05 października 2021

Jaki jest wilk nie każdy widzi, dlatego chcemy przybliżyć Ci tego drapieżnika. Jesteśmy ciekawi, jak Ty postrzegasz ten ściśle chroniony gatunek. Dlatego postanowiliśmy zorganizować konkurs „Jak widzę wilka”. 

Zasady konkursu i nagrody

Czekamy na Wasze ilustracje przedstawiające wilka, a najlepsze 5 prac zostanie nagrodzonych workoplecakiem z autorską ilustracją oraz zestawem gadżetów z logo WWF Polska. Więcej o konkursie w obowiązującym do dn. 08.10.2021 regulaminie », nowy regulamin znajdziesz tu »

  • Praca konkursowa może być wykonana dowolną techniką, zarówno w programie graficznym, jak i na kartce czy płótnie (w tym przypadku prześlij nam zdjęcie swojej ilustracji).
  • Na Twoje zgłoszenie czekamy pod adresem mailowym konkurs@wwf.pl, w mailu dopisz „Konkurs: jak widzę wilka”.
  • Konkurs trwa od 5 do 20 października do godziny 21:00.


A jaki wilk jest naprawdę?  

Niegroźny

Ataki wilków na ludzi są niezmiernie rzadkie, dużo częściej ludzi atakują np. psy. Warto wiedzieć, że w Polsce śmiertelny atak tego drapieżnika na człowieka nie zdarzył się od wojny, czyli niemal 80 lat.

Pożyteczny

Wilk jest często wspominany w mediach w kontekście ataku na zwierzęta gospodarcze. Takie ataki zdarzają się jednak przede wszystkim na nieodpowiednio zabezpieczone lub wcale niezabezpieczone zwierzęta. Wilk poluje głównie na dziką zwierzynę leśną, redukując m.in. nawet do 80 000 dzików rocznie. Za taką usługę Państwo płaci myśliwym setki milionów złotych. 

Cierpliwy i pracowity

Według szacunków tylko co dziesiąte polowanie kończy się dla wilka powodzeniem, mimo to wilki się nie poddają i jako strażnicy lasów chronią je przed nadmierną eksploatacją przez dzikie zwierzęta roślinożerne w jednym miejscu. Warto pamiętać, że zrównoważona liczba osobników to potencjalnie mniej wypadków na drogach.

Podróżnik

Wilki to wędrowcy. Zanim znajdą rodzinę czy miejsce do życia, dorosłe osobniki potrafią pokonać nawet 10 000 km.

Rodzinny

Pewnie kojarzysz wilka z obrazem wielkiej groźnej watahy z wilkami z pianą na pyskach? To niestety filmowy wymysł. Wilki żyją w grupach rodzinnych, podobnych w pewnych cechach do ludzkich, liczących średnio od 3 do 8 osobników. Taka wataha składa się z jednej pary rodzicielskiej oraz jej potomstwa z ostatnich dwóch, a czasem trzech lat.
 

Pamiętaj, że wilk jest w Polsce gatunkiem ściśle chronionym i jego populacja liczy około 2000 osobników. Jeśli chcesz pomóc nam w zachowaniu tego gatunku, pomyśl o adopcji wilka!