Na granicy Polski wyrosły zasieki z drutu ostrzowego, takiego co rani i zabija. Zasieki wybudowano nie tylko przez najcenniejszy las Niżu Europejskiego, jakim jest Puszcza Białowieska, ale i wzdłuż Bugu, naturalnego korytarza migracyjnego zwierząt i ich wodopoju.

To nie koniec. Wkrótce za 1,2 mld złotych powstanie długi na 186 kilometrów i wysoki na 5,5 metra płot z 41 tys. stalowych przęseł. Ogrodzenie uniemożliwi migrację wilków, niedźwiedzi brunatnych, czy rysiów. W przypadku tych ostatnich może być czynnikiem, który sprawi, że odtwarzana z trudem, od 30 lat! populacja rysia nizinnego w Puszczy Białowieskiej … zniknie. Dlaczego? Bo Puszcza jest odizolowana od większych kompleksów leśnych zasiedlanych przez ten gatunek, a płot sprawi, że podziałowi ulegną terytoria wielu żyjących w niej rysi.

Rysie potrzebują dużych przestrzeni do życia. Niestety nie tylko one. Wyrastające na granicach w całej Europie zasieki, mury i płoty, stawiają pod znakiem zapytania osiągnięcia ochrony przyrody ostatnich 30 lat. To dzięki otwarciu granic, po upadku tzw. ‘Żelaznej kurtyny’ odnowiło się wiele populacji zwierząt. Powstające transgraniczne obszary ochronne sprawiły, że do przyrody wróciły między innymi duże  drapieżniki. Być może nie na długo… Utworzony w 2015 roku, płot przez Góry Dynarskie, na granicy chorwacko-słoweńskiej, zagroził populacjom dużych drapieżników, w tym wilków i niedźwiedzi.

„Nie sądziłem, że znów dożyję takich czasów”, mówi nasz dzisiejszy gość, Stefan Jakimiuk, specjalista ds., dużych drapieżników z WWF Polska, który odtwarzał populację rysia nizinnego w  naszym kraju.

Czy zgadzamy się na to? Czy przyjęliśmy już do wiadomości fakt rosnących murów i płotów na granicach. Nie będziemy już zadawać pytań? A może jako miłośnicy przyrody, przyrodnicy, obywatele, mamy prawo, a nawet obowiązek je zadać? W końcu jesteśmy też częścią przyrody i od niej zależymy…

Od razu zaznaczmy są pytania na które w tym podcaście nie odpowiemy, bo powinny na nie odpowiedzieć rządzący.

  • Czy płoty to jedyne rozwiązanie? Czy próbowano znaleźć inne?
  • Dlaczego stawiamy płot i dlaczego tworzymy zasieki akurat z drutu ostrzowego, powodującego śmierć przez wykrwawienie?
  • Na jak długo go stawiamy?
  • Jak zapobiegniemy stratom po stronie przyrody?

Są pytania na które w tym podcaście poszukamy odpowiedzi. To te dotyczące efektów przegradzania szlaków migracyjnych zwierząt i ingerencji w dziką przyrodę.

Są też pytania na które każdy z Państwa musi sobie odpowiedzieć we własnym sumieniu i działać zgodnie z nim. W tym to najważniejsze: jaki mam stosunek do łamania praw człowieka, co miało miejsce na polsko-białoruskiej granicy?

Posłuchaj Naturalnie z WWF:

Spotify Apple Google

Wszystkie odcinki Następny odcinek