Każdego dnia możemy zrobić coś dobrego dla planety. To, co jemy, każdy nasz posiłek, nasze drugie śniadanie, obiad spożywany w szkolnej stołówce, może się przyczynić do ratowania środowiska przyrodniczego! To skąd pochodzi nasza żywność i jak jest wytwarzana, ma znaczenie. Im więcej wiemy o tym, co spożywamy, tym nasze wybory mogą być lepsze – dla zdrowia i dla planety.

Dlatego przygotowaliśmy bezpłatny program edukacyjny dla szkół podstawowych, w ramach którego zapraszamy nauczycielki i nauczycieli do wspólnego z uczniami i uczennicami odkrywania niezwykłej sieci powiązań między różnorodnością biologiczną, klimatem, żywnością i nami! Do udziału w programie zapraszamy także szkolne intendentki i intendentów, szefowe i szefów kuchni szkolnych oraz inne osoby zaangażowane w żywienie uczniów i uczennic, którym chcemy opowiedzieć o tym, jak założenia diety przyjaznej planecie można praktycznie stosować w szkole.

Program kierujemy do szkół podstawowych. Uczestnicy dowiedzą się czym jest dieta przyjazna planecie, jak i dlaczego produkcja żywności wpływa na środowisko i klimat, jaka jest skala wpływu produkcji żywności na stan środowiska naturalnego, dlaczego to, jak wytwarzana jest żywność jest ważne dla naszego zdrowia i czym kierować się w naszych codziennych wyborach żywieniowych.

Dziękujemy za Wasze zgłoszenia!
Nabór został zakończony.

Część dla klas:

  • nauczyciele i nauczycielki w ramach realizacji programu zobowiązani/ane są do przeprowadzenia w klasie dwóch dwugodzinnych bloków edukacyjnych w oparciu o przekazane scenariusze zajęć,
  • uczestnicy i uczestniczki, którzy i które przeprowadzą spotkania i wypełnią sprawozdanie online z realizacji programu do dnia 8.04.2024, do godz. 23:59, otrzymają, przesłane drogą mailową: imienny certyfikat udziału w programie, wzór dyplomu dla uczniów i uczennic, list gratulacyjny dla szkoły oraz na adres szkoły, plakat edukacyjny do powieszenia w klasie lub w stołówce.  
  • chcesz zaangażować się bardziej? Weź udział w dodatkowych szkoleniach online na temat tego, jak przeprowadzić przyjazne planecie wydarzenie edukacyjne, zapoznaj się z materiałami szkoleniowym „Dieta przyjazna planecie. Szkolny piknik na 6”, zrealizuj z uczniami i uczennicami wybraną aktywność z naszych propozycji i prześlij sprawozdanie z części dodatkowej do dnia 3.06.2024 do godz. 23:59. Osoby, które wezmą udział w części dodatkowej otrzymają certyfikat imienny zaświadczający o udziale w spotkaniach online oraz dyplom za zaangażowanie dla klasy.  

Część dla stołówek:

  • osoby zaangażowane w żywienie uczniów i uczennic zobowiązane są do udziału w szkoleniu online pt. „Dieta przyjazna planecie. Co to jest i dlaczego warto wprowadzać ją w szkole?” i zapoznania się z materiałami szkoleniowymi,
  • uczestniczki i uczestnicy, które i którzy wezmą udział w szkoleniu, zapoznają się z materiałami i do 31.01.2024 do godz. 23:59 wypełnią sprawozdanie online z realizacji programu, otrzymają przesłane drogą mailową imienny certyfikat udziału w programie oraz list gratulacyjny dla szkoły, jak również, na adres placówki, plakat edukacyjny do powieszenia w stołówce lub w dowolnym miejscu w szkole,
  • chcesz zaangażować się bardziej? Weź udział w dodatkowych szkoleniach online na temat tego jak zwiększać udział sezonowych warzyw i owoców w menu stołówki szkolnej, zapoznaj się z materiałami szkoleniowymi „Dieta przyjazna planecie. Szkolne obiady na 6”, wypróbuj któryś z naszych pomysłów lub propozycji z dołączonej do materiałów szkoleniowych checklisty, wypełnij sprawozdanie z części dodatkowej do dnia 3.06.2024 do godz. 23:59 i uzyskaj dyplom za zaangażowanie na rzecz wprowadzania zmian przyjaznych planecie.

Materiały, z których korzystamy w ramach programu:

Regulamin programu edukacyjnego

Chcesz dowiedzieć się więcej o programie?
Zgłosiłeś/aś swój udział i nie otrzymałeś/aś od nas wiadomości?
Skontaktuj się z nami: