08 sierpnia 2020

Jaki jest ryś? Niestety nie każdy widzi! Ten kot prowadzi wyjątkowo dyskretne życie i tylko nielicznie szczęśliwcy mieli okazję podziwiać go w jego naturalnym środowisku. Oto 13 ciekawostek o rysiu, o których nie mieliście pojęcia:

Rysie1. Rysie są kiepskimi biegaczami. Co prawda są bardzo zwinne i szybkie, ale za ofiarą mogą biec maksymalnie kilkadziesiąt sekund, ponieważ… szybko się męczą.

2.    Rysie żyją w matriarchacie. Wychowaniem potomstwa zajmuje się wyłącznie samica. Zdarza się, że młode, usamodzielniające się samice, zajmują terytoria w pobliżu swojej matki i siłą rzeczy kontaktują się. Co za tym idzie, matki ze swoimi córkami, mogą tworzyć relacje w rodzaju klanów.

3.    Rysie są dobrymi pływakami. Są w stanie przepłynąć jezioro (o szer. 500 m), czy rzekę wielkości Odry lub Wisły. Wiemy to, dzięki odczytom z obroży telemetrycznych założonych na rysie wypuszczane przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze.

Rysie4.    Rysie mogą  wędrować na duże odległości, przechodząc przy tym ponad 50 km dziennie i pokonując ruchliwe drogi, a nawet autostrady korzystając z górnych przejść dla zwierząt (tzw. zielonych mostów). 

5.    Latem ryś ma stosunkowo krótką, czerwonawą lub brązową sierść. Jednak zimą ryś swoje letnie futro zastępuje wersją znacznie grubszą w kolorze srebrno-szarym.

6.    Łapy rysia pełnią funkcję… naturalnych rakiet śnieżnych. Są stosunkowo duże, futrzaste, a ryś uderzając nimi w ziemię rozpościera palce, co pomaga mu nie zapadać się w wysokim śniegu.

7.    Ryś, podobnie jak kot domowy, wiele czasu spędza na… spaniu. Odpoczynek jest dla rysia bardzo ważny, dlatego potrzebuje dużych obszarów leśnych, żeby móc spokojnie oddać się regeneracji.

Rysie8.    Dorosłe samce rysie to samotniki, które łączą się w pary jedynie na czas godów, przypadających  głównie w marcu. Młode rysie rodzą się w maju lub czerwcu i pozostają z matką aż do następnych godów, gdy w pełni się usamodzielnią. 

9.    Rysie mają doskonały wzrok, który pozwala im dostrzec sarnę z odległości nawet 500 m, zająca z 300 m, a mysz z 75 m. Ich oczy przystosowane są do nocnego trybu życia i posiadają zdolność widzenia steroskopowego.

10.    Uszy rysia są duże, ruchliwe i wyposażone w kępki włosów na czubkach – umożliwiają szybką lokalizację dźwięku i są w stanie wyłapywać wysokie częstotliwości 60-70 kHz.

11.     Rysie to zwierzęta terytorialne – obszar ich bytowania to ok. 250 km2 dla samca, a dla samicy 133 km2.

12.    Podczas jednego posiłku ryś zjada ok. 1 kg mięsa, a w ciągu doby od 1,7 kg do 3,6 kg, dlatego aby zjeść tak dużą zdobycz jak sarna, rysie potrzebują kilku dni. Wyniki badań pokazały, że 1 dorosły ryś może upolować w ciągu roku przeciętnie ok. 60 saren.

13.    W Polsce żyje już tylko ok. 150-200 rysi. Jeśli chcesz nam pomóc w ich dalszej aktywnej ochronie wejdź na: https://pomagam.wwf.pl/adoptuj/rys i adoptuj symbolicznie gatunek.

adoptuj rysia