01 lipca 2020

W końcu nadeszły upragnione wakacje. Według badań Polskiej Organizacji Turystycznej 87 procent Polaków którzy planują w tym roku urlop, chce spędzić go w kraju. Czy to w górach, czy nad morzem lub jeziorem - wakacje mogą być ekologiczne! Jak? Przedstawiamy garść porad.

 

Wielorazowe naczynia1. Wielorazowe zawsze na czasie

Termos, kubek termiczny, bidon, turystyczny zestaw sztućców to wakacyjne “must have” i ekologiczne rozwiązanie ograniczające ilość śmieci. Ponadto, takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić pieniądze. Kawa, herbata, woda, sok - to mniejszy koszt jeśli przygotujemy je w domu i zabierzemy ze sobą.

 

Własne przekąski2. Swoje przekąski i lokalne knajpki

Własne kanapki z naszymi ulubionymi produktami, prosta sałatka w pojemniku to ekologiczne i zdrowe rozwiązanie, warto też korzystać z usług lokalnej restauracji czy malutkiej knajpki. W ten sposób wspieramy lokalny biznes i poznajemy nowe smaki.

 

3. Kwatery prywatne i  pola namiotowe

Wynajmując miejsce noclegowe na prywatnych kwaterach czy w małych pensjonatach także wspierasz rozwój lokalnego biznesu. Spanie pod namiotem jest bardzo ekologiczne, pod warunkiem, że korzystasz z wyznaczonych do tego miejsc. Pamiętaj także, że podczas biwaku nie wolno rozpalać ogniska w lesie. Puszczanie lampionów też nie jest już modne - powodują pożary, mogą także zaplątać się w nie ptaki. 

Ręczniki i kosmetyki4. Ręczniki wielorazowe, kosmetyki własne

Wiele hoteli umieszcza informacje o tym, że jeśli nie chcesz aby ręczniki były zmieniane codziennie, nie zostawiaj ich na podłodze. Następnym razem tak zrób! W podróż zabierz też własne kosmetyki - nie używaj hotelowych jednorazówek.

 

 

Pamiątki5. Wakacyjne zakupy z myślą o Planecie

Wybieraj pamiątki wykonane z naturalnych surowców - drewna, kamienia, gliny. Ograniczysz tym samym kupowanie plastiku, a taka oryginalna pamiątka będzie piękną ozdobą na długo. Jeśli spędzasz wakacje nad wodą z dziećmi - zabierz z domu piłki, kółka, rękawki. Jeśli ich nie masz i musisz kupić to zabierz je ze sobą i wykorzystaj w przyszłym roku. To samo tyczy się łopatek, i wszelkich plastikowych zabawek na plażę.

 

6. Less waste w restauracji

Słomki są passe, jeśli nie są wielorazowe... W hotelowej restauracji także możesz być less waste! Omiń jednoporcjowe masła i dżemy, a jeśli nałożysz na talerz za dużo - śmiało poproś o zapakowanie na wynos.

7. Śmieci z plaży zabierz ze sobą 

Papierki po czekoladzie, ogryzki jabłka, pestki po owocach - to wszystko jest lżejsze niż pełny produkt. Zostaw miejsce, w którym byłeś w takim stanie w jakim chciałbyś je zastać. Idee less waste i zero waste są bardzo trendy!

Wycieczki8. Polecamy wycieczki bez 4 kółek

Pieszo bądź na rowerze zobaczysz więcej! Możesz lepiej  poznać okolicę, porozmawiać z mieszkańcami, spróbować regionalnej kuchni, kupić lokalne wyroby. O takich przygodach nie piszą w przewodnikach.

 

 

Kosmetyki9. Kosmetyki tylko przyjazne dla środowiska

Kremy z filtrem, olejki, szampony - nie są obojętne dla środowiska. Sprawdzaj, czytaj składy i kupuj te biodegradowalne, czyli pochodzenia roślinnego, które w naturalny sposób i bez szkody dla środowiska ulegają rozkładowi. Szukaj kosmetyków bez pochodnych ropy naftowej, SLS, SLES olejów mineralnych, czy parabenów. Takie substancje rozpuszczając się np. w morzu czy oceanie zabijają podwodne rośliny i zwierzęta. Zapewne nie raz widziałeś tęczową poświatę na tafli jeziora czy basenu. To właśnie olejek do opalania... Pomyśl, że natura także chce się chronić, tak jak Ty chronisz siebie.

10. “Ecodriving” - oszczędź środowisko i swoją kieszeń

Czy wiesz, że gwałtownie ruszając i hamując zwiększasz spalanie w Twoim samochodzie o 40%? Ecodriving to płynna jazda, dostosowanie tempa do warunków panujących na drodze, spokojna zmiana biegów i hamowanie silnikiem. Spakuj też rozsądnie samochód - każdy dodatkowy kilogram powoduje większe spalanie.