ŚRODOWISKO
O NAS
ZAANGAŻUJ SIĘ
KONTAKT
-
Fundacja WWF Polska
ul. Usypiskowa 11
02-386 Warszawa
kontakt@wwf.pl
Porzucone odpady w lasach, na łąkach, plażach czy nad rzekami stanowią zagrożenie dla środowiska naturalnego. Są niebezpieczeństwem między innymi dla dzikich zwierząt, które mogą się nimi zatruć lub zranić. Szklane butelki mogą spowodować pożar, szczególnie w czasie suszy! Poza tym rozkładające się śmieci mogą zanieczyszczać powietrze i glebę, a co za tym idzie – wodę pitną. Niestety odpady wciąż nie lądują tam, gdzie powinny – czyli w odpowiednich pojemnikach na śmietniku. Z okazji Dnia bez Śmiecenia podpowiadamy, jak z tym walczyć!
Na pewno wiesz, że będąc np. w lesie, wszelkie śmieci (np. opakowanie po zjedzonym batoniku) należy zabrać ze sobą albo wyrzucić do kosza na śmieci. Plastikowa butelka będzie rozkładać się bardzo długo, jednocześnie wytwarzając mikroplastik, a szkło może nie rozłożyć się wcale i w dodatku stanowi ogromne zagrożenie.
Ale czy wiesz, że absolutnie nie można wyrzucać na ziemię ogryzków po jabłkach, skórki po bananie czy innych odpadów, które powinny wylądować w koszu na bio? Wyrzucane ogryzki i pestki powodują, że często wzdłuż szlaków wyrastają pomidory, jabłonki i gruszki, co ma negatywny wpływ na lokalną roślinność (drzewa owocowe i krzaki, na których wyrastają warzywa, nie występują w lesie). Z kolei zapach resztek jedzenia może zwabić zwierzęta, a te nie powinny mieć kontaktu z człowiekiem.
Do tych śmietników niedźwiedzie się nie dostaną! Przeczytaj o naszych kontenerach niedźwiedzioodpornych.
Dlatego będąc na leśnej czy górskiej wędrówce, pamiętaj: wszystkie śmieci, opakowania po jedzeniu i napojach, a także resztki jedzenia, zabierz ze sobą i wyrzuć do odpowiedniego kosza w swoim domu. Dzięki temu nie tylko nie szkodzisz przyrodzie, ale też ułatwiasz recykling tych odpadów!
Jeśli natkniesz się na miejsce nielegalnego składowania śmieci, koniecznie poinformuj o tym odpowiednie służby! Możesz to zrobić na kilka sposobów:
Świetnym sposobem na zmniejszenie ilości odpadów w naszym otoczeniu jest wzięcie udziału w akcjach sprzątania świata albo zorganizowanie takiej akcji samodzielnie! Wolontariusze stanowią ogromną pomoc w oczyszczaniu lasów ze śmieci, a akcje sprzątania podnoszą świadomość społeczeństwa odnośnie odpadów.
Zorganizowanie takiego wydarzenia nie jest trudne, jednak należy pamiętać o dopełnieniu kilku formalności – między innymi zgłoszenie akcji sprzątania do odpowiedniej instytucji oraz ustalenie z urzędnikami miejsce i czas odbioru zebranych śmieci.
Dowiedz się jak zorganizować taką akcję samodzielnie z naszego poradnika.
Twoje działania pomogą zapobiec skażeniu gleby i wody oraz mogą również uratować życie żerującym na wysypiskach zwierzętom! W imieniu naszej planety – dziękujemy!
Autorka: Aleksandra Czajkowska