27 lutego 2020

PRZYJACIELE PANDY DLA NAJMŁODSZYCH!

„Przyjaciele Pandy” to wyjątkowy program edukacji ekologicznej dla klas I–III szkół podstawowych oraz świetlic, który przygotowaliśmy, by inspirować dzieci do odkrywania przyrody i właściwych wyborów na rzecz jej ochrony.  

Wizualizacja 

Program został zaprojektowany zgodnie z zasadą zintegrowanego nauczania i zdobył znakomite oceny wśród nauczycieli i nauczycielek. Połączyliśmy w nim naukę z zabawą: treści przyrodnicze, językowe, matematyczne oraz informatyczne przeplatają się tu z pracami plastycznymi, eksperymentami i ruchowymi przerywnikami. Trzy zestawy tematyczne „Przyjaciół Pandy”, czyli bloki „Las”, „Woda” oraz „Ja i Środowisko” wykorzystane łącznie w pełnej wersji programu, umożliwiały realizację podstawy programowej dla pierwszych trzech klas szkoły podstawowej. Dzięki wsparciu naszych darczyńców, w roku szkolnym 2019/2020 przekazaliśmy pulę ponad sześciuset pakietów edukacyjnych „Przyjaciół Pandy” do katowickich i warszawskich szkół w ramach Partnerstwa dla Klimatu w Warszawie i współpracy z Wydziałem Edukacji w Katowicach.

Baner Przyjaciele Pandy

Zachęcamy obecnie do pobrania i wykorzystania kilkunastu scenariuszy ze skróconych publikacji, które udostępniamy online. Znajdziecie tu ponadto nagrania dźwięków ptaków i „Bajkę o dobrym wilku”, a dla tych, którzy zrealizowali pełny, całoroczny program, udostępniamy dyplomy dla klasy, nauczyciela i szkoły. 

 

„Ja i środowisko”

W bloku „Ja i środowisko” uczniowie dowiedzą się, co zanieczyszcza wodę, glebę i powietrze. Przyjrzą się opakowaniom oraz środkom transportu. Nauczą się, jak wybierać zakupy w sklepie, jak odżywiać się prawidłowo oraz segregować i przetwarzać śmieci. Wykonają własnoręcznie papier czerpany, poznają tajniki kompostu, a także rolę białek, tłuszczy, cukrów i witamin w organizmie człowieka.

Książka Ja i środowisko Dyplomy Ja i środowisko

Woda

Blok „Woda” przedstawia ryby słono- i słodkowodne, ptaki i ssaki morskie. Dzieci podczas zabawy nauczą się naśladować sposoby poruszania się najmniejszych zwierząt wodnych. Przyjrzą się wodzie w różnych stanach skupienia i związanym z nią zjawiskom pogodowym, a także przekonają się, ile wody kryje się w codziennej porcji jabłka i marchewki.

Książka Woda Dyplomy Woda

Las

Blok „Las” pozwala prześledzić zmiany zachodzące w przyrodzie w rożnych porach roku. Dzieci sprawdzą, które ptaki wylatują na zimowiska, poznają warstwy lasu i przekonają się, jakie rośliny i zwierzęta je zamieszkują. Zajmą się zagrożonymi gatunkami dużych drapieżników leśnych i wcielą się w terenowych tropicieli przyrody, poznając ją za pomocą zmysłów – wzroku, słuchu i dotyku.

Książka Las Dyplomy Las

Dźwięki Ptaków
Czyj to trop?
Liść, bulwa czy kwiat?
Ile opakowania w produkcie?

Narzędziowniki >>Zielone szkoły >>

Pozostańmy w kontakcie!

Chcesz otrzymywać od nas najświeższe informacje o nowych materiałach edukacyjnych WWF, zielonych szkołach, ekologicznych inicjatywach i projektach?

Zapisz się na newsletter

Chcę się zapisać >>