Dzikie narzędziowniki to edukacyjne materiały stworzone przede wszystkim z myślą o nauczycielach, ale również rodzicach. Dzięki wygodnej i nowoczesnej formie online można je łatwo zabrać w teren. 

Bo aby naprawdę zgłębić tajniki świata przyrody, trzeba kucnąć, powąchać, spojrzeć z bliska, dotknąć. Jednym słowem, zaangażować w s z y s t k i e zmysły, a nie tylko oczy lub uszy!

O wybranych roślinach i śladach zwierząt staraliśmy się opowiedzieć w materiałach wyczerpująco, ale zachowując przy tym język dostosowany do wieku małych odkrywców.

Ślady zwierząt

Czym różni się nora borsuka od nory lisa? Dlaczego dzik ociera się o drzewa iglaste? Jak odróżnić szyszkę obgryzioną przez wiewiórkę od szyszki, którą rozkuł dzięcioł? Nie zawsze mamy tyle szczęścia, by zobaczyć dzikie zwierzęta na żywo, ale (prawie) zawsze możemy zobaczyć ślady ich łap, pazurów lub kopyt.

W Wasze ręce oddajemy nasz najnowszy narzędziownik, dzięki któremu dowiecie się kto zostawił napotkane przez Was ślady, a także czy szedł sam, czy spacerował z całą rodziną. Zobaczycie też, jak wyglądają tropy dużych ssaków i poznacie sposoby na odkrycie tego, czy dane zwierzę było tu przed chwilą, czy może przed kilkoma miesiącami.

Zachęcamy Was do spacerów, wypraw do lasu i na łąki przez cały rok. Poszukiwanie tropów to ciekawa przygoda łączącą poznawanie natury ze zdobywaniem cennej wiedzy.

Ślady zwierząt. Pobierz »

Pamiętaj!
Las to dom zwierząt i jesteś w nim gościem, dlatego nie płosz ich, nie zbliżaj się do napotkanych zwierząt i ich nie dokarmiaj.  Dla ich dobrego samopoczucia i Twojego bezpieczeństwa. Jeśli jesteś   w Parku Narodowym, poruszaj się tylko po wyznaczonych szlakach i dla swojego bezpieczeństwa nie schodź z oznakowanych ścieżek. Tropów szukaj z rodzicem lub opiekunem.  

Zielnik edukacyjny. Dzikie przekąski i roślinne zabawy.

Dzika i zdrowa przekąska? Tak! Wiele z wybranych przez nas gatunków roślin, które znajdziecie w Zielniku, można jeść, i to na surowo! Przed spałaszowaniem wystarczy umyć ręce... gwiazdnicą pospolitą. 

Czy wiedzieliście, że liście babki są pomocne w gojeniu ran? A jej nasiona można wykorzystać w leczeniu bólu gardła?

W narzędziowniku Zielnik umieściliśmy takie rośliny, które bez problemu znajdziecie w polskich lasach i na łąkach. 

Zielnik edukacyjny. Dzikie przekąski i roślinne zabawy. Pobierz »

 

Pamiętaj!
Zbieraj jedynie rośliny i owoce, które rozpoznajesz, i co do których jesteś pewna/pewien, że są jadalne. Nie zbieraj tych, które są: pod ochroną prawną, zagrożone wyginięciem, lub rosną w parkach narodowych czy rezerwatach.