TO DZIAŁA!

19 października 2018

todziala
Moja drużyna to moja ulica
  – mówi dziewczynka kopiąca piłkę. To Hania, podopieczna Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk. To również bohaterka pierwszego wideo kampanii społecznej „Organizacje społeczne. To działa!”. Organizacje społeczne działają wszędzie – w szkole, na boisku, w teatrze, na ulicy. Nie każdy to wie. W kampanii opowiadamy o tym, co robią organizacje, jak  codzienną pracą zmieniają rzeczywistość – mówi Dorota Setniewska ze Stowarzyszenia Klon Jawor, jednej z kilkudziesięciu organizacji zaangażowanych w kampanię. WWF Polska z dumą dołącza do kampanii.

 

Wideo opowiadające historię Hani, to pierwszy z serii filmów, które regularnie będą pojawiać się w sieci w ramach kampanii „Organizacje społeczne. To działa!”. Bohaterami i bohaterkami publikowanych w mediach społecznościowych krótkich wideo i fotoreportaży będą zarówno osoby pracujące w organizacjach społecznych jak i ludzie, do których adresowane są ich działania. W Polsce działa 100 tysięcy organizacji społecznych, czyli fundacji i stowarzyszeń. Z naszego wsparcia każdego roku korzystają miliony dzieci, młodzieży, osób dorosłych i seniorów. Często robią to nieświadomie. Przyszedł czas to zmienić – tłumaczy założenia kampanii Cecylia Jakubczak z Kampanii Przeciw Homofobii. Stąd pomysł połączenia sił kilkunastu fundacji i stowarzyszeń, aby pokazać jak wygląda ich codzienna praca i jaki ma to wpływ na życie każdego i każdej z nas.

 

To działa, ale jak?
„Organizacje społeczne. To działa!” to pierwsza w Polsce kampania, w którą zaangażowało się tak dużo tak różnorodnych organizacji społecznych. Tworzą ją ludzie, którzy swoją pracą rozwiązują problemy, którymi dotychczas nikt się nie zajął. Co dokładnie robią? Opiekujemy się tymi, którzy potrzebują pomocy. Pomagamy rozwijać talenty i realizować pasje. Chronimy przyrodę i zwierzęta. Wspieramy rozwój wspólnot lokalnych. Patrzymy władzy na ręce. Bronimy naszych wspólnych praw. Tworzymy przestrzeń, gdzie uczymy samoorganizacji i współdziałania. Budujemy solidarność i wspólnotę. Zmieniamy naszą rzeczywistość. A to tylko niektóre z naszych działań, bo lista jest dłuższa – wymienia Jakub Skrzypczyk z WWF Polska.  Poza WWF Polska w kampanię „Organizacje społeczne. To działa” zaangażowały się m.in. Fundacja Szkołą z Klasą, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Fundacja Batorego, Stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii, Stowarzyszenie Klon Jawor, ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Sieć Obywatelska Watchdog Polska, Helsińska Fundacja Praw Człowieka i kilkanaście innych organizacji. Każda z nich w swojej działalności koncentruje się na innym temacie, ale łączy je to, że zmieniają świat na lepsze.

 

To działa, ale gdzie?
Chcemy, żebyście zobaczyli jak działamy, kim są ludzie pracujący w organizacjach społecznych, a kim ci, którzy korzystają z efektów naszej pracy. Aby Wam to ułatwić przygotowaliśmy stronę internetową www.todziala.org, na której znajdziecie nasze wideo i fotoreportaże, a także zestaw podstawowych informacji o organizacjach społecznych – tłumaczy Joanna Gucman z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Wszystkie materiały będą publikowane również w mediach społecznościowych: na Facebooku, Youtube, Twitterze i Instagramie. Można je odnaleźć wpisując hasztag #todziala.

 

Jeśli działasz w swojej gminie lub miejscowości na rzecz ochrony przyrody lub znasz organizacje, o których warto, żeby inni wiedzieli, publikuj i nie zapomnij o hashtagu #todziala !

 

Więcej informacji o kampanii „Organizacje społeczne. To działa” znajdziesz tu:
www.todziala.org
Facebook

Youtube
Twitter
Instagram