Festiwal odbędzie się od 13 do 22 maja w ośmiu miastach (Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Lublinie i Bydgoszczy), a następnie online od 24 maja do 5 czerwca na stronie mdag.pl. Fundacja WWF Polska patronuje całemu wydarzeniu oraz jest partnerem filmu „Simona” o niezwykłej przyrodniczce Simonie Kossak, który będzie miał premierę podczas festiwalu.

Millenium Doc Against GravityOtaczająca nas rzeczywistość, przepełniona w ostatnim czasie szczególnie silną niepewnością, wymaga od nas solidarności i myślenia o tym, jak wspólnie możemy kształtować przyszłość, dlatego hasłem przewodnim festiwalu jest zachęta do ponownego przemyślenia naszego spojrzenia na świat. Festiwal to doskonała okazja, żeby zobaczyć premierowo w Polsce najnowsze osiągnięcia kina dokumentalnego z całego świata. 

Niezapomnianym filmowym podróżom w salach kin studyjnych będą tradycyjnie towarzyszyły spotkania z twórcami i bohaterami oraz debaty wokół ważnych tematów zaprezentowanych na ekranie. Jedna z debat po filmie „River”, zostanie zorganizowana przy udziale Fundacji WWF Polska. Czy jesteśmy w stanie docenić rzeki? Kiedy w końcu zdamy sobie sprawę z ich fundamentalnego znaczenia dla funkcjonowania naszej planety i życia na niej? Na te pytania będziemy starali się odpowiedzieć podczas debaty, którą poprowadzi Katarzyna Karpa-Świderek, a wezmą w niej udział Przemysław Nawrocki ekspert w temacie rzek z Fundacji WWF Polska oraz Cecylia Malik artystka działająca na rzecz ochrony rzek. 

Podczas tegorocznego Festiwalu Millennium Docs Against Gravity po raz kolejny zostanie również przyznana nagroda Green Warsaw Award dla najlepszego filmu o tematyce ekologicznej. To bardzo ważna kategoria, dzięki której widzowie mogą zobaczyć niezwykłe filmy poruszające ważne tematy dotyczące problemów z jakimi zmaga się przyroda na naszej planecie. Co roku w tej sekcji, można zobaczyć wyjątkowe filmy, do czego Fundacja WWF bardzo zachęca!

W tym roku na festiwalu będzie miał swoją premierę film „Simona” w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz o niezwykłej osobie jaką była przyrodniczka Simona Kossak, a Fundacja WWF Polska jest jego partnerem merytorycznym. To właśnie dzięki Simonie możemy zobaczyć Puszczę Białowieską nie tylko rezerwat przyrody, ale unikalny, jedyny w swoim rodzaju ekosystem, który istnieje od tysięcy lat. Jako puszczę, która stanowiła schronienie, miejsce ważnych wydarzeń, siedlisko zwierząt i gatunków, które często są już na wyginięciu. Simona Kossak była buntowniczką z Puszczy Białowieskiej. Do Białowieży i Puszczy Białowieskiej pojechała na chwilę, została na całe życie. Tu znalazła swoje miejsce na Ziemi i została propagatorką przyrody.  Film pokazuje niezwykłą historię człowieka, o ogromnej pasji do przyrody. Polecamy szczególnie gorąco! 

Na stronie www.mdag.pl można znaleźć pełny program festiwalu, a także kupić bilety. Zapraszamy!

Film Simona