TO, że święto zakochanych przypada w lutym, nie jest przypadkiem. To właśnie teraz wilk szuka wilczycy, a ryś - rysicy.

Zwierzęta, tak jak my - ludzie, mają swoje potrzeby życiowe i czas miłości. Miłości, która zazwyczaj za nic ma granice ustanowione przez ludzi. Niestety 'płotomania' na polskich rubieżach zastopowała migrację większych zwierząt. Na wschodzie Polski powstaje płot w związku z kryzysem emigracyjnym, za zachodzie płot ma zabezpieczać przed rozpowszechnianiem Afrykańskiego Pomoru Świń. Jakby tego było mało, lekką ręką, zamknięto też niektóre przejścia dla zwierząt pod autostradami.

Te decyzje zmieniają ekosytystem, mogą zagrozić wielu gatunkom, także chronionym jak ryś czy wilk. Podejmowane są bez konsultacji, analizy, słuchania ludzi nauki, wreszcie bez gwarancji skuteczności osiągania przez nie zamierzonych celów?

Wchodzimy razem do zimowego lasu i wraz z Katarzyną Kozyrą-Zyskowską, teriolożką, pasjonatką przyrody, wsłuchujemy się w problemy jego mieszkańców. Kasia na co dzień pracuje jako biolog, przygotowuje  ekspertyzy, chociażby takie które są potem podstawą do wyznaczania  chociażby przejść dla zwierząt pod autostradami.

Zapraszamy!

Spotify Apple Google

Wszystkie odcinki Następny odcinek