12 października, rozpoczyna  się w Sopocie XI Europejskie Forum Nowych Idei (EFNI). W tym roku uczestnicy konferencji będą dyskutować o przyszłości Polski, Europy i świata w czasach wielkiej niepewności związanej z wojną w Ukrainie, kryzysem energetycznym, zaburzonymi łańcuchami dostaw. Konferencja odbędzie się pod hasłem „Polska, Europa i świat w czasach niepewności”. Fundacja WWF Polska została partnerem merytorycznym tego wydarzenia.

„Czy Europie potrzebny jest wielki reset?", „Gospodarka - nadmiar czy umiar?", „Zielony horyzont 2050", „Czy technologia uratuje świat?" - to cztery bloki tematyczne tegorocznego spotkania. Wydarzenie odbędzie się od 12 do 14 października 2022 roku.

Uczestnicy konferencji będą się zastanawiali jakie wnioski płyną z doświadczeń pandemicznych oraz kryzysów ekonomicznych i finansowych. Porozmawiają także o tym, czy biznes może sobie radzić bez wsparcia państwa i wspólnot oraz jaki model rynku sprawdzi się w trudnej do przewidzenia przyszłości.

Ewa Chodkiewicz EFNI

Przyjrzą się również temu, jak zapobiec problemom z łańcuchami dostaw, przeanalizują zmiany na rynku pracy zachodzące w ostatnich latach. Zajmą się też przyszłością czystego wodoru i energii atomowej. Wśród tematów nie zabraknie innowacji cyfrowych, sztucznej inteligencji oraz jej wpływu na relacje społeczne i miejsca pracy, a także problematyki e-commerce i cyberbezpieczeństwa.

Przedstawiciele Fundacji WWF Polska wystąpią w dwu panelach. Pierwszy to organizowany i moderowany przez fundację pt. „Globalna gospodarka: nowy paradygmat wzrostu”. Zaprosiliśmy do niego prof. Parthę Dasguptę, emerytowanego profesora ekonomii na Uniwersytecie Cambridge i członka St John's College w Cambridge. Jego niezależny, globalny przegląd ekonomii różnorodności biologicznej – Dasgupta Review – został zamówiony przez rząd Wielkiej Brytanii i został wdrożony w lutym 2021 roku. Nasze zaproszenie przyjął również Paul Polman, lider biznesu, działacz, współautor książki „Net Positive: jak odważne firmy prosperują, dając więcej niż biorą”, książki roku Financial Times. Paul Polman pracuje nad przyspieszeniem działań biznesu na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym i nierównościom. Jako dyrektor generalny Unilever (2009-2019) wykazał, że biznes może zyskać realizując swoje cele, przynosząc zwrot dla akcjonariuszy na poziomie 290%, podczas gdy konsekwentnie zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem zrównoważonego rozwoju. Podczas tej dyskusji będziemy chcieli odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteśmy w stanie ograniczyć nieustającą potrzebę wzrostu i zysku, która odbywa się kosztem przyrody i naszej planety.

Miroslaw Proppe EFNI

Fundacja będzie również obecna podczas panelu „Przyszłość rolnictwa i rynku żywnościowego”. Będziemy chcieli rozmawiać o tym, czy polityka w zakresie dóbr spożywczych w Europie wymaga znaczącego przewartościowania.  Jak UE powinna, bądź może zareagować na bieżącą sytuację w zakresie polityki subsydiowania produkcji roślinnej i zwierzęcej? A także o konsekwencjach wojny w Ukrainie dla rynku żywnościowego i dla świata.

Jednym z głównych gości tegorocznej edycji EFNI będzie prof. John Kean, politolog z University of Sydney i Wissenschaftszentrum Berlin, nazwany przez The Times „jednym z wiodących myślicieli i pisarzy politycznych”. Udział w konferencji potwierdzili również m.in. Margaritis Schinas, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, prof. Piotr Wachowiak, rektor SGH czy prof. Jerzy Buzek, europoseł, były premier RP i przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

 

Program konferencji można pobrać tu: PROGRAM EFNI
Zarejestrować można się na stronie wydarzenia.