04 lutego 2021

Kochasz jak ryś, który co roku zakochuje się na nowo? Czy może bliższa jest Ci natura wilka, który łączy się w pary na całe życie? A może jesteś jak niedźwiedź, który „skacze z kwiatka na kwiatek”?

Luty to miesiąc okazywania miłości, nie tylko wśród ludzi. To właśnie w tym miesiącu wiele gatunków rozpoczyna swoje gody, którym towarzyszą coroczne amory. Zwierzęta, podobnie jak i my, łączą się ze sobą w pary. Niektóre na dłużej, niektóre na krócej, jeszcze inne – na całe życie. Zajrzyj do królestwa zwierząt i zobacz, jak niewiele w zasadzie nas różni! Wybierz gatunek, którego miłosne zwyczaje są Ci bliskie, a następnie zaadoptuj go symbolicznie i wręcz ukochanej osobie imienny certyfikat w prezencie.

Czas na miłość dla foki szarej oznacza haremy oraz… znaczny spadek masy ciała

Dwie foki przytulające się. Adoptuj fokę na walentynki.

Foki szare mają krótkie okienko na awanse. Ich okres godowy zaczyna się wczesną wiosną, zaraz po zakończeniu ciąży przez samice i trwa około miesiąca. Samce odbywają wtedy walki godowe, a zwycięzcy gromadzą wokół siebie wianuszek fok (2 do 10 samic) i przystępują do dzieła. Po okresie amorów i rozrodu przedstawiciele obu płci są bardzo osłabieni i wychudzeni, więc kolejne tygodnie spędzają na intensywnym żerowaniu i odbudowie tkanki tłuszczowej. Na przełomie lutego i marca rodzą się puchate, białe focze szczenięta, które przez 6 tygodni zostają na lądzie pod opieką mamy.

Choć rysie każdego roku zakochują się na nowo, być może… zdarzają się wyjątki

Para rysi. Adoptuj rysia na walentynki.

Na czas godów, które rozpoczynają się w marcu, rysie porzucają samotność i oddają się amorom. W maju i czerwcu na świat przychodzą kocięta, których w jednym miocie rodzi się od 1 do 4. Przypominają wtedy nasze domowe koty – wyróżniają je jednak malutkie pędzelki na końcach uszu. Po urodzeniu są ślepe, lecz szybko się to zmienia, bo dorosłe rysie widzą doskonale i mogą polować nawet w nocy. Kocięta usamodzielniają się w wieku 10-12 miesięcy.

Wilki są bardzo rodzinne i wierne jednej partnerce przez całe życie

Para wilków. Adoptuj wilka na walentynki w prezencie.

Amory wilczej pary rozpoczynają się już w lutym. Małe, ślepe wilczki przychodzą na świat na przełomie kwietnia i maja – jest ich zwykle od 5 do 6, ale zdarza się, że rodzi się i 10 szczeniąt. Wilki żyją w dużych grupach, złożonych z 4-12 osobników – rodziców i potomstwa, w tym najmłodszych wilczków oraz już podrośniętych „nastolatków”, urodzonych w poprzednim roku. W wilczej rodzinie podstawą jest szczera komunikacja, dzięki której zwierzęta ustalają zasady wspólnego życia i wyrażają emocje. Potrafią doskonale porozumiewać się ze sobą za pomocą postawy ciała, wyrazu pyska, ułożenia uszu i ogona, warczenia, pokazywania zębów, przytulania się, podgryzania, lizania oraz wielu innych zachowań.

Niedźwiedzie nie należą do najwierniejszych – wciąż „skaczą z kwiatka na kwiatek”

Para niedźwiedzi. Adoptuj niedźwiedzia na walentynki w prezencie.

Od maja do lipca trwają ich miłosne gody, podczas których ważną rolę odgrywa „rozmowa” –niedźwiedzie zostawiają swoje zapachy i znakują drzewa, ocierając się o nie i zrywając korę. W trakcie rui samica spotyka się z wieloma samcami, a jej ciąża trwa niemal tak długo, jak u człowieka – od 7 do 8 miesięcy. Na początku kolejnego roku na świat przychodzi od 1 do 3 niedźwiadków, które stają się samodzielne dopiero po 2 latach – do tego czasu pozostają pod opieką swoich mam, które na ten czas rezygnują z miłosnych uniesień i poświęcają się wychowywaniu młodych.

Tygrysie porywy namiętności

Para tygrysów. Adoptuj tygrysa na walentynki w prezencie.

W świecie zwierząt nie zawsze jest jak w komedii romantycznej. Najlepszym tego przykładem są tygrysy. Prowadzą one samotniczy tryb życia, zajmując obszary, które oznaczają zapachem. Naruszanie tych niewidocznych ludzkim okiem granic może skutkować agresją i walkami bez względu na płeć. Co ciekawe, terytoria samców i samic mogą się na siebie nakładać. Samice tygrysa w krajach o cieplejszym klimacie są gotowe do rozrodu cały rok, ale zwykle za taki okres przyjmuje się czas od listopada do kwietnia. W czasie rui samice nawołują samca głośnym ryczeniem i znaczą moczem okoliczne drzewa i skały, demonstrując swoją gotowość do godów. Wtedy dochodzi do spotkania, a para spędza ze sobą kilka dni. Może się zdarzyć, że wypadnie im to akurat w Walentynki 😉. Potem para się rozdziela, samiec dalej prowadzi samotniczy tryb życia, a samica po 13-16 tygodniach ciąży rodzi do 4 młodych, którymi będzie się opiekowała przez kolejne 2 lata.

Zimowe gody Ducha Gór

Para panter. Adoptuj panterę śnieżną na walentynki w prezencie.

Pantery śnieżne również są samotnikami i łączą się w pary jedynie podczas trwania godów, które odbywają się zimą. Znalezienie partnera jest często bardzo trudnym zadaniem ze względu na ogromny zasięg występowania i niewielką liczebność gatunku. W sezonie godowym pantery nawołują się różnymi dźwiękami (nie rykiem, bo, jako jedyne duże koty, nie potrafią!) oraz wyjątkowo silnie znaczą tereny swoim zapachem. Gdy dochodzi do spotkania, para przebywa ze sobą przez kilka dni, kopulując od 12 do nawet 36 razy dziennie! Potem samiec odchodzi w swoją stronę. Krótki okres godowy sprawia, że samiec ma co roku zazwyczaj jedną partnerkę. Ciąża trwa około 100 dni, po czym w jaskini wyściełanej sierścią i mchem rodzą się najczęściej 2-3 młode, choć zdarza się, że i 5. Młode są bezradne i ślepe, ale szybko dorastają pod opieką matki. Po 18-22 miesiącach stają się niezależne i odchodzą w poszukiwaniu własnego terenu – często bardzo daleko, żeby zapewnić różnorodność genetyczną.