20 grudnia 2019

Południowcy są bardziej rudzi i cętkowani, ci z północy czasami w ogóle nie mają cętek. Mowa oczywiście nie o nas, ludziach, ale o rysiach, które tak jak i my różnią się między sobą. To największe ciągle żyjące w Europie dzikie koty. Dziś tropimy je wspólnie w leśnych ostępach i opowiadamy o ich zwyczajach. 

Kto dostrzegł w je w lesie jest ogromnym szczęściarzem. Nie tylko dlatego, że rysi w Polsce północnej jest zaledwie około 40-stu, a w polskich Karpatach nieco ponad 100, ale też dlatego, że rysie są dyskretne, skryte i są … antrofobami. Mówiąc prościej, jak to koty, chodzą własnymi ścieżkami i unikają nas jak mogą. Nie ma się im co dziwić, kiedyś występowały w całej Polsce, wszędzie tam gdzie były niedostępne lasy, dzisiaj populacja bałtycka jest skrajnie zagrożona. Rysi w Polsce jest ich tak niewiele, a nadal są ludzie gotowi je zabijać  i choć są pod ochroną ciągle padają ofiarami kłusowników.

Największym zagrożeniem dla rysi, nie jest jednak człowiek ze strzelbą czy wnykami, ale człowiek w samochodzie. Potencjalnie każdy z nas. Rysie giną pod kołami aut, bo jadąc przez ich dom – las, nie zachowujemy ostrożności. Zdejmijcie nogę z gazu i posłuchajcie o rysiu jadąc do domu na te najbardziej rodzinne święta w roku. W podcaście usłyszycie głos rysia, może podczas świątecznych wędrówek po lesie, do których zachęcamy, uda się Wam usłyszeć go ponownie? A może uda się Wam go zobaczyć? Jak zapewnia Stefan Jakimiuk, gość podcastu, każdy kto spotka rysia w naturze stanie się jego fanem!

Dla pierwszych pięciu osób, które odpowiedzą na pytania: Na jaką odległość może skoczyć ryś i ile włosów mieści się na 1 cm ciała tego kota mamy wspaniałą nagrodę, album przyrodniczy wydawnictwa Rebis, który powstał na podstawie serialu „Our Planet” Netflixa i WWF. Odpowiedź znajdziecie w podcaście, wyślijcie ją na kkarpaswiderek@wwf.pl.

Napiszcie też o czym chcielibyście jeszcze posłuchać. W Nowym Roku spełniamy marzenia.

Nasz podcast znajdziecie na:

Spotify

http://bit.ly/SpotifyPodcastWWF

Apple podcast

http://bit.ly/ApplePodcastWWF

Google podcast

http://bit.ly/GooglePodcastWWF