05 czerwca 2020

Fundacja WWF Polska od niemal 20 lat chroni to co najcenniejsze, czyli środowisko naturalne. Działamy tam, gdzie nasza pomoc jest szczególnie potrzebna i ma realny wpływ na poprawę sytuacji wielu gatunków. Dzień Ochrony Środowiska to dobra okazja do przedstawienia części naszych działań, szczególnie tych, w których biorą udział nasi darczyńcy i wolontariusze.

Błękitni zawsze na posterunku

Błękitny Już od 10 lat polskim wybrzeżem opiekuje się Błękitny Patrol WWF. To grupa ludzi, których łączy jeden cel – ochrona Bałtyku. Pracują w terenie, biorą udział w szkoleniach, sami edukują innych i dzielą się swoimi doświadczeniami. Dzięki nim turyści i mieszkańcy wybrzeża coraz częściej wiedzą jak zachować się, gdy spotkają fokę na plaży.
W tym roku Błękitny Patrol uratował już 67 foczych szczeniąt! Na bałtyckich plażach i wydmach wolontariusze rozstawili także kosze chroniące gniazda sieweczek obrożnych przed drapieżnikami, a także ludźmi. Mimo stanu pandemii udało się uratować znaczącą liczbę zwierząt.
By chronić bałtyckie morświny Fundacja WWF Polska zakupiła 300 pingerów i rozdała je rybakom. Dzięki tym urządzeniom umieszczonym na sieciach morświny mają szansę uniknąć zaplątania, które często jest dla nich tragiczne w skutkach.

Trwa Tydzień Oceanów – zapraszamy do udziału! >>

 

Na straży naturalnych rzek

Strażnicy Rzek WWFStrażnicy Rzek WWF choć młodsi stażem od Błękitnych bardzo prężnie działają w terenie. Okazuje się, że nie brakuje ludzi, którym na sercu leży dobro naszych rzek. Zwłaszcza w dobie suszy dostrzegamy jak ważne są dla nas ekosystemy rzeczne. Dzięki Strażnikom w zeszłym roku udało się między innymi wznowić przedwcześnie wstrzymaną akcję oczyszczania Narwii i zatrzymać wyciek oleju z elektrowni Kozienice. Wśród ostatnich działań jest także zgłoszenie do Nadzoru Budowlanego wniosku o wydanie decyzji o rozbiórce samowoli budowlanej, którą okazała się zapora na rzece Rogoźnik Wielki koło miejscowości Stare Bystre oraz starania o zatrzymanie regulacji Srebrnego potoku w Elblągu.
Niedawno też razem z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków ogrodziliśmy nadwiślańskie tereny, na których znaleziono gniazda sieweczki rzecznej i obrożnej. Wszystko po to, by mogły spokojnie zakończyć okres lęgowy bez niepotrzebnych zakłóceń spowodowanych obecnością człowieka.
Chrońmy rzeki małe i duże. Przekształciliśmy 75-80% rzek w Polsce, co nie pozostaje bez znaczenia zarówno w okresie suszy jak i w czasie powodzi. Dzięki interwencji WWF Polska udało się zatrzymać zrzut ogromnych ilości wody z Elektrowni Wodnej Solina-Myczkowice na Sanie. W ten sposób udało się uratować tegoroczny narybek.

Zostań Strażnikiem Rzek >>

 

A co u rysi?

RysieWspółpracując z Zachodniopomorskim Towarzystwem Przyrodniczym Fundacja WWF Polska wspiera projekt reintrodukcji rysia na Pomorzu Zachodnim. Od początku projektu wypuszczono 36 rysi! Dzięki obrożom telemetrycznym znamy ich dalsze losy, które okazują się niezwykle ciekawe. Dwa osobniki pokonały imponujące odległości – Łopuch przepłynął Wisłę i dotarł aż do granicy z Białorusią, gdzie zginął w nieznanych okolicznościach, natomiast Pako przepłynął Odrę i Nysę i aktualnie gości w Saksonii. Śmiertelność rysi w tym programie wynosi zaledwie 25%, podczas, gdy naturalnie wynosi ona nawet 50%. Co oznacza, że można mówić o sukcesie reintrodukcji na tym obszarze. Pracownikom ZTP udała się niełatwa sztuka wymiany obroży telemetrycznej u dwóch osobników żyjących na wolności. Ochrona rysia jest szczególnie ważna dla zachowania równowagi w ekosystemach leśnych.

Adoptuj rysia >>

 

Ty też możesz chronić środowisko

Sposobów na ochronę środowiska jest wiele. Można starać się ograniczać konsumpcję, wspierać organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną przyrody, przystąpić do wolontariatu na rzecz środowiska. Najważniejsze to czuć, że mamy wpływ na nasze otoczenie. Wiele osób widzi niszczone budki lęgowe, dzikie wysypiska śmieci, potrącone zwierzęta przy drogach czy nielegalne odprowadzanie ścieków, lecz nie wie, gdzie można daną sprawę zgłosić. Na te pytania odpowiada Poradnik Interwencyjny WWF. Dzięki niemu możesz chronić środowisko w swoim najbliższym otoczeniu, do czego zachęcamy nie tylko od święta.

Poradnik interwencyjny WWF >>

 

Autorka: Agnieszka Muzińska

Co Ty możesz zrobić?

Chcę wesprzeć działania WWF Polska