10 maja 2019

10 maja odbył się 16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, największe święto kina dokumentalnego w Polsce! Widzowie mogli obejrzeć aż 160 filmów i poznać 80 gości
z całego świata: twórców i bohaterów filmów. Fundacja WWF Polska była partnerem festiwalu
po raz trzeci.

(30.05.2019)
Rozstrzygnięcie konkursu Misja Recenzja:

Konkurs na najlepszą recenzję filmu w tegorocznej edycji festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity wygrywa Pani Magdalena Kowalewska z recenzją filmu „Ostatnia Góra”. Pani Magdalena wygrywa wyjazd na wybraną misję naszej Fundacji, serdecznie gratulujemy i do zobaczenia w terenie! Dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w konkursie!


docs
„Zobacz, czy rozumiesz świat, i czy świat rozumie ciebie” – to hasło przewodnie tegorocznej imprezy. W programie można było obejrzeć filmy odnoszące się do najbardziej aktualnych, palących problemów współczesnego świata. Fundacja WWF Polska współpracowała z festiwalem już po raz trzeci, organizując debaty na tematy związane z ochroną naszej planety, jak i biorąc udział w jury nagrody Green Warsaw Award dla najlepszego filmu o tematyce ekologicznej.

W tym roku Fundacja przyznała również nagrodę za najlepszą recenzję filmu. To pierwsza nagroda dla publiczności na tym festiwalu, dotychczas były one przyznawane jedynie twórcom. Konkurs polegał na udostępnieniu na swoim profilu na Facebooku zwiastunu festiwalu, napisaniu kilku zdań o filmie, który zrobił największe wrażenie i dodaniu hasztaga #misjarecenzja. Nagrodą jest wyjazd na wybraną misję fundacji. Zwycięzca/-czyni będzie mógł/mogła podpatrzeć jak żyją rysie, odwiedzić Karpaty lub wypłynąć w Bałtyk. Konkurs był skierowany do każdego, komu leży na sercu los naszej planety.

                                                             >>REGULAMIN KONKURSU<<

W dniu 18 maja  po pokazie filmu „Antropocen: epoka człowieka”, w reżyserii Jennifer Baichwal, Nicholas de Pencier i Edward Burtynsky, Fundacja WWF Polska zorganizowała debatę „Czy człowiek zniszczy życie na Ziemi?”. Podczas debaty można było porozmawiać o epoce antropocenu, w której dominacja człowieka kształtuje Ziemię i pociąga za sobą nieodwracalne
w skutkach zmiany środowiskowe. Paneliści odpowiedzieli na pytania, czy mamy jeszcze czas na uratowanie życia na Ziemi takim, jakie znamy i jeśli tak, to w jaki sposób możemy tego dokonać. Poruszono również kwestie wpływu naszych codziennych wyborów i działań, a także konieczności wywierania nacisku na władze publiczne oraz decydentów, aby wywiązywali się oni ze swoich obowiązków zapisanych w Konstytucji RP (art. 74) dotyczących dbania o ochronę środowiska.

Gośćmi debaty byli: Andrzej Kassenberg - współzałożyciel Instytutu na rzecz Ekorozwoju (InE)
i Fundacji Efektywności Energetycznej Polski, Monika Sadkowska - aktorka, kulturoznawczyni, aktywistka klimatyczna, współorganizatorka Obozu dla Klimatu, współpracująca z Fundacją Rozwój TAK – Odkrywki, a także Jan Ciemniewski - przedstawiciel ruchu Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Debatę poprowadzi Katarzyna Karpa-Świderek, rzeczniczka prasowa WWF Polska.

                                docs

16. edycja Millennium Docs Against Gravity odbyła się w dn. 10-24 maja w sześciu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Lublinie, Gdyni, Bydgoszczy i po raz pierwszy w Katowicach. W Warszawie, Wrocławiu i Lublinie festiwal odbył się w dniach 10-19 maja, w Gdyni 15-24 maja, w Katowicach 12-19 maja, a w Bydgoszczy 11-19 maja.

Więcej informacji:
mdag.pl
facebook.com/MillenniumDocsAgainstGravity