Twoje 1,5% dla przyrody!

Aby mieć swój udział w wypuszczaniu na wolność kolejnego pokolenia rysi, ratowaniu potrzebujących fok na wybrzeżu, przeciwdziałaniu zanieczyszczeniom rzek wystarczy uwzględnić w swoim rozliczeniu PIT Fundację WWF Polska. Stań się częścią realnej zmiany i pomóż przyrodzie!

ryś

Jak przekazać 1,5% podatku WWF?

Wybierz sposób, w jaki chcesz rozliczyć podatek.

TYLE ZROBILIŚMY RAZEM DLA PRZYRODY W 2024 ROKU!

Dzięki wsparciu naszych darczyńców mamy coraz więcej rysi w Polsce, Błękitny Patrol WWF prowadzi interwencje na wybrzeżu Bałtyku, a naszymi działaniami edukacyjnymi objęliśmy prawie 15 300 tysięcy uczniów. To tylko wycinek naszych działań! Więcej o nich na stronie wwf.pl.

Rysie

Co najmniej 30 rysi i 5 grup rodzinnych

Tyle wykazał monitoring prowadzony przez WWF na Warmii i Mazurach w 2024 roku. W 2015 r. została wypuszczona ostatnia rysica z Estonii, a w 2019 roku ostatnie rysie z hodowli "born to be free". Prowadzony w latach 2019-2024 monitoring wykazuje łagodny wzrost warmińsko-mazurskiej populacji. I co ciekawe dzięki genetyce rejestrujemy już wnuczki ostatniej samicy przywiezionej z Estonii.

Szczenię foki

359 INTERWENCJI FOCZYCH

Tyle razy Błękitny Patrol WWF podejmował działania na polskim wybrzeżu Bałtyku. Od 2010 roku nasi wolontariusze na co dzień pomagają fokom, morświnom i ptakom morskim, a także innym potrzebującym wsparcia zwierzętom. My dbamy o to, by mogli robić to nieustająco, profesjonalnie i w oparciu o najnowszą wiedzę!

Odra

PONAD 44 000 PODPISÓW

Tyle osób zdecydowało się wesprzeć nasze dwie petycje w sprawie ochrony polskich rzek. Przekazaliśmy je premierowi w 2024 roku. Polacy nie są obojętni, gdy rzeki są zanieczyszczane, a życie w nich zamiera. Aktywnie działamy, by poprawić stan polskich rzek przez działanie wolontariuszy Strażników Rzek WWF oraz przedstawiając postulaty społeczne i przyrodnicze władzom.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA O 1,5% PODATKU

JAK MOGĘ PRZEKAZAĆ 1,5% NA WWF?

Wystarczy wpisać numer KRS 0000 160 673, rozliczając się za pomocą e-pita, bezpłatnego programu do rozliczania na naszej stronie, czy składając papierową wersję deklaracji PIT do Urzędu Skarbowego.

KIEDY MOGĘ PRZEKAZAĆ 1,5% PODATKU?

1,5% podatku przekazujemy w tym samym czasie, gdy rozliczamy się co roku z urzędem skarbowym. Niezależnie od wypełnianego przez nas druku PIT, stanowiącego zeznanie roczne, czas na jego złożenie mamy do 30 kwietnia.

CZY MOŻNA JEDNOCZEŚNIE ODLICZYĆ OD PODSTAWY OPODATKOWANIA DAROWIZNĘ I PRZEKAZAĆ 1,5%?

Tak, można. Darowizna jest osobnym sposobem wsparcia organizacji.

W TYM ROKU OTRZYMAM ZWROT NADPŁACONEGO PODATKU. CZY NIE STRACĘ, PRZEKAZUJĄC 1,5%?

Nie. Przekazanie 1,5% podatku nie wpłynie na wysokość zwrotu.

KTO MOŻE PRZEKAZAĆ 1,5% PODATKU?

1,5% podatku mogą przekazać osoby fizyczne będące:

  • podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT-37)
  • podatnikami opodatkowanymi ryczałtem od przychodów ewidencjonalnych (PIT-28)
  • podatnikami, którzy sami opłacają zaliczki na rzecz podatku (PIT-36)
  • podatnikami prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą i korzystającymi z liniowej, 19-procentowej stawki podatku (PIT-36L)
  • podatnikami uzyskującymi dochód z obrotu papierami wartościowymi, kryptowalutami i udziału w spółkach (PIT-38)
  • podatnikami uzyskującymi dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości (PIT-39)

Emeryci i renciści, którzy od organu rentowego otrzymali PIT-40A, również mogą wesprzeć WWF - wystarczy, że na bazie otrzymanego rocznego obliczenia podatku złożą oświadczenie na formularzu PIT/OP. Osoby, za które deklarację podatkową składa zakład pracy, aby móc przekazać 1,5% podatku na rzecz OPP, muszą samodzielnie wypełnić właściwy formularz PIT. Możliwości przekazania 1,5% podatku na rzecz OPP nie mają osoby, których podatek należny jest równy 0 - czyli ulgi są tak duże, że znoszą cały podatek należny.