04 grudnia 2019

Każdego roku, 5 grudnia obchodzone jest międzynarodowe święto wolontariuszy. Fundacja WWF może pochwalić się imponującą grupą ponad 500 współpracujących z nią w ramach wolontariatu osób. Wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF już prawie 10 lat patrolują bałtyckie wybrzeże niosąc pomoc ssakom i ptakom morskim, sprzątając nadmorskie plaże, czy prowadząc edukację na temat dbania o ekosystem morski. W 2018 roku do grona wolontariuszy WWF dołączyli również Strażnicy Rzek WWF, którzy wspierają nas w walce o naturalne rzeki.

Błękitny Patrol WWF
Przechadzając się brzegiem morza, niezależnie od tego, czy jesteś w Piaskach, Mielnie czy Międzyzdrojach, możesz spotkać osoby w błękitnym umundurowaniu, które uważnie wpatrują się w Bałtyk. To właśnie wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF, którzy od 2010 roku są oczami i uszami WWF na Pomorzu. 1 stycznia 2010 roku odbył się inauguracyjny patrol plaży. Mimo niesprzyjającej pogody pierwsi wolontariusze postanowili poświęcić nam swój wolny czas i zaangażować się w pomoc fokom i morświnom. W ramach projektu “Wsparcie restytucji i ochrony ssaków bałtyckich w Polsce” 42 osoby dzielnie przecierały pierwsze szlaki. Dziś Błękitny Patrol WWF to już 200 współpracujących z nami wolontariuszy.
Błękitny Patrol WWF przez lata ewoluował i pod jego patronatem wiele osób rozwinęło skrzydła, stając się liderami w pomocy nadbałtyckiej faunie. Teraz, poza morświnem i trzema gatunkami fok, wolontariusze zajmują się również ptakami gniazdującymi na polskim wybrzeżu, w tym niezwykle interesującą sieweczką obrożną.
Tylko w tym roku nasi wolontariusz przemaszerowali ponad 230 000 km wzdłuż polskich plaż, wypatrując ptaków i ssaków morskich. We współpracy ze Stacją Morską Błękitni uratowali łącznie 44 szczeniaki i młode foki, które trafiły na rehabilitację. W ponad stu przypadkach pomagali zabezpieczyć żywe foki na plażach i zapewnić im należyty odpoczynek.
Nasi wolontariusze prowadzili również działania edukacyjne w przedszkolach, szkołach, ośrodkach wczasowych, a także na obozach naukowych i piknikach plenerowych, dzieląc się praktyczną wiedzą. Organizowali wspólnie z lokalnymi samorządami akcję sprzątania plaży “Nie bądź patałachem - posprzątaj Mewią Łachę”, angażując lokalną społeczność. W trakcie patroli i spontanicznych akcji sprzątali plaże z pozostawionych tam zanieczyszczeń. Brali również udział w ponad dwudziestu spotkaniach lokalnych i konsultacjach społecznych.
Dzięki ich zaangażowaniu możemy zrobić jeszcze więcej dla Bałtyku. Każdy wolontariusz Błękitnego Patrolu to wyjątkowa osobowość i ogromny wkład w ochronę bałtyckiej przyrody.

Strażnicy Rzek
Sukces, jaki odniósł Błękitny Patrol WWF, zainspirował nas do powołania do życia grupy wolontariuszy skupionych na polskich rzekach. W 2018 roku stworzyliśmy program Strażnicy Rzek WWF.
W Polsce mamy 150 tysięcy km rzek, ale już tylko 20-25% z nich pozostało w stanie nienaruszonym. Rzeki są systemem naczyń połączonych, który utrzymuje odpowiedni stan wód gruntowych. Jeżeli pozbawione są roślinności, naturalnych brzegów, wysp i meandrów, tracą na znaczeniu ekologicznym. Niestety polskie rzeki są w coraz gorszym stanie ze względu na zanieczyszczenia, regulacje, budowanie tam i prowadzenie nieodpowiednich praktyk utrzymaniowych.
Fundacja WWF od lat apeluje o pilne i skuteczne wdrożenie prawa w zakresie zapewnienia dobrego stanu wód słodkich w Polsce. Właśnie dlatego powstała grupa Strażników Rzek WWF. Strażnicy to miłośnicy przyrody, którym los rzek nie jest obojętny i chcą aktywnie działać dla ich dobra. Do tej pory udało się zaangażować 370 Strażników, którzy aktywnie działają na rzecz rzek w swoim sąsiedztwie. W gronie tym znajdują się osoby, które zajmują się ochroną przyrody naukowo, ale wielu Strażników nie ma wykształcenia w tej dziedzinie. Osoby te interesują się rzekami hobbystycznie, a dzięki merytorycznemu wsparciu Fundacji WWF są w stanie wnieść znaczny wkład w ochronę tych cennych obszarów. Zadaniem wolontariuszy jest prowadzenie działań edukacyjnych, monitorowanie prac utrzymaniowych na ciekach wodnych, gromadzenie i udostępnianie często trudnych do pozyskania danych, konsultowanie dokumentów, przeprowadzanie interwencji oraz akcji sprzątania rzek.
W ramach programu Strażnicy Rzek WWF powstał również projekt „Zaopiekuj się rzeką”, którego celem jest ochrona najcenniejszych odcinków małych i średnich rzek w Polsce, z pomocą i zaangażowaniem społeczeństwa. Każdy, kto zostanie opiekunem konkretnego odcinka rzeki zobowiązuje się do przeprowadzenia w ciągu roku czterech monitoringów, organizacji akcji sprzątania śmieci, a także interwencji w urzędach w sytuacji, gdy planowane będą niepokojące inwestycje. Program jest bardzo ważny z punktu widzenia ochrony polskich rzek, gdyż pozwala na kontrolowanie ich stanu oraz szybkie reagowanie w razie potrzeby.
Projekt posiada nawet promującą go piosenkę i teledysk – zespół Rezerwat przy współpracy z WWF Polska stworzył aranżację swojego największego hitu „Zaopiekuj się mną”. Utwór „Zaopiekuj się rzeką” zwraca uwagę na problemy polskich rzek oraz zachęca do wstąpienia w szeregi Strażników Rzek WWF.
Dzięki monitoringom przeprowadzanym przez Strażników udało nam się opisać ponad 100 km rzek i przeprowadzić ponad 20 interwencji, m.in. w sprawie nielegalnego wysypiska w rejonie Wkry, nielegalnie zbudowanej tamy na rzece Rogoźnik Wielki, obwałowań na rzece Bug. Zablokowaliśmy także szkodliwe prace utrzymaniowe na Żylicy i podejmowaliśmy akcje sprzątania rzek: Czarnej, Studnicy czy Długiej w Markach.

Dowiedz się więcej na:
https://www.wwf.pl/zaangazuj-sie/blekitny-patrol
https://straznicy.wwf.pl/

Błękitny Patrol działa w ramach projektu ,,Ochrona ssaków i ptaków morskich i ich siedlisk" (nr POIS.02.04.00-00-0021/16). Działalność ta będzie kontynuowana w ramach projektu „Ochrona ssaków i ptaków morskich – kontynuacja” POIS.02.04.00-00-0042/18.