Jubileuszowa 20. edycja MDAG odbędzie się w dniach 12-21 maja 2023 roku w kinach w ośmiu polskich miastach - Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy i Lublinie oraz online - od 23 maja do 4 czerwca na platformie mdag.pl.

Hasło tegorocznej edycji MDAG brzmi „Nie bądź obojętny_a” i odwołuje się do słynnych słów Mariana Turskiego, które stały się także hasłem obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim organizowanych przez Muzeum POLIN. To wyraz wartości, które towarzyszą festiwalowi od początku istnienia - uważności i wrażliwości na otaczających nas ludzi.

20. Millennium Docs Against Gravity będzie fascynującą podróżą nie tylko dookoła świata, ale także przez wiele ważnych tematów - od ekologii, przez politykę, psychologię, prawa człowieka, sztukę (także awangardową), popkulturę oraz relacje rodzinne.

Jak co roku ważną część programu Millennium Docs Against Gravity stanowią właśnie filmy poświęcone ekologii. Najlepszy z nich otrzyma nagrodę Green Warsaw Award, której fundatorem jest m.st. Warszawa. Niezwykłe filmy pokażą zarówno piękno przyrody, jak i metody ratowania planety. Nie będą unikać zmierzenia się z faktycznym stanem Ziemi, ale będą niosły także nadzieję i będą podsuwać rozwiązania, jak można walczyć ze zmianami klimatycznymi.

WWF Polska będzie patronowała filmowi „W zgodzie z przyrodą” (Wild Life) Elizabeth Chai Vasarhelyi i Jimmy Chin, którzy postanowili opowiedzieć z pozoru przewrotną, dającą nadzieję, historię. Pytają, czy wszyscy milionerzy są źli i chciwi? Bohater filmu, milioner, który wykupił wielkie tereny w Ameryce Południowej, postanawia wykorzystać je w niespodziewany sposób. Początkowo wszyscy myślą, że będzie chciał je eksploatować, doprowadzając do ekologicznej katastrofy, jak miało to miejsce tyle razy w przeszłości. On postanawia je jednak chronić. Inwestuje pieniądze w projekt, który nie przyniesie żadnych zysków i będzie polegał nie na działaniu, ale na zaprzestaniu jakichkolwiek działań. Za powstanie filmu odpowiedzialni są twórcy wielkiego hitu „Free Solo”.

Temat wykupowania obszarów chronionych jest niezwykle ważny dla fundacji WWF. Tereny te są jedną z najbardziej obiecujących strategii walki ze zmianą klimatu i wzmacniania odporności klimatycznej. Pozwalają na skuteczne stawianie czoła wyzwaniom spowodowanym przez postępujący proces zmiany klimatu klimatycznych, jednocześnie zapewniając korzyści środowiskowe, społeczne i gospodarcze dzięki ochronie i odbudowie ekosystemów, a także zrównoważonemu zarządzaniu. Ochrona mokradeł i torfowisk to jeden z priorytetów fundacji, dlatego z niezwykłą radością przyjęliśmy propozycję patronowania filmowi „W zgodzie z przyrodą”.

plakat MDAG

Fundacja WWF Polska jest również współorganizatorem debaty po filmie „W zgodzie z przyrodą” pt. „Czy bogacz może (i powinien) ratować świat?”, która odbędzie się w dniu 17 maja o godz. 18 w Warszawie w Kinotece.

W debacie wezmą udział:

Magdalena Zadrąg – specjalistka ds. ochrony przyrody w Fundacji WWF Polska. Kierowniczka projektu „Obszary chronione", zajmującego się obszarową ochroną różnorodności biologicznej, szczególnie tej związanej z mokradłami.
Dr Jarosław Krogulec, ornitolog, przyrodnik, dyrektor ds. ochrony przyrody w Ogólnopolskim Towarzystwie Ochrony Ptaków OTOP/BirdLife Polska.

Prowadzić ją będzie:
Anna Pięta – ekspertka ds. zrównoważenia w m.in w modzie, aktywistka społeczna i ekologiczna i autorka podcastu MUDA Talks. Była odpowiedzialna za pierwszy w Polsce butik cyrkularny z odzieżą z drugiej ręki i projekt odnawiania ubrań w dla marki 4fchange x ubrania do oddania.

 

Zapraszamy na filmy festiwalowe i ciekawe wydarzenia okołofestiwalowe.

Bilety i więcej informacji na temat festiwalu na www.mdag.pl