Jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę pytanie „Czy mogę karmić ptaki chlebem?”, znajdziesz tysiące stron na ten temat. Większość z nich mówi ci, że pieczywo ptakom szkodzi. Niestety ciągle widzimy na ulicach resztki bułek, rozsypane okruchy, czy nawet całe kromki. Jak więc prawidłowo dokarmiać ptaki, tak aby nie zrobić im krzywdy? Oto 5 najważniejszych zasad: 

1. Albo regularnie albo wcale, czyli najważniejsza jest systematyczność 

Jeśli chcesz pomagać ptakom i rozpocząć dokarmianie, pamiętaj, że to zobowiązanie na długo! Ptaki bardzo często przyzwyczają się do miejsca i przygotowanego dla nich karmnika. Szybko zauważysz, że znają nawet pory dnia, w których uzupełniasz zapasy ziarna. Dlatego musisz być systematyczny, ptaki będą liczyły na Twoje regularne wsparcie. Jeśli zmienisz zdanie i odetniesz je od źródła pożywienia nagle - wyrządzisz im więcej szkód niż pożytku.  

2. Odpowiednie menu 

labedzBardzo ważną sprawą jest rodzaj i jakość pokarmów. Niestety, nadal zdarza się, że ludzie karmią ptaki odpadkami: spleśniałym chlebem, resztkami jedzenia, przeterminowanymi produktami... Głodne zwierzęta zjedzą to, co od nas dostaną, ale efekty takiej wątpliwej pomocy są tragiczne. Na zdjęciu łabędź chorujący na tzw. „anielskie skrzydło”. Mimo miłej dla ucha nazwy, to poważna choroba ptactwa wodnego - objawia się deformacją ostatniego stawu w skrzydle, w wyniku czego lotki zamiast układać się wzdłuż ciała, zaczynają wystawać prostopadle na zewnątrz. Jedną z typowych przyczyn jest dokarmianie dzikich ptaków właśnie chlebem (szczególnie pieczywem białym).  

Jeśli nie pieczywo, to co? 
MENU

  • Słonecznik (NIESOLONY!)  

Może być łuskany, lub w łupinie. Dotyczy to nie tylko słonecznika, ale każdego rodzaju pokarmu podawanego ptakom. Słonecznik, najlepiej czarny, jest bogaty w tłuszcze, białka i minerały i świetnie sprawdza się jako pokarm w okresach silnych mrozów.  

  • Ziarna zbóż  

Ptakom można podawać każdy rodzaj ziarna. Świetnie sprawdzi się pszenica, kukurydza, sezam, siemię lniane, czy owies. Aby nieco pomóc ptakom, można ziarna te nieco rozdrobnić

  • Owoce  

Jabłka, gruszki, banany, rodzynki, też znajdą swoich amatorów. Gdy mrozy są niewielkie, doskonale sprawdzają się całe jabłka i gruszki nabite na gałęzie. Zawierają one jednak duże ilości wody, co sprawia, iż w czasie silniejszych mrozów zamarzną na kamień. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem są suszone (nie kandyzowane i nie siarkowane!) owoce wykładane w karmnikach.

  • Orzechy (NIEPRAŻONE!

Orzechy laskowe, włoskie i ziemne. Orzechy powinny być nieco rozdrobnione - tak przygotowane będą chętnie zjadane przez wszystkie odwiedzające karmnik ptaki. Większe ptaki oczywiście poradzą sobie same, ale pamiętając np. o sikorkach - rozgnieć orzechy.  
 
A co z ptakami wodnymi? Postaw na ziarna (pszenica, kukurydza, owies), płatki owsiane i gotowane warzywa. Pamiętaj, że całoroczne dokarmianie łabędzie może powodować, że nie odlecą na zimę i będą skazane na łaskę ludzi. A często nie wychodzi im to na dobre... 
 

3. Nie zapomnij o wodzie 

Woda jest potrzebna zwierzętom cały rok, nie tylko podczas upałów. Szczególnie w miastach, to towar deficytowy i szybko znika. Dlatego postaw obok miejsca, gdzie karmisz swoich gości naczynie, z którego mogą będą mogli pić. Wystarczy miska, duży spodek bądź podstawka na kwiaty napełniona świeżą wodą. Zimą można im nalewać ciepłą (nie gorącą) wodę, żeby dłużej pozostała niezamarznięta.  

4. Ład i porządek w karmniku 

3Jeżeli wiesz, że nie będzie Ci się chciało dbać o czystość, nie będziesz regularnie sprzątać pod karmnikiem i nie zatroszczysz się o czystość pokarmu w nim – to lepiej nie dokarmiaj ptaków w ogóle. Zepsute resztki jedzenia, to siedlisko bakterii i pasożytów, które mogą powodować śmierć ptaków. Pamiętaj, że sam karmnik musi być bezpiecznie umiejscowiony, co najmniej 1,2 m nad ziemią.  
 5. Zapobiegaj, zamiast leczyć, czyli naturalne ptasie stołówki

Adoptuj sóweczkęLudzie zabierają ptakom coraz więcej przestrzeni. Tam gdzie kiedyś rosły drzewa, które zapewniały ptakom schronienie i dostarczały pożywienia, dzisiaj są blokowiska, centra handlowe itp. Dlatego warto pomyśleć o działaniach długofalowych – i zatroszczyć się o naturalne ptasie stołówki. Jeśli masz ogród, możesz posadzić krzewy owocowe, na których przez jesień i zimę utrzymują się owoce stanowiące dla ptaków pokarm, takie jak np. bez koralowy, jarząb pospolity, dereń, dzika róża, bez czarny, kalina koralowa, głóg czy tarnina. A jeśli mieszkasz w mieście, popieraj projekty budżetu obywatelskiego, które mają na celu ochronę ptasich siedlisk.  

Zapamiętanie tych 5 prostych zasad nie jest trudne, możesz je stosować zarówno latem, jak i zimą.  

 
Żródła: 
http://stop.eko.org.pl/wp/blog/2018/11/26/jak-i-kiedy-dokarmiac-ptaki/ 
https://jestemnaptak.pl/artykul/ptasi-bar-mleczny 
https://otop.org.pl/ptasie-porady/dokarmianie/czym-i-jak-dokarmiac/ 
https://naturapolska.blogspot.com/2020/01/anielskie-skrzydo-urocza-nazwa-okrutnej.html