07 sierpnia 2020

Słonie to niezwykłe zwierzęta. Nie przestają zaskakiwać niecodziennymi umiejętnościami czy wciąż odkrywanymi przez naukowców zdolnościami związanymi z empatią, emocjami czy dobrą pamięcią. Poznaj bliżej słonia i przekonaj się, w których konkurencjach człowiek nie ma z nim najmniejszych szans.

1. Słoń nie potrzebuje karteczek, żeby dobrze pamiętać 

Słoń indyjski

Jak często zdarza Ci się o czymś zapomnieć? Potrzebujesz karteczek i notatek? Słoń radzi sobie bez tego, a jego pamięć jest naprawdę imponująca. Trudno się też temu dziwić biorąc pod uwagę, że ma największy mózg wśród zwierząt lądowych. Płaty skroniowe mózgu, które działają jak magazyn pamięci, są znacznie większe u słonia niż u człowieka. Ich niezwykła pamięć sprawia, że słonie często cierpią z powodu psychologicznych retrospekcji i odpowiednika zespołu stresu pourazowego (PTSD). Badania dowiodły, że potrafią zapamiętać i rozpoznać nawet 200 spotkanych w życiu osobników swojego gatunku. Dzięki niezawodnej pamięci wiedzą też, gdzie znajduje się woda lub pożywienie oraz doskonale znają szlaki wędrówek.

 

 

2. W samej trąbie ma więcej mięśni niż w  całym Twoim ciele 

Trąba słonia ma do 40 000 mięśni. Dla porównania całe ciało człowieka składa się z ok. 600 mięśni. Trąba służy słoniom do niezliczonej ilości czynności. To jakby nos, górna warga i ręka w jednym! Dzięki niej mogą pobierać wodę do picia, podnosić przedmioty, zrywać liście, wydawać odgłosy, a także witać się nawzajem. 

3. Słoń nie przejmuje się zmarszczkami

Słoń indyjskiZmarszczki dla wielu ludzi są nie lada zmartwieniem. Próbujemy je wygładzać i ukrywać na różne wymyślne sposoby. Tymczasem słonie pielęgnują swoje zmarszczki! Po kąpielach błotnych to właśnie te zagłębienia w skórze utrzymują jej wilgoć i pomagają chronić przed upalnym słońcem. Co ciekawe słonie indyjskie ze względu na to, że ich środowiskiem życia są lasy, mają mniej zmarszczoną skórę niż słonie afrykańskie. 

 

4. Byłby lepszym tajnym agentem niż Ty 

Wydaje się, że tak duże zwierzę nie mogłoby pozostać niezauważone. To oczywiście prawda, jednak okazuje się, że słonie mają wyjątkowe zdolności porozumiewania się. Niekiedy robią to poprzez infradźwięki niesłyszalne dla człowieka oraz wibracje wywołane tupaniem, które wyczuwają  przez swoje kości. Dzięki temu, mogą porozumiewać się swoim tajnym językiem, niedostrzegalnym przez innych. 

5. Słoń potrafi spać na stojąco

Człowiek do dobrego wypoczynku i regeneracji sił potrzebuje 6-8 godzin snu i wygodnego łóżka. Bez tego nie wyobrażamy sobie normalnego funkcjonowania. Tymczasem słoniowi w jego naturalnym środowisku wystarczają zaledwie 2 godziny snu i do tego na stojąco! Któż z nas nie chciałby czasem spać jak słoń, zwłaszcza, gdy jest dużo do zrobienia, a czasu  za mało?

6. Wie, za kim warto iść

Słoń indyjski

Słonie nie potrzebują przekonywać się nawzajem, kto jest mądrzejszy ani walczyć o przywództwo w stadzie. Zwykle to spokrewnione ze sobą samice tworzą grupę, w której przemierzają duże odległości w poszukiwaniu pożywienia i wody, a także stawiają czoła napotkanym niebezpieczeństwom. Stadu przewodzi najstarsza, najbardziej doświadczona samica. Wygląda na to, że słonie ufają zgromadzonej wiedzy bardziej niż sile czy wielkości przywódcy. 

 

7. Do nurkowania nie potrzebuje fajki

Słonie są świetnymi pływakami i nierzadko zdarza im się nurkować. W tym również pomaga im trąba, dzięki której mogą swobodnie oddychać podczas zanurzenia się w wodzie.  

Okazuje się, że w świecie zwierząt nie tylko rozmiary słoni są imponujące, lecz także cały szereg ich umiejętności i cech charakterystycznych. Jednak mimo tych wszystkich niezwykłych zdolności słonie nie potrafią ustrzec się przed niebezpieczeństwem jakim jest dla nich kontakt z człowiekiem. Słonie indyjskie są gatunkiem zagrożonym, a ich populacja w ciągu ostatnich 120 lat zmniejszyła się co najmniej o połowę. Dlatego właśnie WWF Polska wspiera ochronę słonia indyjskiego na obszarze Dawna Tenasserim w Mjanmie (d. Birmie).

 

 

Dowiedz się więcej

Słoń indyjski Kyaw 

Źródła: 

WWF, What’s the difference between Asian and African elephants? And 8 other elephant facts, https://www.worldwildlife.org/stories/what-s-the-difference-between-asian-and-african-elephants-and-8-other-elephant-facts [dostęp: 31.07.2020] 

WWF, Asian elephants, https://wwf.panda.org/knowledge_hub/endangered_species/elephants/asian_elephants/ [dostęp: 31.07.2020] 

WWF UK, Top 10 facts about elephants, https://www.wwf.org.uk/learn/fascinating-facts/elephants [dostęp: 31.07.2020] 

Langley L., National Gepgraphic, Why are elephants and other animals so wrinkly, https://www.nationalgeographic.com/news/2015/2/150228-wrinkles-dogs-animals-elephants-science-genetics/ [dostęp: 31.07.2020] 

Briggs H., BBC News, Mysteries of elephant sleep revealed, https://www.bbc.com/news/science-environment-39126993 [dostęp: 31.07.2020] 

The Environmental Magazine, COMMENTARY: Do Elephants Cry?http://emagazine.com/commentary-do-elephants-cry-575/ [dostęp: 31.07.2020] 

https://earthsky.org/earth/do-elephants-have-good-memories [dostęp: 31.07.2020]