W dniach 20-26 marca 2023 roku, w ramach ogólnopolskiej kampanii Napisz Testament, odbędzie się akcja Zapisz Dobro. Jej patroni – 12 organizacji pozarządowych, w tym Fundacja WWF Polska – od 8 lat edukują Polaków w tej ważnej dziedzinie, jaką jest spisanie testamentu. Celem akcji jest uświadomienie społeczeństwu, że w testamencie poza zabezpieczeniem naszych najbliższych, można również... zapisać dobro. 

Ile będzie trwało nasze życie? Tego nie wiemy. 

Co pozostawimy po sobie? O tym możemy zadecydować już dzisiaj. 
 
Kobieta nad morzemWiele osób u kresu swoich dni zwraca się właśnie ku naturze. To ona okazuje się największym dziedzictwem, z którego czerpaliśmy całe życie i które pozostawiamy naszym dzieciom i wnukom. Przyroda – rzeki, morza, lasy i łąki – niosą nam ukojenie i spokój. Są one często źródłem najpiękniejszych i najlepszych wspomnień, a główne role grają w nich na pozór drobne elementy takie jak zapach żywicy, smak poziomek, miękkość trawy, chłód rzeki czy barwy letniej łąki albo jesiennego lasu. To właśnie naturę w naszym życiu otaczamy troską i opieką, oglądając się nie tylko na własny komfort, ale robiąc to z myślą o kolejnych pokoleniach. 

Czy nasze dzieci, wnuki i prawnuki będą mogły korzystać z mocy przyrody tak samo jak my?  

Czy uda nam się dla nich powstrzymać postępującą degradację środowiska i zachować czyste powietrze, przejrzystość wód, dzikość lasów? 

LasJako pracownicy Fundacji WWF Polska wiemy, że nie możemy przestać działać na rzecz ochrony przyrody i jej zasobów, od których zależy nasze życie. Jesteśmy jedną z najstarszych światowych organizacji pozarządowych zajmujących się tym tematem – istniejemy od 1961 roku. To już ponad 60 lat, czyli aż 3 pokolenia, które zaufały nam i dbają o środowisko poprzez wspieranie naszych działań!  Mamy wiele sukcesów, wśród nich setki gatunków objętych ochroną, tysiące negocjacji na rzecz środowiska, ogrom działań edukacyjnych, wiele ważnych raportów oraz aż 270 nowych parków narodowych na całym świecie!

Od sześciu dekad stajemy po stronie dzikiej przyrody  i podejmujemy walkę o zachowanie jej w jak najlepszym stanie dla kolejnych pokoleń. Jesteśmy pewni, że w przyszłości uda nam się osiągać kolejne sukcesy na polu ochrony środowiska z ludźmi i dla ludzi. 

Jak zaczęła się historia WWF?  

Założyciel WWF Sir Julian HuxleyPomysłodawcą stworzenia fundacji był Sir Julian Huxley, dyrektor generalny UNESCO. Podczas afrykańskiej wyprawy zrozumiał, że przyroda tego kontynentu jest niszczona w zastraszającym tempie. Tak narodził się pomysł powołania światowej organizacji mającej na celu powstrzymanie tych destrukcyjnych procesów. Już wkrótce działania fundacji rozszerzyły się szybko na wszystkie kontynenty. Kamieniami milowymi w historii organizacji było opublikowanie Światowej Strategii na rzecz Ochrony Przyrody w latach 80. XX wieku (jednocześnie w 34 krajach). 

W Polsce Fundacja WWF jest obecna już od ponad 30 lat 

Zaczęliśmy tu swoją działalność z przytupem, w roku 1993, przyczyniając się do utworzenia Biebrzańskiego Parku Narodowego – dotychczas największego w naszym kraju. Wciąż liczymy na to, że uda nam się doprowadzić do objęcia ochroną ścisłą kolejnych obszarów. Nieustająco naszą misją jest dbałość o środowisko naturalne. Szerzymy wiedzę, walczymy o zachowanie dobrostanu przyrody. Nie zapominamy jednak o tym, że najistotniejsza jest pokojowa i harmonijna koegzystencja nas – ludzi z dziką naturą. Nasi darczyńcy już dziś zapisują się na kartach historii ratowania zagrożonych gatunków i dbania o środowisko. Wierzymy, że dzięki nim i ich wsparciu uda nam się kontynuować i rozszerzać te ważne dla przyszłych pokoleń działania.

Czy wiesz, że możesz wspierać ochronę przyrody dłużej niż myślisz?

Realny wkład w zachowanie lepszego stanu środowiska dla przyszłych pokoleń jest możliwy.  
 
