03 sierpnia 2017

WWF Polska prezentuje przewodnik, w którym przedstawia najciekawsze pod względem przyrodniczym miejsca w Polsce. Nasz kraj jest niezwykłym obszarem, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie – od skalistych gór, poprzez lasy, rzeki i jeziora, kończąc na piaszczystym wybrzeżu Bałtyku.

W każdym regionie Polski możemy znaleźć wyjątkowe miejsca, które oczarują nas swoim pięknem i bogactwem przyrodniczym. Przed planowanym wyjazdem warto więc zapoznać się z przewodnikiem przygotowanym przez WWF Polska.

Wiekowe lasy i ich niezwykli mieszkańcy

Wydając poradnik WWF Polska starało się zobrazować jak wiele Polska ma do zaoferowania
w różnych jej regionach. Można znaleźć w nim, znaną już wszystkim Puszczę Białowieską, która jest unikatowa na skalę całej Europy, gdzie można podziwiać naturę niezmienioną od setek lat. Wiekowe dęby i możliwość obserwowania żubrów to znak rozpoznawczy jedynego
w Polsce obszaru przyrodniczego, wpisanego na Listę światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Kolejnym leśnym obszarem, mniej popularnym, ale równie cennym jest Pogórze Przemyskie ze swoją Puszczą Karpacką. To jeden z najdzikszych terenów w Polsce, który obfituje w stare lasy zamieszkane między innymi przez orły i orliki. Jest to również region występowania jednego
z najbardziej skrytych i zagrożonych wyginięciem zwierząt w naszym kraju – żbika. O tym, że jest to teren niezwykle bogaty pod względem przyrodniczym świadczy fakt, że od kilkudziesięciu lat wielu przyrodników i organizacji ekologicznych zabiega o to, aby właśnie w tym miejscu utworzyć Turnicki Park Narodowy. Każdy, kto chce wesprzeć tą ideę, może podpisac petycję na stronie karpaty.wwf.pl

Usunięto obraz.

Dzika rzeka - Dolina Środkowej Wisły

Dzika i piękna, Królowa Polskich rzek, uniknęła losu większości europejskich wielkich rzek
– niemal połowa jej biegu nigdy nie została poważniej uregulowana. Malownicza i zmienna, rozbrzmiewająca ptasim świergotem środkowa Wisła jest jednym z najcenniejszych przyrodniczo miejsc nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Okolice Wisły dostarczają wielu niezwykłych doznań, jej piaszczyste wyspy są domem, wielu niezwykłych zwierząt. Pamiętajmy jednak, że przyroda tej rzeki jest ogromnie wrażliwa na zaburzenia spowodowane obecnością człowieka, nigdy nie wchodźmy zatem na jej wyspy. Rzeka ta zachwyci każdego wrażliwego na piękno przyrody. Brzegi Wisły i większe wyspy porośnięte krzewami i lasami to paleta niezwykłych kolorów., Na piasku i mule wzdłuż wiślanych brzegów znajdziemy tropy czworonożnych mieszkańców Wisły: wydr, lisów, bobrów, saren, a nawet łosi. Wisłę – jej piękno i przyrodę – można podziwiać na różne sposoby, płynąc kajakiem czy drewnianą, tradycyjną łodzią, podróżując wzdłuż nurtu rowerem albo pieszo. Można zobaczyć, jak Wisła się zmienia, jak pięknieje,  mijając porośnięte wierzbami i topolami brzegi rzeki i wyspy. Wszyscy, którzy docenią jej piękno i będą chcieli, tego, aby zachować Wisłę w jej dotychczasowej postaci, zachęcamy, aby podpisali petycję na stronie godzinadlaziemi.pl.

 

Podróż do Krainy Wygasłych Wulkanów

Innym ciekawym miejscem, które warto by odwiedzić podczas wakacji jest Kraina Wygasłych Wulkanów znajdująca się w niedalekim sąsiedztwie Wrocławia. Obecność tego typu obiektów
w Polsce nie jest znana szeroko i mało kto wie, że na południowym - zachodzie mamy możliwość odwiedzenia miejsc, gdzie wiele milionów lat temu istniały czynne wulkany. Będąc jna Pogórzu Kaczawskim warto odwiedzić Ostrzycę (501 m n.p.m.), która nazywana jest Śląską Fudżijamą. Jej wyjątkowość podkreśla, iż należy do Korony Sudetów, czyli 31 najwyższych szczytów polskiej części tych gór.

 

Wolin – najwyższe klify w Polsce

Innym ciekawym przykładem jest największa Polska wyspa Wolin, która do zaoferowania ma rozległy wachlarz atrakcji. Różnorodność krajobrazu i możliwość spędzania wolnego czasu na wiele możliwości, z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Miłośnicy kąpieli słonecznych znajdą tutaj rozległe, piaszczyste plaże pod najwyższymi w całym kraju klifami. Obowiązkowym punktem odwiedzin jest Woliński Park Narodowy, który został utworzony w 1960 r. Choć park znany jest jako ostoja wielu gatunków ptaków, możemy spotkać w nim również żubra, kojarzonego głównie z Puszczą Białowieską.

To jedynie kilka przykładów opisanych w przewodniku ,,Odkrywaj Polskę z WWF”. W publikacji można znaleźć więcej propozycji zróżnicowanych przyrodniczo miejsc wartych odwiedzenia. Każde z nich charakteryzuje się unikalną florą i fauną, typową dla danego regionu i gwarantuje niezapomniane przeżycia. Przed podróżą warto więc zapoznać się z propozycjami uwzględnionym w przewodniku.

Pamiętajmy, iż w każdym z tych miejsc to człowiek jest gościem. Szanujmy więc to, co nas otacza, po to, aby przyszłe pokolenia również miały szansę odkryć te magiczne zakątki naszego kraju.

Przewodnik możesz pobrać tutaj: Przewodnik Wakacyjny WWF