30 października 2019

Niedźwiedzie to adaptacyjne, duże drapieżniki o wszystkożernym i mocno oportunistycznym sposobie odżywiania. Mogą w łatwy sposób dostać się do żywności (np. z wysypisk, koszy na śmieci i kompostowników), co może prowadzić do ich pojawiania się w pobliżu ludzkich zabudowań. Aby temu zapobiec Fundacja WWF Polska przekazała gminie Lutowiska trzynaście kontenerów na odpady, wyposażonych w specjalne zabezpieczenie przed niedźwiedziami.

Sąsiedzi niedźwiedzi

Gmina Lutowiska to jedna z niewielu gmin w Polsce, która może pochwalić się obecnością niedźwiedzia brunatnego. Jednak życie w pobliżu dużych drapieżników może wymagać od nas pewnych dodatkowych działań. Jednym z pierwszych kroków do bezpiecznej koegzystencji ludzi i niedźwiedzi jest niezachęcanie niedźwiedzi do zbliżania się do ludzkich zabudowań poprzez zabezpieczenie wszelkich składowisk odpadów żywności i uczynienie ich „niedźwiedzio-odpornymi". Dzięki temu zwierzęta nie przyzwyczają się do „łatwego” źródła pokarmu, a co za tym idzie obszary zamieszkałe przez ludzi nie będą dla nich atrakcyjne.

Niestety niedźwiedzie nauczyły się penetrować większość rodzajów koszy na odpady ustawionych przy górskich szlakach, schroniskach czy gospodarstwach domowych. Zwierzę, które nauczy się zdobywać pożywienie w pobliżu człowieka i skojarzy sobie jedzenie z jego obecnością, może później powodować sytuacje konfliktowe domagając się pokarmu. Możemy im jednak w łatwy sposób zapobiec, dlatego jako WWF Polska rozstawiliśmy w gminie Lutowiska trzynaście koszy na śmieci z zabezpieczeniem, które uniemożliwi zwierzętom ich otworzenie lub przewrócenie. Każdy kontener zbudowany jest z grubej blachy stalowej, a przykrywa go klapa ze specjalną zasuwą, możliwą do otworzenia tylko przez człowieka – mówi Piotr Chmielewski, specjalista ds. ochrony przyrody w WWF Polska.

Gdzie można zobaczyć nowe kosze?

Kontenery niedźwiedzio-odporne w gminie Lutowiska

 

Kilka kroków do bezpiecznej koegzystencji

Odpowiednie kosze na śmieci to jednak nie wszystko. Najważniejsze jest odpowiedzialne zachowanie ludzi – zarówno tych żyjących w sąsiedztwie niedźwiedzi, jak i turystów. Resztki naszego jedzenia lub opakowanie mogą zachęcać niedźwiedzie do poszukiwania pożywienia w koszach na śmieci. Jeśli zwierzęta zaczną kojarzyć zapach człowieka z pokarmem, mogą stać się tzw. osobnikami problemowymi i  przyzwyczaić się do zdobywania pożywienia pochodzącego od człowieka. O czym warto pamiętać?

Porady dla turystów:

Porady dla mieszkańców:

Polecamy