Ludzkość pobiła kolejny niechlubny rekord. Dzień Długu Ekologicznego oznacza datę, w której zapotrzebowanie populacji na zasoby i usługi ekologiczne w danym roku przekracza to, co Ziemia może w tym roku zregenerować. W 2021 r. przypada wcześniej niż zwykle, bo 29 lipca!

Jak podaje Global Footprint Network, organizacja wyliczająca dług ekologiczny, pierwszy raz światowa konsumpcja przekroczyła dostępne zasoby w 1986 r. Od tego czasu, każdego roku, ludzkość korzysta z planety więcej, niż może ona dać i dzień zadłużenia przypada dramatycznie wcześniej. Nasz dług ekologiczny oznacza, że nadmiernie ją eksploatujemy, pozbawiając przyszłe pokolenia cennych zasobów. Obecnie ludzie zużywają tyle zasobów ekologicznych, jakbyśmy żyli na 1,6 Ziemi.

Nie powinno być naszej zgody na to, by ziemski kredyt musiały spłacać kolejne pokolenia. Dlatego wspólnie z Doc Against Gravity oraz zaangażowanym portalem Noizz.pl chcemy uświadamiać, w ilu obszarach codziennego życia jesteśmy zadłużeni jako ludzie, by zwrócić uwagę na to, jak poważna jest sytuacja na Ziemi. W tym celu zachęcamy w ramach akcji PLANETA NIE JEST NA KREDYT do udostępniania naszych specjalnie przygotowanych grafik, które pojawią się w najbliższym tygodniu w naszych mediach społecznościowych z hashtagami  #pięćkrokówgrety #żyjesznakredytplanety #ziemianiejestnakredyt.

Dzień Długu Ekologicznego

Lista kroków stworzona na rzecz akcji, zarówno na poziomie indywidualnym, jak i systemowym zainspirowana jest działalnością Grety Thunberg - młodej aktywistki ze Szwecji, twórczyni ruchu #FridaysForFuture (Piątki dla Przyszłości), o której film „Jestem Greta” otworzy 18. edycję festiwalu Millennium Docs Against Gravity we wrześniu. WWF Polska jest patronem tego filmu, a po jego festiwalowej emisji 3 września będziemy współorganizatorem debaty.

Greta w swoich wystąpieniach na światowych forach klimatycznych zwraca uwagę na działania, które może podjąć w swoim życiu każdy człowiek, by dokonać koniecznej zmiany.
Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że nawet najbardziej oddana praca jednostek na rzecz planety nie wystarczy. Potrzebne są zmiany systemowe. Nacisk na polityków i rządzących oraz decyzje na szczeblu krajowym i międzynarodowym stanowią niezbędny krok na liście ku jasnej i bezpiecznej przyszłości.

Zachęcamy do wsparcia akcji PLANETA NIE JEST NA KREDYT przez udostępnianie grafik oznaczając je hashtagami: #pięćkrokówgrety #żyjesznakredytplanety #ziemianiejestnakredyt. Niech informacja o tym, że żyjemy na kredyt dotrze do jak największej i jak najbardziej różnorodnej grupy odbiorców.

Źródło danych dot. długu ekologicznego.