ŚRODOWISKO
O NAS
ZAANGAŻUJ SIĘ
KONTAKT
-
Fundacja WWF Polska
ul. Usypiskowa 11
02-386 Warszawa
kontakt@wwf.pl
Fundacja WWF Polska świętuje swoje 25-lecie pod hasłem „Sztuka ochrony przyrody”. Jednym z wyjątkowych projektów towarzyszących jubileuszowi jest pokaz rzeźb z gałęzi włoskiego rzeźbiarza Rodolfo Liprandiego w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Pokaz jest częścią współpracy edukacyjnej Muzeum Łazienki Królewskie i Fundacji WWF Polska, która ma na celu promowanie ochrony bioróżnorodności w Polsce. Rzeźby będzie można oglądać od 26 kwietnia 2025 do końca marca 2026.
W 2025 roku WWF Polska świętuje 25 urodziny pod hasłem „Sztuka ochrony przyrody”. Fundacja WWF Polska to organizacja pozarządowa, która zapobiega utracie bioróżnorodności w Polsce i angażuje różnorodne środowiska i ekspertów do walki o przyszłość naszej Planety.
W ramach obchodów Fundacja zaprosiła do współpracy podmioty, instytucje i artystów, którym bliska jest misja WWF „budowania przyszłości, w której człowiek żyje w harmonii z naturą”.
Jubileuszowe działania związane ze sztuką obejmują m.in.:
Rodolfo Liprandi (ur. 1994 w Trieście) – absolwent kierunku rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Bolonii, studiował także na ASP w Warszawie. Od ponad 10 lat tworzy rzeźby zwierząt przy wykorzystaniu gałęzi zebranych w terenie, na którym ma stanąć instalacja.
Liprandi współpracował z różnorodnymi organizacjami i podmiotami administracji publicznej w całej Europie. Swoje prace wystawiał w ogrodach, parkach i rezerwatach m.in. Magnani Palace - Bologna, Isonzo River Park, Trieste Adventure Park, Ledro Land Art Park, Midolini park - Udine (Włochy), Dikemark Hospital, (Norwegia), Vaskjala, Tallin (Estonia).
„Moja twórczość opiera się na bezpośrednim dialogu z naturą, podążam za jej rytmem, by zbliżyć się do „dzikiego” środowiska danego miejsca. Tworzenie rzeźb to symbiotyczny proces brania od natury, tworzenia i pozwalania jej zabrać wszystkiego z powrotem. Jestem bardzo zadowolony ze współpracy z WWF i lokalizacji moich rzeźb w Łazienkach Królewskich - dzięki temu moje artystyczne przesłanie ochrony zagrożonych gatunków dotrze do wielu osób" – powiedział Rodolfo Liprandi.
Bogate portfolio artysty i fotografie innych rzeźb dostępne są na profilu Instagram oraz Behance.
Z okazji 25 lat działalności Fundacji WWF Polska artysta stworzył trzy nowe rzeźby. Ryś, foka szara i sóweczka to gatunki od wielu lat chronione przez WWF - łącznie stworzą instalację „Sztuka Ochrony Przyrody” nawiązującą do bioróżnorodności.
W terminie 26 kwietnia 2025 - 31 marca 2026 rzeźby będzie można oglądać w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Pokaz jest częścią współpracy edukacyjnej Muzeum i WWF Polska, która ma na celu promowanie ochrony bioróżnorodności w Polsce.
Rzeźby zostały wykonane przez artystę ze znalezionych w terenie gałęzi drzew m.in. brzozy, bluszczu, olszy, wiązu, wierzby, sosny zwyczajnej, świerku. Rzeźby są pokaźnych rozmiarów – ryś osiąga prawie 2,5 metra wysokości, foka 3 metry długości, a ich waga oscyluje między 150 a 250 kg.
Obok każdego dzieła zamieszczona zostanie tabliczka informacyjna zawierająca informacje o wybranym gatunku oraz możliwości zaangażowania się np. udostępnienie zdjęcia lub symboliczną adopcję.
W ramach współpracy Fundacji WWF Polska i Muzeum Łazienek Królewskich prowadzone będą działania edukacyjne promujące ochronę bioróżnorodności. W planach znalazł się cykl spotkań z ekspertami i ekspertkami WWF, spacery edukacyjne lub wykłady w przestrzeni ogrodów, poświęcone ochronie przyrody. Całość działań ma na celu inspirowanie do świadomego i odpowiedzialnego kontaktu z przyrodą oraz uświadamianie, jak codzienne wybory mogą wpływać na środowisko naturalne i klimat.
Łazienki Królewskie to jeden z najbardziej znanych ogrodów zabytkowych w Polsce, który łączy wartość historyczną i przyrodniczą.
Łazienki Królewskie są ważnym siedliskiem ptaków. Występuje tu 6 gatunków dzięciołów (5 lęgowych), a szczególnie liczna jest populacja dzięcioła średniego (7 par). Gnieździ się tu także 14-15 par kowalików oraz para kruków. Łazienki są ważnym zimowiskiem ptaków wodno-błotnych i miejscem rozrodu kaczki mandarynki i krzyżówki. W ogrodzie żyją także 2 pary puszczyków i około 200 wiewiórek.
Początki drzewostanu Łazienek Królewskich związane są z łęgami doliny Wisły, gdzie dominowały jesiony, olsze, topole i wierzby, a dalej dęby i wiązy. Zmiany koryta rzeki umożliwiły ekspansję gatunków z wyższych tarasów. Początki drzewostanu datuje się na czasy Stanisława Augusta. Prawdopodobnie zachowały się pojedyncze okazy z tego okresu, np. dęby w Ogrodzie Romantycznym, jesion przy Stawie Belwederskim i modrzew przy Wodozbiorze (szacowany wiek 200-240 lat). Obecnie w Łazienkach występuje ok. 325 taksonów drzew i krzewów (ok. 8500 sztuk). Drzewostan pełni ważną rolę w utrzymaniu bioróżnorodności w Łazienkach Królewskich.
Rzeźby rysia, sóweczki i foki szarej będą dostępne dla zwiedzających od 26 kwietnia 2025 do końca marca 2026 przy Nowej Palmiarni. Ten w całości przeszklony obiekt został zaprojektowany z uwzględnieniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Usytuowany jest w północno-wschodniej części Łazienek Królewskich. W przestrzeni edukacyjnej w Nowej Palmiarni można wzbogacić swoją wiedzę przyrodniczą, zrelaksować się i aktywnie spędzić czas. W Łazienkach Królewskich przyroda ściśle łączy się z historią i sztuką. Wielu gości szczególnie ceni przyrodnicze walory tego miejsca. Nowa Palmiarnia jest przestrzenią, w której można dokładniej poznać florę i faunę łazienkowskich ogrodów - enklawę dla wielu organizmów. Składa się ona z trzech stref: relaksacyjnej z "zieloną czytelnią”, warsztatowej oraz edukacyjnej. Wnętrze wypełnia bogata roślinność oraz modele dotykowe, przedstawiające życie przyrodnicze Łazienek Królewskich.
Zapraszamy!
Fundacja WWF Polska
Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie