01 stycznia 2021

To był rok…2020! W wyniku pandemii wirusa COVID 19, najbardziej mobilny gatunek świata – Homo Sapiens, został… uziemiony. Pandemia pokazała, że człowiek, mimo rosnącego dobrobytu, zdobyczy cywilizacyjnych, zaawansowanych technologii, nie jest odporny na zagrożenia płynące ze świata przyrody. Wirus zwrócił uwagę świata na związek pomiędzy chorobami odzwierzęcymi przenoszonymi ze zwierząt na ludzi, a rynkami handlu dziką przyrodą. Pokazał też, że dalsza rabunkowa eksploatacja środowiska zagraża nam samym

Ta sama działalność człowieka, która powoduje zmianę klimatu i utratę różnorodności biologicznej, zwiększa również ryzyko wystąpienia kolejnych pandemii. Niszczymy przyrodę i zwiększamy kontakt między dzikimi zwierzętami, zwierzętami hodowlanymi, patogenami i ludźmi”, czytamy w rapocie IPBES (ipbes.net/pandemics ). 

A zatem  czy pandemia nas czegoś nauczyła? Czy przewartościowała nasze spojrzenie na świat? Czy jesteśmy gotowi zmienić świat tak by nie dopuścić do kolejnych epidemii czy wystarczy nam, że wrócimy do … tego co było?


Gościem „Naturalnie z WWF” jest Mirosław Proppe, prezes Fundacji. Katarzyna Karpa-Świderek pyta go o osobistą i nieosobistą ocenę ostatnich 12-stu miesięcy. O to jaki co był rok dla organizacji, jej sukcesy i porażki oraz o to  czego oczekuje od kolejnych.

Słuchaj podcastu: 

Spotify Apple Google 

Wszystkie odcinki Następny odcinek