Rodzina kilkupokoleniowaMożna to zrobić, spisując swój testament. Dokument ten kojarzy się często ze smutkiem – śmiercią, chorobą i pożegnaniem. Jednak wcale nie musi tak być. Na całym świecie na spisanie swojej ostatniej woli decydują się coraz częściej osoby młode – chcą bowiem jak najbardziej świadomie podjąć decyzję o zapisaniu tego, co udało im się osiągnąć. Coraz więcej osób decyduje się też na wsparcie w ten sposób organizacji pozarządowych stawiających na dobrostan planety, a więc działających na rzecz ochrony przyrody, takich jak nasza – Fundacja WWF Polska. 

Kim są ci, którzy decydują się sporządzić testament na rzecz natury?  

Kobieta wspierająca WWFTo osoby świadome, pragnące zabezpieczyć swoich najbliższych i rozdysponować posiadane dobra zgodnie ze swoją wolą na wypadek, gdyby nagle ich zabrakło. Jednak przede wszystkim to ci, którzy wierzą, że naszym największym zasobem jest dzika przyroda i że od zachowania jej dobrostanu zależy przyszłość nas wszystkich. Poprzez uwzględnienie w woli testamentowej Fundacji WWF Polska, możesz dołożyć cegiełkę do budowy świata, o jakim wszyscy marzymy. Zdajemy sobie sprawę, że czasem trudno przejść przez proces spisywania ostatniej woli. Brakuje nam nieustannie na to czasu albo nie wystarcza energii. Jeśli zastanawiasz się nad taką formą pozostawienia po sobie śladu w działaniach na rzecz przyrody, możemy jako fundacja, pomóc Ci w tym procesie.

Jak można to zrobić? 

Krok 1: Określenie stanu majątkowego 
 
Mogą to być zarówno nieruchomości, oszczędności, rzeczy ruchome, jak i prawa oraz inne dobra, które chcą Państwo przekazać. 

Krok 2: Decyzja o przekazaniu swojego dorobku życia 
 
Majątek można przekazać osobom najbliższym, które są tzw. spadkobiercami ustawowymi, czy też innym - przyjaciołom, sąsiadom. Po uwzględnieniu ich w testamencie i upewnieniu się, że wszyscy zostali obdarowani wedle uznania, warto rozważyć choćby symboliczny zapis na Fundację WWF Polska. Osoby samotne, które nie mają komu zostawić swojego majątku, powinny mieć na uwadze, iż brak wskazania spadkobierców w testamencie sprawia, zgodnie z prawem spadkowym, że dobra odziedziczy gmina ostatniego miejsca zamieszkania lub Skarb Państwa. W celu uniknięcia takiego rozwiązania można pomyśleć o przekazaniu majątku Fundacji WWF Polska, która wykorzysta środki na kontynuację swojej misji ochrony zagrożonych gatunków i dobrostanu środowiska naturalnego dla przyszłych pokoleń. 

Krok 3: Kontakt z notariuszem 
 
Jeśli wiadomo już, co zawrzeć w testamencie, najlepiej skontaktować się z notariuszem i umówić na spotkanie. Tutaj znajduje się baza notariuszy pracujących w danych miastach. Jeśli okaże się, że potrzebna jest pomoc w znalezieniu notariusza, prosimy o kontakt z naszą fundacją. W razie wątpliwości co do treści testamentu lub innych kwestii, warto umówić się wcześniej na rozmowę z adwokatem lub radcą prawnym specjalizującym się w tematyce testamentowej. Nie wszyscy wiedzą, że testament notarialny, w przeciwieństwie do własnoręcznego, napisanego w domu, daje gwarancję, że nasza wola zostanie uszanowana, a testament nie zostanie podważony. 

Krok 4: Poinformowanie Fundacji WWF Polska o swojej woli 
 
Dzięki tej bardzo ważnej informacji będziemy mogli podziękować za zaufanie i hojność, a także opowiedzieć o tym, na co Fundacja WWF Polska wykorzysta przekazane środki.  
 
W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z naszą specjalistką: 
Olga Frączak-Faure
Kierowniczka Zespołu Fundraisingu i Relacji z Darczyńcami
telefon: +48 785 855 900  
e-mail: testament@wwf.pl 
 

Artykuł powstał w ramach trwającej w dniach 20-26 marca 2023 roku akcji “Zapisz Dobro”, która jest częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej “Napisz Testament”. Bierze w niej udział 13 organizacji: Fundacja Gajusz, Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, Fundacja DKMS, SOS Wioski Dziecięce, Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt - Viva!, Lekarze bez Granic, Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ, Fundacja Pomocy Dzieciom POCIECHA, Fundacja Dorastaj z Nami, Fundacja Ronalda McDonalda, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej oraz Fundacja WWF Polska. W trakcie akcji, na profilu Napisz Testament, prawnicy, psychologowie i inni specjaliści poruszają tematy związane z procesem przygotowania takiego dokumentu. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej https://www.napisztestament.org.pl/

Poniżej można pobrać darmową broszurę testamentową.