21 grudnia 2020

cottonbag1. Ogranicz korzystanie z plastiku

Plastik jest obecny w naszym życiu niemal na każdym kroku. Dla własnego (i przyszłych pokoleń!) dobra warto znacząco ograniczyć korzystanie z tego nieekologicznego tworzywa. Na szczęście mamy coraz więcej zamienników - np. woskowijki czy bawełniane, wielorazowe torby i woreczki na zakupy.

 

2. Napój zawsze pod ręką, ale bez szkody dla planety

butelka to go Coś do picia? Lubimy mieć je zawsze pod ręką, także gdy jesteśmy poza domem. Jeśli nie potrafisz już wyjść z niego bez ulubionej kawy czy herbaty, zainwestuj w kubek termiczny wielorazowego użytku. 

Pijesz dużo wody? Nie kupuj jej w plastikowej butelce za każdym razem, gdy chce Ci się pić. Spraw sobie wielorazową butelkę z węglowym filtrem. W większości miejsc w Polsce kranówka jest bezpieczna dla zdrowia.

A skoro jesteśmy przy napojach, pamiętaj, że bez słomek smakują tak samo dobrze. Używa się ich zaledwie przez kilka minut, a rozkładają się aż... 200 lat! 

3. Oszczędzaj wodę

szczoteczki do zębów Jeśli nie będziemy korzystać z niej w oszczędny i świadomy sposób, w przyszłości może nie być jej w ogóle. O takim realnym zagrożeniu mówi się coraz częściej. Nie dopuśćmy do tego! Odpowiedzialność spoczywa nie tylko na tych, którzy mogą rozwiązać ten problem systemowo, ale także na nas. Jak możesz oszczędzać wodę na co dzień? Myj zęby przy zakręconym kranie, bierz prysznic zamiast kąpać się w wannie, zbieraj zimną wodę, gdy czekasz na ciepłą,  a jeśli masz balkon lub ogród - deszczówkę. Więcej sposobów znajdziesz na naszym Facebooku pod #zachowajwode.

4. Nie marnuj jedzenia

Kupuj tyle jedzenia, ile jesteś w stanie zjeść - rób listę zakupów, a przed wyjściem do sklepu rób zdjęcie wnętrza lodówki/szafek, by wiedzieć, co już masz. Kupuj mało, a częściej, a jedzenie, które Ci zostanie, możesz zamrozić lub pasteryzować. Jeśli jesz mięso, ogranicz jego ilość. A może w nadchodzącym roku uda Ci się całkowicie z niego zrezygnować? Jednak bez względu na to, co jemy, zawsze zostają nam resztki (obierki, fusy itd.). Łatwym i przyjaznym środowisku sposobem pozbycia się ich jest ich kompostowanie. Kompostując spożywcze resztki (zamiast je wyrzucać), przyczynisz się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Obecnie ludzkość marnuje aż ⅓ produkowanej żywności - niech w 2021 (i kolejnych latach!) ta ilość będzie mniejsza!

Jak zrobić domowy kompostownik? To bardzo proste - przekonaj się sam/a! 
czosnek

5. Kupuj produkty certyfikowane

papierObiecaj sobie, że od 2021 roku będziesz kupować produkty certyfikowane, czyli takie, które powstały w sposób zrównoważony i przyjazny środowisku. Produkty spożywcze powinny mieć logo z zielonym listkiem obrysowanym gwiazdkami UE (masz pewność, że pochodzącą z ekologicznych upraw), a produkty z papieru powinny mieć certyfikat FSC.

Pamiętaj, że (pozornie) drobna zmiana konsumencka przyczynia się do wielkiej zmiany w środowisku!