ŚRODOWISKO
O NAS
ZAANGAŻUJ SIĘ
KONTAKT
-
Fundacja WWF Polska
ul. Usypiskowa 11
02-386 Warszawa
kontakt@wwf.pl
W końcu nadeszły upragnione wakacje. Według badań Polskiej Organizacji Turystycznej 87 procent Polaków którzy planują w tym roku urlop, chce spędzić go w kraju. Czy to w górach, czy nad morzem lub jeziorem - wakacje mogą być ekologiczne! Jak? Przedstawiamy garść porad.
Termos, kubek termiczny, bidon, turystyczny zestaw sztućców to wakacyjne “must have” i ekologiczne rozwiązanie ograniczające ilość śmieci. Ponadto, takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić pieniądze. Kawa, herbata, woda, sok - to mniejszy koszt jeśli przygotujemy je w domu i zabierzemy ze sobą.
Własne kanapki z naszymi ulubionymi produktami, prosta sałatka w pojemniku to ekologiczne i zdrowe rozwiązanie, warto też korzystać z usług lokalnej restauracji czy malutkiej knajpki. W ten sposób wspieramy lokalny biznes i poznajemy nowe smaki.
Wynajmując miejsce noclegowe na prywatnych kwaterach czy w małych pensjonatach także wspierasz rozwój lokalnego biznesu. Spanie pod namiotem jest bardzo ekologiczne, pod warunkiem, że korzystasz z wyznaczonych do tego miejsc. Pamiętaj także, że podczas biwaku nie wolno rozpalać ogniska w lesie. Puszczanie lampionów też nie jest już modne - powodują pożary, mogą także zaplątać się w nie ptaki.
Wiele hoteli umieszcza informacje o tym, że jeśli nie chcesz aby ręczniki były zmieniane codziennie, nie zostawiaj ich na podłodze. Następnym razem tak zrób! W podróż zabierz też własne kosmetyki - nie używaj hotelowych jednorazówek.
Wybieraj pamiątki wykonane z naturalnych surowców - drewna, kamienia, gliny. Ograniczysz tym samym kupowanie plastiku, a taka oryginalna pamiątka będzie piękną ozdobą na długo. Jeśli spędzasz wakacje nad wodą z dziećmi - zabierz z domu piłki, kółka, rękawki. Jeśli ich nie masz i musisz kupić to zabierz je ze sobą i wykorzystaj w przyszłym roku. To samo tyczy się łopatek, i wszelkich plastikowych zabawek na plażę.
Słomki są passe, jeśli nie są wielorazowe... W hotelowej restauracji także możesz być less waste! Omiń jednoporcjowe masła i dżemy, a jeśli nałożysz na talerz za dużo - śmiało poproś o zapakowanie na wynos.
Papierki po czekoladzie, ogryzki jabłka, pestki po owocach - to wszystko jest lżejsze niż pełny produkt. Zostaw miejsce, w którym byłeś w takim stanie w jakim chciałbyś je zastać. Idee less waste i zero waste są bardzo trendy!
Pieszo bądź na rowerze zobaczysz więcej! Możesz lepiej poznać okolicę, porozmawiać z mieszkańcami, spróbować regionalnej kuchni, kupić lokalne wyroby. O takich przygodach nie piszą w przewodnikach.
Kremy z filtrem, olejki, szampony - nie są obojętne dla środowiska. Sprawdzaj, czytaj składy i kupuj te biodegradowalne, czyli pochodzenia roślinnego, które w naturalny sposób i bez szkody dla środowiska ulegają rozkładowi. Szukaj kosmetyków bez pochodnych ropy naftowej, SLS, SLES olejów mineralnych, czy parabenów. Takie substancje rozpuszczając się np. w morzu czy oceanie zabijają podwodne rośliny i zwierzęta. Zapewne nie raz widziałeś tęczową poświatę na tafli jeziora czy basenu. To właśnie olejek do opalania... Pomyśl, że natura także chce się chronić, tak jak Ty chronisz siebie.
Czy wiesz, że gwałtownie ruszając i hamując zwiększasz spalanie w Twoim samochodzie o 40%? Ecodriving to płynna jazda, dostosowanie tempa do warunków panujących na drodze, spokojna zmiana biegów i hamowanie silnikiem. Spakuj też rozsądnie samochód - każdy dodatkowy kilogram powoduje większe spalanie.