow Weekendu w Soho Factory, powstanie strefa edukacyjna VIVE Group oraz Fundacji WWF Polska - „VIVE! Drugie życie tkanin”. Na odwiedzających czekać będzie spotkanie z mistrzem – Mariuszem Przybylskim, który opowie o kolekcji „Transplantacja”, a także możliwość jej obejrzenia oraz stworzenia własnych dzieł podczas warsztatów DIY.

Każdy kto przyniesie na targi torbę używanych tekstyliów otrzyma nową torbę na ramię z kolekcji Mariusza Przybylskiego „Adaptacja”, która wyprodukowana została wyłącznie z materiałów pochodzących z recyklingu oraz bez zużycia wody. Na targach po raz pierwszy zostaną pokazane również ubrania przekazane na aukcje charytatywną przez Kingę Rusin, Marcina Dorocińskiego, Beatę Pawlikowską, Agnieszkę Woźniak- Starak i Michała Piróga.

Strefa „VIVE! Drugie życie tkanin” to kolejny z efektów współpracy Fundacji WWF Polska oraz VIVE Group. Projekt promuje ideę nadawania drugiego życia używanym tekstyliom oraz ochronę zasobów wodnych, która jest bezpośrednio związana z recyclingiem tkanin. Dzięki niemu można zaoszczędzić tysiące litrów wody. Goście strefy będą mogli osobiście doświadczyć jak potrzebny i prosty jest cykl nadawania drugiego życia tkaninom.

Każda taka torba oszczędza 2600 litrów wody – jest to ilość potrzebna do wyprodukowania torby z konwencjonalnej, niecertyfikowanej bawełny podobnej wielkości.

Projektuj i szyj z Przybylskim

Główna atrakcja w strefie VIVE Group i WWF to spotkanie z projektantem Mariuszem Przybylskim, który odwiedzi targi w sobotę, 10 czerwca o godzinie 12:00 i opowie o tym jak tworzył kolekcje „Transplantacja” i „Adaptacja” – wykonane z materiałów , których nikt już nie potrzebował. Każdy zainspirowany kolekcją mistrza będzie mógł wziąć udział w warsztatach DIY, gdzie bazą prac będą materiały pozyskiwane tak jak do kolekcji projektanta z VIVE Textile Recycling. Cały proces powstawania kolekcji został utrwalony na zdjęciach i filmie, które również zostaną zaprezentowane gościom.

Torba za torbę

Odwiedzający, którzy przyjdą na Slow Weekend i przyniosą torbę używanych tekstyliów otrzymają w zamian torbę z kolekcji Mariusza Przybylskiego „Adaptacja”, wykonaną z przetworzonych tekstyliów. Każda taka torba oszczędza 2600 litrów wody – jest to ilość potrzebna do wyprodukowania torby z konwencjonalnej, niecertyfikowanej bawełny podobnej wielkości. Używane tekstylia będzie można oddać do jednego z 6 kontenerów rozstawionych na terenie targów i udać się do strefy „VIVE! Drugie życie tkanin” w łączniku hal 15 i 16 z voucherem, który pozwoli odebrać w zamian modną torbę.

Ubrania gwiazd na sprzedaż

Do nadania drugiego życia swoim ubraniom zachęcone zostały również znane polskie gwiazdy. Kinga Rusin, Marcin Dorociński, Beata Pawlikowska, Magdalena Cielecka, Agnieszka Woźniak- Starak i Michał Piróg przekazali swoje ubrania na aukcję charytatywną, z której dochód zostanie przekazany na programy ochrony przyrody WWF Polska. Ubrania te będzie można oglądać tylko w czasie Slow Weekend w strefie „VIVE! Drugie życie tkanin” w godzinach 11:00-19:00. Sama licytacja ruszy 10 czerwca na stronie charytatywni.allegro.pl. Na licytację zostanie także przekazana torebka i plecak z najnowszej kolekcji Mariusza Przybylskiego, z której dochód wesprze działania Fundacji VIVE Serce Dzieciom.

WWF Polska oraz Grupa VIVE dla przyrody

Grupa VIVE, zajmująca się recyklingiem tekstyliów, wspiera Fundację WWF Polska m.in. w programach ochrony Morza Bałtyckiego, polskich rzek i Karpat. Organizatorzy zaplanowali w strefie wystawę fotografii poświęconą Bałtykowi i polskim rzekom, aby podkreślić, że oddając tekstylia do ponownego przetworzenia Polacy mają realny wpływ na ochronę polskiej przyrody. Wspierając recycling tekstyliów nie tylko oszczędzamy wodę, ale także zmniejszamy swój negatywny wpływ na środowisko, poprzez ograniczenie zużycia energii potrzebnej do wyprodukowania nowych surowców, redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz minimalizowanie liczby odpadów.

Slow Weekend #7 – Lato! odbędzie się 10 i 11 czerwca w Soho Factory, przy ul. Mińskiej 25 w Warszawie. Sekcja „VIVE! Drugie życie tkanin” będzie dostępna w łączniku między halami 15 i 16. Zapraszamy!