~❂~

 

Zajmuję ponad 70% Planety. Co drugi swój oddech zawdzięczasz właśnie mnie - nawet jeśli mieszkasz tysiące kilometrów od wybrzeża.

Jestem tu od miliardów lat, ale kiedy na Ziemi pojawili się ludzie, moi mieszkańcy zaczęli znikać. PRZYPADEK? Nie sądzę.

UWAGA, wysyłam sygnał alarmowy. Czuję się fatalnie, z każdym dniem coraz gorzej. Duszę się plastikiem i mam stan podgorączkowy.

Jeśli będziesz dalej nadmiernie mnie wykorzystywać, przestanę Ci pomagać. Ja bez Ciebie przetrwam. ALE TY BEZE MNIE? NIE.

Dlaczego? Bo to ja reguluję klimat i pochłaniam połowę dwutlenku węgla, który trafia do atmosfery.
Poza tym karmię miliardy ludzi i daję pracę milionom.

TO JAK, ZACZNIESZ MNIE LEPIEJ TRAKTOWAĆ?

≋ OCEAN 

~❂~

Wszechocean - największy ekosystem na Ziemi. 2/3 jego powierzchni nie należy do nikogo. Jak więc chronić oceany - obszar tak ogromny, tak odległy i w większości pozostający poza kontrolą narodową? 
Po pierwsze musimy wiedzieć co wymaga ochrony.

Morza i Oceany

~❂~

1,5° C od katastrofy

Zmiana klimatu i rosnące temperatury, wynikające z działalności człowieka, to gigantyczne zagrożenie i czynnik powodujący nieodwracalne zmiany w ekosystemach morskich.

  1. Woda w oceanach stopniowo się ociepla. Cieplejsze masy wody, zmieniają cyrkulację także na większych głębokościach. Organizmy morskie wrażliwe na zmiany temperatury porzucają swoje dotychczasowe siedliska w poszukiwaniu korzystniejszych warunków. Zaburza to funkcjonowanie morskich łańcuchów pokarmowych.
  2. Cieplejsza woda to także coraz mniej tlenu i składników odżywczych. W takich warunkach żyje mniej organizmów i powstaje mniej siedlisk.
  3. Układy pogodowe ulegają przekształceniom. Częste i gwałtowne zjawiska pogodowe wpływają destrukcyjnie na przybrzeżne siedliska i zmieniają typowe rozmieszczenie populacji dzikich ryb. To dodatkowo pogarsza warunki życia społeczności lokalnych, zależnych od rybołówstwa.
  4. Oceany pochłaniają coraz więcej dwutlenku węgla, co zmienia skład chemiczny wody. Zwiększające się zakwaszenie środowiska zagraża przetrwaniu wielu gatunków i zmusza zwierzęta do migracji.

 

Morza i Oceany

~❂~

Rafy koralowe stanowią tylko 0,1% powierzchni oceanów, ale są jednocześnie domem dla 25% wszystkich morskich gatunków zwierząt. Są dla nich miejscem, gdzie znajdują pożywienie, rozmnażają się i znajdują schronienie1.  Zdrowe rafy to także podstawa utrzymania dla 850 milionów ludzi, którzy zamieszkują obszary przybrzeżne2. To rybacy małej skali i ich rodziny, nurkowie i właściciele firm turystycznych. 

Znamy znaczenie raf koralowych, ale mimo tego, od roku 1980 straciliśmy ich ponad połowę! Jeśli temperatura wzrośnie o 1,5° C stracimy do 90% powierzchni raf koralowych, a jeśli będzie to więcej niż 2° C, do roku 2100 raf nie będzie już w ogóle3.  Tak, ryzykujemy więc, że nasze wnuki poznają już świat bez raf.

Rafom zagraża zmiana klimatu i rosnąca temperatura, ale też niezrównoważone połowy, nadmierny spływ związków odżywczych z lądu, wylesianie terenów przybrzeżnych (co powoduje spływ osadów z lądu na rafy), a także nieodpowiedzialna i zbyt intensywna turystyka4.  Wszystkie te zagrożenia wynikają z działalności człowieka.

Morza i Oceany

~❂~

Ocean plastiku

Jeśli pilne zmiany nie zostaną wprowadzone już teraz, szacuje się, że do roku 2050 w oceanach może być więcej plastiku niż ryb5.  To już za 30 lat! Czy wyobrażamy sobie tylko takie ujęcia oceanicznych głębi?

Morza i Oceany

Ponad 12 milionów ton plastiku trafia co roku do oceanu6.  Plastik obecny jest już w każdym zakątku oceanu, nawet w tak trudno dostępnych miejscach jak Rów Mariański. Trudno jest to sobie wyobrazić, ale istnieją miejsca do których nie udało się dotrzeć człowiekowi, ale są tam już jego śmieci...

