Bałtyk. Większość Polaków nie wyobraża sobie okresu wakacyjnego bez wyjazdu nad morze. Choć nasze polskie plaże przeżywają latem prawdziwe oblężenie, to turystów nie brakuje również poza sezonem. Budząca się wiosna, czy okrywająca złotem jesień - w tym czasie spacery przy brzegu również potrafią zachwycić. Może i Ty zaliczasz się do miłośników spędzania czasu nad morzem? A czy zastanawiałeś się kiedyś, co kryją w sobie nasze rodzime plaże i kto je zamieszkuje?  
 
Ptaki morskie są jednym z ciekawszych i łatwych do obserwacji elementów bałtyckiej przyrody. W pierwszej kolejności kojarzone z mewami - nie jest to błąd, jednak mają one wielu ciekawych sąsiadów na polskich plażach. A oto kilka z nich:

Rybitwa czubata

Rybitwa czubata zaliczana jest do ptaków średniej wielkości, swoim rozmiarem przypomina mewę śmieszkę. Wśród innych rybitw (takich jak białoczelna czy rzeczna) wyróżnia ją czarny dziób z żółtym czubkiem i czarne nogi. Ze względu na zmieniającą się liczebność populacji lęgowej w Polsce objęta jest ona ścisłą ochroną gatunkową. Na terenie występowania zakazane jest jej fotografowanie, filmowanie, obserwacja i podejmowanie jakichkolwiek działań, które mogłyby ją spłoszyć lub zaniepokoić.

rybitwa czubata

Sieweczka obrożna

Ten średniej wielkości ptak wędrowny odwiedza nasz kraj z początkiem marca i składa swoje jaja na polskich plażach. Sieweczka obrożna podlega w Polsce ścisłej ochronie ze względu na malejącą liczebność populacji. Sieweczki swoje gniazda zakładają na piasku, gdzie tworzą zagłębienia wśród roślin i kamieni, przez co są bardzo trudne do zauważenia.  

Niejednokrotnie zostają przypadkowo zadeptane przez ludzi przechodzących przez wydmy i plaże. Inne zagrożenia to drapieżniki, np. lisy, ale też psy puszczane luzem na plażach.

sieweczka obrożna
 

Ostrygojad

Ostrygojad jest w Polsce skrajnie nielicznym ptakiem. Jego populację szacuje się obecnie na około 30 par lęgowych. Na wybrzeżu spotkać go można głównie w obrębie Zatoki Gdańskiej w trakcie wędrówek. Osobniki tego gatunku odbywają swoje lęgi nie nad morzem, lecz w dolinach dużych rzek – środkowej Wisły, przy ujściu Warty czy dolnej Odrya. A po czym rozpoznać ostrygojada? Na szczęście nie jest to trudne, bo ostrygojad to bardzo charakterystyczny ptak. Jest duży jak na siewkowca, ma czarno-białe upierzenie i długi pomarańczowo-czerwony dziób. Nogi dorosłych osobników są różowe, a oczy - w szacie godowej - czerwone. 

Ostrygojad

Aktywna ochrona ptaków morskich

Ptaki gniazdujące na plażach to bardzo ważny element nadmorskiego ekosystemu. Niestety niektóre ich gatunki są dziś zagrożone wyginięciem. WWF Polska jako fundacja stojąca na straży dzikiej przyrody prowadzi działania mające na celu ochronę ptactwa gniazdującego na wybrzeżu. Realizując te cele, jesienią 2021 roku Fundacja WWF Polska zorganizowała spotkanie z najważniejszymi instytucjami i podmiotami zaangażowanymi w ochronę ptaków będących stałą częścią nadmorskiej fauny. 

Zobacz: -> program spotkania <-

Podczas webinarium usłyszeliśmy m.in. wystąpienie przedstawicielki Grupy Badawczej Ptaków Wodnych KULING, podczas którego uczestnicy spotkania mogli poznać mało znane fakty o ptakach gniazdujących nad polskim wybrzeżem. Prezentacja do zobaczenia -> TUTAJ <- .

Pracownik Inspektoratu Ochrony Wybrzeża Urzędu Morskiego w Szczecinie przygotował wystąpienie na temat udziału organów administracji morskiej w działaniach ochronnych morskiego ptactwa. Prezentacja dostępna jest: -> TUTAJ <- .

Webinarium uświetnił obecnością także reprezentant Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gdańsku. Podczas wystąpienia opowiedział o prawnych aspektów ochrony ptaków gniazdujących na plażach. Więcej szczegółów: -> TUTAJ <-

 

Wydarzenie jest częścią projektu ,,Ochrona ssaków i ptaków morskich - kontynuacja”, finansowanego przez Unię Europejską