09 kwietnia 2021

Pięćdziesiąt trzy rysie. Dokładnie tyle osobników zostało wypuszczonych przez ZTP do zachodniopomorskich lasów, w ramach projektu wspieranego przez WWF Polska od 2019 roku. Każdy ryś to osobna historia, inaczej wydeptane ścieżki, odmienne zwyczaje, przygody, upodobania i wygląd. Choć wydawać by się mogło, że wszystkie rysie są niemal identyczne – nic bardziej mylnego. Co łączy, a co dzieli rysie mieszkające w polskich lasach? Jak przyrodnikom udaje się śledzić, często niełatwe, losy rysi na wolności? Poznaj rysie bałtyckie bliżej!

Jaki jest ryś? Nie każdy widzi!

Adoptuj rysiaMonitoring rysi nie należy do łatwych. Ze względu na dyskretne usposobienie tych kotów i ich biologię obserwacja gatunku w terenie jest bardzo utrudniona, dlatego lepszym narzędziem monitorowania są np. fotopułapki. Dodatkowo, rysie, wypuszczane do lasów przez ZTP są także wyposażane w nowoczesne i najskuteczniejsze narzędzie do monitoringu, czyli obroże telemetryczne. Dzięki nim możemy śledzić ich wędrówki i lepiej poznawać dalsze losy. Jednak rysie urodzone na wolności przez reintrodukowane koty nie zawsze zostają odłowione w celu założenia im obroży. Jak więc można obserwować te koty? Jak się okazuje, poza obrożami z nadajnikami GPS czy czipami, rysia można zidentyfikować także po... wyglądzie!

Rysie jak... płatki śniegu

Oglądając zdjęcia rysi zrobione przez fotopułapki czy fotografów w terenie, pracownicy ZTP nierzadko stają przed poważnym wyzwaniem, jakim jest odpowiedź na pytanie: który to ryś? Dzięki zgromadzonym informacjom o uwalnianych kotach, eksperci mogą lepiej poznać, a co za tym idzie także rozpoznawać rysie, którym zrobiono zdjęcie na wolności. Bo każdy ryś – podobnie jak inne dzikie koty – wyróżnia się charakterystycznymi cechami zapisanymi na... swoim futrze. Nie zdarza się, żeby rysie rodziły się z identycznym wzorem cętek lub innych cech. Są więc niemal jak płatki śniegu - choć podobne, to nadal niepowtarzalne. Rysie posiadają indywidualne wzory plam, cętek, pasków i rozetek na ciele, które pomagają w identyfikacji. Żeby rozpoznać rysia ze zdjęcia trzeba ustalić ich liczbę i układ, który nie zmienia się z upływem lat.

Baza danych z charakterystycznymi cechami wypuszczanych przez nas rysi umożliwia nam rozpoznawanie na wolności nie tylko ich, ale także ich potomstwa. Informacje i doniesienia o rysiach pomagają nam w ustalaniu, co to był za osobnik. Dzięki temu monitorujemy ich postępy oraz stan zdrowia. W ten sposób udało nam się np. zidentyfikować potomstwo jednej z rysic – Cleo, która w 2019 roku urodziła na wolności dwa młode. Rok później otrzymaliśmy zdjęcie młodego rysia, a dzięki dokładnej analizie układu plam na jego głowie, udało nam się ustalić, że to jej młode" - mówi Maciej Tracz, wiceprezes Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego.

Infografika z rysiem

Adoptuj rysiaHistorie rysi, warte poznania

O tym, jak wyjątkowym gatunkiem jest ryś świadczą bogate historie z życia bohaterów, którzy zostali wypuszczeni na wolność przez ZTP. Każda z nich to inna, indywidualna opowieść o tym, jakim wyzwaniem jest dziś dla rysi w Polsce wolność. W naszych kolejnych artykułach opowiemy o tym, z jakimi przeciwnościami musieli mierzyć się przedstawiciele tego gatunku i jak wyglądają zmagania przyrodników w odtwarzaniu populacji rysia.

 

W następnych artykułach przybliżymy historie: