19 marca 2021

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Ma on zwrócić naszą uwagę na rzecz oczywistą - że o wodę musimy dbać, a od jej stanu zależy jakość naszego życia na Ziemi. Niestety rzeki, które są kluczowe dla zapewnienia nam wody, są w coraz gorszym stanie. Najwyższy czas, aby zacząć głośno mówić o ich problemach i edukować młodzież na temat ich roli w naszym życiu. Zanim będzie za późno i pogrążymy się w kryzysie wodnym.

Stan zasobów wodnych na świecie jest bardzo zły. Gwałtowny wzrost liczby ludności, industrializacja, zmiana klimatu oraz intensywne gospodarowanie przez człowieka zasobami planety, ma ogromny wpływ na stan wody na Ziemi. Ochrona zasobów wodnych powinna zatem stać się priorytetem działań władz krajowych i międzynarodowych.

Zagrożony system krwionośny planety

System rzeczny, to system krwionośny naszej planety, bez niego nie ma życia. Sprawnie funkcjonujący pomaga nam odbudowywać zasoby wodne na Ziemi.

W Polsce mamy 150 tys. km rzek, ale jedynie ok. 20% z nich pozostało w stanie zbliżonym do naturalnego. Wciąż wywierana jest na nie ogromna, niszcząca presja. Stawiane są na nich bariery, regulowane są brzegi czy pogłębianie koryta. Realizacja planów związanych z użeglowieniem Wisły spowoduje destrukcję systemu rzecznego w Polsce. Zagrożone są jednak nie tylko duże rzeki, ale przede wszystkim te małe, które systematycznie pod pozorem prac utrzymaniowych pozbawione są swoich naturalnych cech, zapewniających równowagę ich ekosystemów” - mówi Zofia Pawelska z Fundacji WWF Polska.

W Światowy Dzień Wody poznajmy rzeki

Mimo tak wielu zagrożeń, wciąż mamy w Polsce unikatowe w skali kontynentu rzeki, które wiją się swobodnie wśród bujnej roślinności, będąc ostoją dla wielu gatunków zwierząt i roślin. Co ważne - pełnią one istotne funkcje w oczyszczaniu wody i zatrzymaniu jej lokalnie w glebie, ograniczając tym samym skutki suszy. Dlatego właśnie w Światowym Dniu Wody powinniśmy przypomnieć sobie o ekosystemie, który jest dla nas dostarczycielem wody. Nadchodzi wiosna, czas, kiedy chętniej wychodzimy z domu i mamy więcej okazji do obcowania z przyrodą. Stęsknieni za naturą, jesteśmy bardziej wyczuleni na zmiany jakie w niej zachodzą i otwarci na obserwacje tego co się dookoła nas dzieje. Dlatego właśnie ten czas, może być idealną chwilą, aby rozpocząć nową przygodę z poznawaniem rzek dzięki kartom edukacyjnym Strażników Rzek WWF, przygotowanym przez Fundację WWF Polska. Dzięki nim zarówno dzieci jak i dorośli, mogą zdobywać wiedzę na temat rzek i tego co żyje wokół nich.

Karty Strażników Rzek WWF

Dzięki kartom i zawartym w nich zadaniom, ciekawostkom, a także grom, podczas wiosennej wyprawy możemy dowiedzieć się, jak funkcjonują te ważne dla nas ekosystemy oraz jak ważną rolę pełnią one w przyrodzie. Zgromadzona jest w nich wiedza geograficzna, wiedza o roślinach i zwierzętach, zagadnienia związane z wpływem rzek na ludzi oraz to jakie pełnią one funkcje w przyrodzie. Pokazane są także zagrożenia, z którymi obecnie mierzą się rzeki oraz podpowiedzi jak można działać dla ich dobra.

Karty edukacyjne Strażników Rzek WWF są uzupełnieniem oferty edukacyjnej przygotowanej przez WWF Polska. Fundacja stworzyła je głównie z myślą o nauczycielach zerówek, klas I-III szkoły podstawowej, a także rodziców prowadzących edukację domową. Jednak skorzystać może z nich każdy, kto chce dowiedzieć się, jak funkcjonują ekosystemy rzeczne. Można skorzystać z nich w ramach lekcji w szkole i przedszkolu lub po prostu na spacerze z rodziną. Poprzez prowadzenie samodzielnych badań i eksperymentów dostarczają nie tylko rozrywki, ale przede wszystkim rozwijają i stanowią świetny sposób na przyswojenie wiedzy. Autorzy zachęcają do spacerów i gier nad rzeką, dokonywania własnych obserwacji, co wraz z nadchodzącą wiosną może okazać się szczególnie zachęcające. 

Wybierzcie się z Fundacją WWF w rzeczną podróż i chrońcie rzeki razem z nami! 

Pobierz >>

 

 

Partnerem programu Strażnicy Rzek WWF oraz Kart edukacyjnych jest firma Geberit.  

Polskie rzeki to nasze dziedzictwo, które jest zagrożone. Dlatego potrzebne są inicjatywy, mające na celu ochronę ich naturalnego kształtu i funkcji. Geberit oraz fundacja WWF Polska połączyły siły, by chronić rzeki w ramach programu „Strażnicy Rzek WWF”. „Można powiedzieć, że decyzja o zaangażowaniu szwajcarskiej firmy w działalność na rzecz rzek wypływa wprost z jej DNA – woda jest w centrum wszystkiego, czym zajmuje się Geberit” – mówi Justyna Zborowska, Marketing Manager w Geberit Polska.