26 czerwca 2020

Nadchodzą wakacje. W tym roku inne niż zwykle, być może nie tak dalekie jak zwykliśmy planować. Czy jeśli zostaniemy w Polsce, nie będziemy w stanie przeżyć egzotycznych przygód? Okazuje się, że nie trzeba ruszać w świat, by znaleźć się jak w sercu rafy koralowej, poczuć się jak na spływie Amazonką, czy doświadczyć zjawiska fatamorgany. Polska oferuje atrakcje przyrodnicze światowej klasy. Tylko gdzie znaleźć takie atrakcje w Polsce?

1. Polska Amazonka, czyli rozlewiska Narwi

NarewCo Narew i Amazonka mogą mieć ze sobą wspólnego? Okazuje się, że więcej niż można się spodziewać. Przede wszystkim obie rzeki płyną równocześnie wieloma stałymi korytami, tworząc niezwykły wodny labirynt. Poszczególne koryta łączą się i rozdzielają na odnogi różnych szerokości. Nowe koryta powstają rzadko, np. gdy podczas wylewów woda długo płynie wzdłuż ścieżek wydeptanych przez zwierzęta. Ten niezwykły ekosystem został objęty ochroną w postaci Narwiańskiego Parku Narodowego, na którego terenie znajdują się głównie obszary stale lub okresowo podtapiane. Zwiedzanie najdzikszych fragmentów Narwi z perspektywy kajaka czy pychówki – drewnianej, płaskodennej tradycyjnej łodzi, to przygoda w niczym nie ustępująca rejsowi Amazonką.

2. Piaski Sahary – gdzie w Polsce można poczuć się jak na pustyni?

WydmyWyobrażając sobie pustynię mamy przed oczami ciągnące się po horyzont wydmy pokryte delikatnymi zmarszczkami powstającymi od wiatru. Tymczasem nie trzeba ruszać do Afryki, by doświadczyć takiego przeżycia. W Słowińskim Parku Narodowym znajdują się unikatowe na skalę europejską ruchome wydmy. Współcześnie w środkowej części mierzei wędrują one z prędkością 2-10 m/rok w kierunku wschodnim i północno-wschodnim. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w Polsce znajduje się również największa pustynia w Europie! Mowa o Pustyni Błędowskiej położonej na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Olkuskiej, rozciągającej się na obszarze o długości 10 km i szerokości 4 km. Choć powstała w skutek działalności człowieka, dziś stanowi unikatowy  ekosystem. W upalny dzień można zobaczyć tu zjawisko fatamorgany.

3. Alpejskie lodowce i ich tatrzański kolega

Tatry

W Polsce krajobrazami najbardziej zbliżonymi do alpejskich może pochwalić się Tatrzański Park Narodowy. Strzeliste turnie, zawieszone doliny, polodowcowe jeziora, wodospady, jaskinie i formacje skalne – to klasyka tatrzańskiego pejzażu. Aby poczuć się  jak w Alpach brakuje właściwie „tylko” lodowców. Czy na pewno w Polsce nie mamy ani jednego? Niestety lodowce na terenie Polski to odległa przeszłość, ale w panoramach z okolic Morskiego Oka można dostrzec w Kotle Mięguszowieckim płat śniegu i firnu, który nie znika od wielu lat. To Lodowczyk Mięguszowiecki. Nie prowadzi do niego żaden szlak, ale warto zwrócić na niego uwagę podczas podziwiania górskiej panoramy nad Morskim Okiem.

4. Małe Yellowstone w Rudawach Janowickich

JeziorkaYellowstone to najstarszy park narodowy na świecie, słynący z gejzerów i fantastycznych, wielobarwnych gorących źródeł. Próżno szukać w Polsce podobnego miejsca. Jednak gdyby chcieć znaleźć najbliższe mu krajobrazy niewątpliwie byłyby to Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich. Tworzą je 4 zbiorniki o różnej wielkości i różnym zabarwieniu wody: od żółtego, przez purpurowe, błękitne, aż po czarne. Ich niezwykłe kolory związane są ze składem chemicznym wyrobisk stworzonych ręką człowieka, które po zaprzestaniu eksploatacji naturalnie zalała woda.

