12 lutego 2021

Samiec pantery śnieżnej o imieniu Khan ma za sobą niezwykłą wędrówkę. Fotopułapki Fundacji WWF i Parku Narodowego Sajlugiemskij zarejestrowały tego irbisa w zachodniej części  Gór Południowoczujskich w Rosji, na Syberii, w pobliżu granicy z Mongolią. Rok temu Khan był zaobserwowany we wschodniej części tego pasma. Mamy zatem dowody na to, że ten samiec przemierzył 100 kilometrów w linii prostej wzdłuż trudno dostępnych gór Ałtaju! 

Czy 100 kilometrów to dużo dla pantery śnieżnej? 

Khan został celebrytą na długo przed swoją 100-kilometrową wędrówką. Ten samiec pantery śnieżnej został po raz pierwszy zarejestrowany przez fotopułapki w Republice Ałtaju już w 2013 roku. Był pierwszym rosyjskim irbisem, którego wizerunek uchwycono nie tylko na fotopułapce, ale również na zwykłej kamerze.

 

„Gdy drapieżniki pokonują tak duże odległości, może oznaczać to niedostatek zwierzyny, na którą polują. W przypadku panter śnieżnych w Rosji, ich główną ofiarą jest koziorożec syberyjski, którego liczba w Górach Południowoczujskich z roku na rok maleje. W rzeczywistości odległości pokonywane przez irbisy mogą znacznie przekroczyć 100 kilometrów, ponieważ te dzikie koty nie poruszają się w linii prostej, ale wokół terenów łownych, skrupulatnie patrolując swoje terytorium” – komentuje Alexander Karnaukhov z WWF Rosja.

Khan nie jest rekordzistą 

Adoptuj panterę śnieżnąEksperci WWF i partnerzy, biolodzy z organizacji pozarządowej Asia-Irbis z Irkucka, zarejestrowali już wcześniej wędrówki panter śnieżnych na dystansie ponad 100 kilometrów w linii prostej. W 2018 roku w Republice Buriacji, w górach Sajanu Wschodniego, fotopułapki uchwyciły irbisa o imieniu Munko, który przebył ponad 110 kilometrów w linii prostej od miejsca, w którym został wcześniej zaobserwowany. Zimą 2021 roku Munko zawędrował aż do Mongolii, pokonując odległość ponad 150 kilometrów od punktu w Rosji, gdzie został ponownie zarejestrowany przez kolejne fotopułapki. 

Pantera śnieżna uchwycona przez fotopułapkę

Skąd wiemy, że to ta sama pantera śnieżna? 

Irbisy prowadzą bardzo skryty tryb życia i zamieszkują trudnodostępne obszary. Właśnie dlatego najlepszym sposobem na monitorowanie stanu tego gatunku są fotopułapki. W Rosji liczbę panter śnieżnych szacuje się na 70-90 osobników, a w pobliskiej Mongolii jest ich 500-1000 . Skąd więc wiadomo, że na obrazach z różnych fotopułapek znajduje się właśnie Khan? Odpowiedź jest prosta - cętkowany wzór na futrze jest, niczym odciski palców u człowieka, unikalny dla każdego osobnika. 

Duch Gór potrzebuje naszej pomocy 

Pantera śnieżna uchwycona przez fotopułapkęPostępująca zmiana klimatu oraz  wzrost powierzchni pastwisk przyczyniają się do utraty naturalnych siedlisk pantery śnieżnej, a także zmniejszenia populacji gatunków, którymi się żywi. Głodujący irbis bywa po prostu zmuszony do polowania na zwierzęta gospodarskie, przez co naraża się na konflikt z człowiekiem. Często taka sytuacja kończy się zabiciem dzikiego zwierzęcia przez pasterzy. 

Wszystkie te czynniki sprawiają, że na świecie pozostało już tylko ok. 4 000 panter śnieżnych. Ich populacja zmniejszyła się co najmniej o 20% w ciągu ostatnich 20 lat. Bez naszej pomocy te wspaniałe koty mogą wkrótce zniknąć – na zawsze. Symbolicznie adoptując panterę możesz wspomóc działania WWF, zmierzające do odbudowy populacji tego gatunku. 

Adoptuj panterę śnieżną »

 

Autorka: Agnieszka Muzińska

Polecamy

Pantera śnieżna Suhak mongolski