Plastik to bezpośrednie zagrożenie dla życia zwierząt morskich, które przypadkowo zjadają odpady plastikowe czy zaplątują się w zagubione lub utracone sieci rybackie. Mikroplastik, czyli cząstki mniejsze nić 5 mm są wszechobecne, wchłaniają je organizmy morskie, które następnie spożywane są przez ludzi. Tak nasze śmieci wracają na nasz stół7

Morza i Oceany

~❂~

(Nie)takie mamy rybołówstwo

Samo rybołówstwo nie jest problemem. Jest nim niezrównoważone rybołówstwo. Od lat ‘60 XX wieku konsumpcja ryb się podwoiła, a nasze jednostki połowowe są coraz bardziej zaawansowane i mogą łowić coraz więcej8. Obecnie około 90% znanych stad ryb jest przełowionych lub poławianych nadmiernie9. A te liczby mogą być jeszcze gorsze, ponieważ niemal ¼ ryb, jakie trafia na nasze stoły to połowy nielegalne, nieraportowane i nieuregulowane10. Miliony ryb giną bez celu, złowione w sieci przypadkowo wyrzucane są martwe do oceanu. Miliony ssaków i ptaków morskich ginie przypadkowo łapiąc się w sieci czy haki rybackie. 

Dlatego tak istotne jest przejście na zrównoważone rybołówstwo, czyli takie które bierze pod uwagę to jaka ryba jest poławiana i w jaki sposób - tak, aby zapewnić możliwe najmniej destrukcyjny wpływ na środowisko morskie.

Ławica ryb

~❂~

Podwodna opowieść

Ocean coraz rzadziej przypomina świat jaki pamiętamy z filmów i książek dla dzieci. Wyblakłe rafy koralowe, wyspy plastiku, samotne wieloryby i puste wybrzeża...tak może wyglądać podwodna rzeczywistość, jeśli już teraz nie podejmiemy pilnych działań ochronnych.

Foki w oceanie

~❂~

Stań po błękitnej stronie mocy

Zmiana klimatu, spływ plastiku do środowiska, zanieczyszczenia biologiczne, brak zrównoważonego rybołówstwa, niewystarczający obszar morskich obszarów chronionych to często problemy, które nie znają granic i wymagają globalnych rozwiązań i zaangażowania rządów wszystkich państw. O to codziennie walczą organizacje takie jak WWF. Ale także Ty już dzisiaj możesz zacząć walczyć o przyszłość oceanów i przyszłość naszych dzieci. Jak?

  1. Jeśli nadal jesz ryby, wybieraj tylko te pochodzące ze zrównoważonych połowów. Pomoże w tym nasz Poradnik Rybny WWF dostępny na stronie ryby.wwf.pl. Jedz ryby rzadziej i traktuj je jako produkt wyszukany.
  2. Ograniczaj użycie plastiku jednorazowego jak tylko i gdzie tylko możesz - na zakupy chodź z własną torbą, w restauracjach nie bierz słomki, kawa? tylko w swoim kubku i wiele innych rozwiązań.
  3. Dla ograniczenia spływu związków odżywczych do mórz i oceanów wybieraj produkty lokalne i sezonowe lub  pochodzące z upraw ekologicznych.
  4. Wybieraj polityków, którzy zdają sobie sprawę z zagrożeń jakie niosą ze sobą zmiana klimatu i narastająca presja ze strony człowieka.
  5. Przekaż darowiznę na działania związane z ochroną oceanów. Czasu jest coraz mniej: https://pomagam.wwf.pl/darowizna/morzaioceany

~❂~

 

Źródła:

Coral Reef Rescue https://wwf.panda.org/discover/our_focus/oceans_practice/coral_reef_rescue/

Coral Reef Rescue Initiative, https://www.coralreefrescueinitiative.org/

Coral Reef Rescue Initiative https://wwf.panda.org/wwf_news/?357042/Launch-of-Coral-Reef-Rescue-Initiative.

Corals, WWF, https://www.wwfca.org/en/species_and_places/corals/

Why Do The Oceans Matter, WWF, https://www.wwf.org.uk/sites/default/files/2019-08/WWF_Oceans_and_Plastics_KS2_Activities.pdf

Ghost Fishing Gear https://www.worldwildlife.org/stories/ghost-fishing-gear

Oceans, WWF, https://www.wwf.org.uk/where-we-work/oceans#our-blue-planet

Oceans, WWF, https://www.wwf.org.uk/where-we-work/oceans 

FAO (Food and Agriculture Organization of the United Nations). The State of World Fisheries and Aquaculture 2016. Rome. Page 5. http://www.fao.org/fishery/sofia/en

10 Oceans, WWF, https://www.wwf.org.uk/where-we-work/oceans