19 marca 2020

Grupa naukowców z Uniwersytetu Newcastle w Anglii odkryła nowy gatunek skorupiaka głębinowego. Odkrycia dokonano w jednym z najgłębszych miejsc na Ziemi: w Rowie Mariańskim Oceanu Spokojnego, między Japonią i Filipinami, na głębokości niemal 7 km. Nowy gatunek obunoga otrzymał ciekawą nazwę: Eurythenes plasticus. Okazało się bowiem, że jedną z najbardziej charakterystycznych i zaskakujących cech skorupiaka była cząstka plastiku znajdująca się w jego organizmie. Cząstka w 80% przypominała w swym składzie powszechne tworzywo PET, wykorzystywane m. in. w produkcji butelek, pojemników jednorazowych czy odzieży sportowej.

butelki,,Nowo odkryty gatunek, Eurythenes plasticus, pokazuje jak daleko idące konsekwencje ma nieodpowiednia gospodarka odpadami plastikowymi. Istnieją gatunki zwierząt, których ludzkość jeszcze nie zna, które zamieszkują najgłębsze i najbardziej odległe zakątki na Ziemi, a już mają w sobie plastik. Plastik jest w powietrzu, którym oddychamy, w wodzie, którą pijemy, a teraz także w stworzeniach, które żyją z dala od ludzkiej cywilizacji” zaznacza Heike Vesper z WWF Niemcy. ,,Zdecydowaliśmy się nadać gatunkowi nazwę Eurythenes plasticus, żeby podkreślić potrzebę podjęcia natychmiastowych działań w celu zatrzymania napływu plastiku do oceanów” - dodaje dr Alan Jamieson z Uniwersytetu Newcastle.
Eurythenes
Plastik pokonuje długą drogę zanim zostaje wchłonięty przez organizmy morskie. Odpady z tworzyw sztucznych często trafiają do południowo-wschodniej Azji, gdzie zarządzanie odpadami, jeśli w ogóle istnieje, jest zwykle niewystarczające. Ponieważ znaczna część odpadów plastikowych nie podlega recyklingowi, śmieci zostają często palone lub porzucane na składowiskach odpadów. Stamtąd trafiają do rzek, aby docelowo znaleźć się w ocenie. Już w oceanie plastik rozkłada się na mikrocząstki i w takiej między innymi formie jest pochłaniana przez stworzenia morskie, takie jak Eurythenes plasticus.

Aż 270 gatunków zwierząt morskich cierpi w wyniku zaplątania w zagubione sieci plastikowe. 240 gatunków odczuwa skutki spożywania plastiku. Zwierzęta nie trawią plastiku, który zalega w ich żołądkach, a toksyny obecne w tworzywach plastikowych obniżają ich odporność i zdolności rozrodcze. 90% ptaków morskich ma w żołądkach plastik. 100 000 ssaków morskich traci rocznie życie przez odpady plastikowe. Aby zakończyć globalny problem zanieczyszczenia plastikiem, potrzebujemy globalnego rozwiązania.
plsticus

pet

Organizacja WWF rozpoczęła w 2019 roku międzynarodową kampanię, apelując o opracowanie globalnego porozumienia w sprawie ograniczenia odpadów plastikowych, usprawnienia zarządzania odpadami, a także walki o zakończenie odpływu plastiku do oceanów. Co roku do oceanów trafia 8 000 000 ton plastiku. To tak jakbyśmy co minutę wrzucali do oceanu ciężarówkę plastiku!

Poza koniecznymi zmianami systemowymi, czas też na nasze indywidualne działania!

  • OGRANICZAJ KORZYSTANIE Z JEDNORAZOWEGO PLASTIKU 
  • POŚWIĘĆ CZAS NA SOLIDNĄ SEGREGACJĘ
  • NAPRAWIAJ I WYKORZYSTUJ PONOWNIE
  • KUPUJ Z UMIAREM
  • NA ZAKUPY ZABIERAJ WIELORAZOWE TOREBKI (RÓWNIEŻ NA WARZYWA I OWOCE)

 

Źródła:
1.Raport WWF No Plastic in Nature: Assessing Plastic Ingestion from Nature to People https://d2ouvy59p0dg6k.cloudfront.net/downloads/plastic_ingestion_web_s…
2.Artykuł WWF Plastic in our oceanis killing marine mammals https://www.wwf.org.au/news/blogs/plastic-in-our-oceans-is-killing-mari…

3.Artykuł WWF Plastic in the ocean https://www.worldwildlife.org/magazine/issues/fall-2019/articles/plasti…
4.Artykuł WWF How many birds die from plastic pollution? https://www.wwf.org.au/news/blogs/how-many-birds-die-from-plastic-pollu…

Co Ty możesz zrobić?

Pomóż oceanom

Chcę pomóc!