Słyszałaś/eś kiedyś o kościożernych robakach? O zwierzętach wabiących ofiary oszałamiająco kolorowym pokazem świetlnym albo o tańczących włochatych krabach? Właśnie o tych i wielu innych fascynujących organizmach oceanów przeczytać można w książce pt. “Otchłań”. Fundacja WWF Polska jako patron merytoryczny publikacji gorąco zachęca do lektury!

“Otchłań” to świadectwo istnienia fascynującego świata - jednocześnie największego, jak i wciąż najsłabiej poznanego ekosystemu Ziemi: Wszechoceanu.

Wszechocean, czyli całokształt wód morskich Ziemi, zajmuje prawie ¾ naszej planety. W tym ogromnym, podwodnym świecie toczy się życie zupełnie inne od lądowego - jest bardziej barwne, ale przede wszystkim bardziej tajemnicze i różnorodne.  

Dość powiedzieć, że w oceanach żyje większość wszystkich organizmów ziemskich. Przybierają one najdziwniejsze kształty i kolory, a ich sposoby poruszania się, żerowania czy rozmnażania mogą być najlepszą inspiracją dla twórców - w tym pisarzy!

Otchłań

Ocean - choć prawdziwy, to jak z bajki

Autorka “Otchłani” nie bez powodu postawiła w swej najnowszej książce na tematykę oceaniczną. Helen Scales, bo o niej mowa, z wykształcenia jest biolożką morską. Pracuje jako pisarka i dziennikarka - pisze dla takich tytułów jak „National Geographic Magazine”, „Guardiana” czy „New Scientist”. Ponadto wykłada na Uniwersytecie w Cambridge i jest doradczynią naukową organizacji charytatywnej Sea-Changers zajmującej się ochroną środowiska morskiego.

- Helen Scales jest przedstawicielką tego rzadko spotykanego gatunku naukowców, którzy potrafią przekazać słowami swoją ekscytację nauką. Każda strona Otchłani jest przesiąknięta dreszczykiem emocji, gdy autorka prezentuje nam mało znane zakamarki oceanicznych głębin ‒ ocenia Mark Kurlansky, ceniony autor amerykańskiego pochodzenia. 

- Od wampirzyc piekielnych do półprzezroczystych ośmiornic, od morskiego śniegu do motyli morskich, od krabów yeti, które spożywają bakterie hodowane na owłosionych odnóżach, do ślimaków o skorupach z żelaza, zamieszkujących kominy hydrotermalne... Helen Scales co krok zaskakuje nas oszałamiającymi stworzeniami, zamieszkującymi niesamowicie piękne głębiny morskie ‒ zdradza Sy Montgomery, znana przyrodniczka i pisarka niemieckiego pochodzenia. 

Najważniejsze jest przesłanie: Wszechocean skarb, o który musimy walczyć

Oceany mają decydujące znaczenie dla życia na naszej planecie. Regulują klimat, zapewniają surowce (w tym pożywienie) dla rosnącej populacji świata, a ponadto chronią nas przed globalnym ociepleniem. Zawdzięczamy im co drugi oddech – to właśnie one, za pomocą fitoplanktonu, pochłaniają prawie połowę dwutlenku węgla.

Dziś ten barwny i ważny ekosystem jest zagrożony. Prawie połowa powierzchni oceanów zmaga się z negatywnymi skutkami działalności człowieka, w tym z przełowieniem, zanieczyszczeniami czy zmianą klimatu.

O tych ważnych, choć trudnych, kwestiach Helen Scales opowiada w na kartach “Otchłani”.

Książka niesie [...] przesłanie: jesteśmy uzależnieni od oceanu bardziej niż sobie to uświadamiamy, i szkodzimy sobie tym bardziej, im bardziej mu szkodzimy ‒ zauważa Steven Poole z „Daily Telegraph”.

- W swojej opowieści o bezkresie oceanów Helen Scales ma odwagę użyć ciemniejszych i pod pewnymi względami bardziej realistycznych barw […]. Autorka ma niezwykły dar przeobrażania naszego zachwytu nad cudami morskich głębin w milczącą wściekłość, że wkrótce mogą one przestać istnieć […] Mówi: powiedzmy nie górnictwu głębinowemu, rybołówstwu, wierceniom w poszukiwaniu ropy naftowej oraz wszelkiego rodzaju pracom wydobywczym. Głębiny, jak przekonuje, są zbyt wrażliwe i zbyt ważne dla funkcjonowania planety, by je plądrować na ślepo ‒ dodaje Robert Moor z „New York Times Book Review”.

Otchłań

Tak, WWF poleca!

Problemy przedstawione przez autorkę, mimo że dotyczą świata położonego kilka kilometrów pod powierzchnią oceanu, odzwierciedlają problemy morskich wód powierzchniowych i przybrzeżnych - również te, z którymi na co dzień mierzy się Fundacja WWF Polska. 

- Zahaczając o tematy polityczne i gospodarcze, książka pokazuje, w jaki sposób niszczycielska siła naszej cywilizacji sięga co raz głębiej i dalej po wszystkie ziemskie zasoby. Co najważniejsze - przypomina, że możliwości ochrony tego tajemniczego i odległego świata leżą w rękach nas wszystkich - wyjaśnia Dominika Wojcieszek, Specjalistka ds. Ochrony Ekosystemów Morskich Fundacji WWF Polska. 

Wdrażanie zrównoważonego życia w strefie przybrzeżnej i na lądzie, w tym wprowadzenie gospodarki o obiegu zamkniętym, zrównoważone rybołówstwo i produkcja żywności, są jedynym sposobem na uniezależnienie się od zasobów głębokomorskich i umożliwienie im zachowania swojego unikatowego piękna i bogactwa życia. 

- Punkty te stanowią jedne z celów przyrodniczych Fundacji WWF Polska, dlatego tak bardzo cieszymy się, że jako organizacja możemy wspierać publikację o misji i przekazie zgodnym z tym, o co sami walczymy na co dzień. Gorąco polecam książkę i – nie muszę tego życzyć, bo na pewno tak będzie - dobrej lektury! – pointuje Wojcieszek.

 

Więcej o inspirującym świecie Wszechoceanu przeczytać można w naszym artykule.  

Pomóż nam chronić morza i oceany!