Nie będzie zaskoczeniem, że tygrysy wykorzystują wszystkie pięć zmysłów: wzrok, słuch, węch, smak i dotyk, ale pewnie zaskoczy Cię, że korzystają z niektórych inaczej niż my.

Tygrys wyglądający z za drzewaJak widzi tygrys

Wszystkie koty potrzebują tylko około 1/6 światła, którego my potrzebujemy, aby coś widzieć. Tygrysy, podobnie jak wszystkie duże gatunki kotów, mają wokół oczu małe „ślady łez”, które wyglądają jak namalowana kredką linia wzdłuż oka tygrysa. Pomagają one odbijać światło słoneczne, poprawiając widzenie tygrysów.

Uszy jak radary

Uszy tygrysów są zdolne do obracania się (podobnie jak talerz radaru) w celu wykrywania różnych dźwięków ofiar w gęstych zaroślach leśnych. Zmysł słuchu tygrysa jest tak wyostrzony, że zwierzę jest w stanie słyszeć infradźwięki, czyli fale dźwiękowe poniżej zakresu dźwięków normalnie słyszalnych dla ludzi (20 Hz).

Co zwęszy tygrys?

Tygrysy wąchające roślinęZmysł węchu tygrysa nie jest tak wyostrzony jak inne jego zmysły. Tygrysy wykorzystują węch głównie do przekazywania sobie nawzajem informacji dotyczących zajmowanego terytorium czy statusu reprodukcyjnego.

Czy tygrys byłby smakoszem?

Smak jest u tygrysów dużo słabiej rozwinięty niż np. u człowieka. Tygrysy mają jedynie około 500 kubków smakowych, co wypada słabo w porównaniu z 9000 u człowieka.

Futro i wąsy w służbie dotyku

Tygrysy wykorzystują do dotyku nie tylko łapy, na ich ciele występuje również owłosienie, które współdziała ze zmysłem dotyku. Wibrysy, potocznie zwane wąsami, występują na brwiach, policzkach, a najdłuższe, bo mierzące aż do 15 cm – na górnej wardze po obydwu stronach pyska. 
 

Pamiętaj - tygrysy nadal potrzebują Twojej pomocy! Jeśli chcesz dołączyć do nas i razem z nami chronić tygrysy 

ADOPTUJ »

 

Polecamy