5. Polska góra Fudżi

Kraina wulkanówGóra Fudżi to jeden z najbardziej znanych symboli Japonii. Samotny stożek wulkanu przez większość roku pokrywa śnieg. Gdzie w Polsce można znaleźć podobny widok? Na Pogórzu Kaczawskim znanym również jako Kraina Wygasłych Wulkanów. Znajduje się tu Ostrzyca Proboszczowicka, pozostałość po dawno wygasłym wulkanie. Zupełnie jak Fudżi dominuje w otaczającym ją krajobrazie, choć ma zaledwie 500 m n.p.m. Co prawda wiosną nie zachwycimy się w okolicy festiwalami kwitnących wiśni, jednak okoliczne pola i łąki też mają swój niepowtarzalny urok.

6. Wielka Rafa Jurajska

JuraWyprawa do najbliższej rafy koralowej nie musi oznaczać dalekiej podróży na Wielką Rafę Koralową ani zmuszać nas do zorganizowania sprzętu nurkowego. Wystarczy ruszyć na Jurę Krakowsko-Częstochowską, trochę poćwiczyć uważność i ruszyć wyobraźnię. Miliony lat temu to właśnie tu szumiało ciepłe morze, pełne niezwykłych stworzeń: gąbek, koralowców czy amonitów. Poszukiwanie skamieniałych szczątków różnych organizmów jest jak wyprawa do innego świata. Czy mniej kolorowego? Niekoniecznie - latem na skałach wapiennych kwitną murawy kserotermiczne, czyli ciepłolubne zbiorowiska trawiaste, które cieszą oczy mnogością barw. Wizytę w sercu takiej rafy koralowej można połączyć z odkrywaniem okolicznych jaskiń i podziwianiem rozmaitych formacji skalnych.

7. Przystanek Alaska czy Przystanek Karpaty?

PuszczaA komu marzy się wyprawa na Alaskę, bądź w najbardziej niedostępne części syberyjskiej tajgi, powinien wyruszyć w dwa najbardziej dzikie leśne obszary Polski. Jednym z nich jest oczywiście Puszcza Białowieska – ostatni las naturalny o charakterze pierwotnym na Niżu Europejskim. Natomiast drugim miejscem wartym odwiedzenia jest obszar projektowanego Turnickiego Parku Narodowego na Pogórzu Przemyskim. Lasy pełne wiekowych jodeł, buków i jaworów są ostoją niedźwiedzi, wilków, rysi i żbików. Położone z dala od większych miast będą dobrym kierunkiem dla każdego, kto pragnie uciec w prawdziwą dzicz.

Sprawdź więcej pomysłów na "światowe wakacje" w Polsce >>

Autorka: Agnieszka Muzińska

Źródła:
https://www.npn.pl/
https://www.orlegniazda.pl/Poi/Pokaz/3798/1096/pustynia-bledowska
https://slowinskipn.pl/pl/wydmy.html
https://kolorowejeziorka.pl/
http://przyrodniczo.pl/rezerwaty-sudetow/ostrzyca-proboszczowicka/
https://www.pgi.gov.pl/psh/zadania-psh/158-pig-pib/uslugi-pig-pib/geoturystyka/2154-na-dnie-jurajskiego-morza.html
https://bpn.com.pl/
http://turnickipn.pl/
Lewandowski W., Ostaszewska K., 1997, Cudze chwalicie, swego nie znacie, czyli jak odnaleźć cały świat w naszym kraju, Wydawnictwo Plac Słoneczny 4
Radwańska-Paryska Z., Paryski W. H.: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wyd. Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.