„Ośmiornica Zośka” to intrygująca, napisana błyskotliwym językiem historia o świecie podwodnym, który choć tak różny od naszego, wydaje się całkiem nam bliski. I równie wrażliwy na ludzkie działania. Opowieść Katarzyny Boni, podnosząc niezwykle aktualny temat zanieczyszczenia mórz i oceanów oraz wymierania rafy koralowej, pokazuje, jak cenną wartością jest poczucie wspólnoty – również tej międzygatunkowej – i wynikające z niej poczucie odpowiedzialności za wspólny świat.

Ceniona i nagradzana reporterka Katarzyna Boni debiutuje powieścią dla dzieci, zabierając czytelniczki i czytelników w daleką podróż w podmorskie głębiny. Niecodzienni bohaterowie, niespodziewana przyjaźń i niebezpieczna misja, od której zależą losy Słonecznej Zatoki.

Zośka to bystra, wesoła i bardzo ciekawa świata ośmiornica. Mieszka spokojnie na dnie oceanu w otoczeniu innych morskich zwierząt. Co się stanie, kiedy pewnego dnia przekroczy granicę Rafy, docierając do styku wody i lądu? Spotka tam dziwne stworzenie – równie ciekawe świata i spragnione przyjaźni jak ona. Jednak radość Zośki z nowej znajomości nie trwa długo. Wkrótce ośmiornicę i jej przyjaciół czeka wiele wyzwań i niebezpiecznych przygód. 

„Żyjąc na powierzchni nie widzimy i nie znamy piękna mórz i oceanów. Ośmiornica Zośka, wraz z przyjaciółmi odkrywa przed nami kilka podmorskich tajemnic i wciąga w wir troski i odpowiedzialności za środowisko. Właśnie dzięki takim książkom, poznając piękno i różnorodność morskiej toni, możemy jeszcze bardziej zrozumieć, dlaczego warto chronić świat dookoła nas. Serdecznie polecam każdemu, nie tylko najmłodszym!” – mówi Rafał Jankowski z Fundacji WWF Polska.

Hipnotyzujące feerią barw ilustracje do książki stworzył MARCIN MINOR.

Osmiornica Zośka

„Ośmiornica Zośka” to już 8. tytuł w Serii Zwierzaki, w ramach której znani i lubiani autorzy i ilustratorzy prezentują fascynujące trzymające w napięciu opowieści z życia zwierząt, przybliżając dzieciom wiedzę przyrodniczą, ale i zachęcając do namysłu nad uniwersalnymi wartościami.

Książki z serii Zwierzaki otrzymały nagrodę główną w XX edycji konkursu Świat Przyjazny Dziecku, organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka