W sobotę 28 marca o godz. 20.30 zgasły światła na symboliczną godzinę w geście solidarności z ideą ochrony naszej planety. Pomimo ciężkiej sytuacji, w której znalazł się świat, do akcji w tym roku dołączyło aż 190 państw, światła wygasiły takie obiekty jak Wieża Eiffla, Opera w Sydney, Brama Brandenburska, Koloseum w Rzymie, Kreml moskiewski. W Polsce światła zgasły w wielu domach, a oficjalnie do Godziny dla Ziemi WWF zgłosiło się 40 miast oraz 84 instytucje i obiekty m.in. Pałac Kultury i Nauki, Spodek w Katowicach, Kancelaria Prezydenta RP, PGE Narodowy. 

W tym roku kampania odbyła się pod hasłem „Nie tamujmy rzek, niech płyną” i miała na celu uświadomienie Polakom, jak bardzo tamy i bariery na rzekach są szkodliwe zarówno dla ludzi, jak i środowiska. Nie stanowią one dobrego zabezpieczenia przed powodziami, pogłębiają problem suszy (z którym w obliczu zmiany klimatu będziemy musieli się coraz częściej zmierzyć), wpływają na obniżenie się populacji ryb i organizmów wodnych oraz niszczą życie cennych i pięknych ekosystemów rzecznych. 

Godzina dla Ziemi WWF ma na celu zwrócenie uwagi na palące problemy środowiskowe. To godzina, podczas której możemy przystanąć na chwilę i zastanowić się nad losem naszej planety. Niestety często zapominamy o tym, że jesteśmy częścią wielkiego ekosystemu. Bez wody, czystego powietrza, terenów zdatnych do życia nie będziemy w stanie funkcjonować. Teraz w obliczu epidemii, z którą musimy się zmierzyć chcemy podkreślić, jak dużą moc ma nasza solidarność. Tylko działając razem możemy stawić czoła niebezpieczeństwom, które nam grożą – teraz jest to epidemia, lecz nie zapominajmy, że równie niebezpieczna i katastrofalna jest dla nas zmiana klimatu i degradacja środowiska. Ziemia to nasz wspólny dom, musimy połączyć siły ponad podziałami, aby go ratować!

Niech ta godzina wyłączonego światła będzie początkiem naszego włączenia się w działania dla planety!

Bardzo dziękujemy miastom, obiektom i instytucjom, które pomimo trudnej sytuacji dołączyły w tym roku do Godziny dla Ziemi WWF! 

Listę miast, obiektów oraz więcej informacji o tegorocznej akcji można znaleźć tu: https://godzinadlaziemi.pl/