ŚRODOWISKO
O NAS
ZAANGAŻUJ SIĘ
KONTAKT
-
Fundacja WWF Polska
ul. Usypiskowa 11
02-386 Warszawa
kontakt@wwf.pl
Święta zbliżają się wielkimi krokami, a jednym z najważniejszych symboli tego magicznego czasu jest choinka. Co roku zapewne stajesz przed dylematem: naturalna czy sztuczna? Obie mają swoje zalety i wady. Dowiedz się, co warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji!
W dalszej części artykułu:
Żywa choinka to piękny zapach lasu w domu, w dodatku kojarzy się z tradycją i bliskością z naturą. Jednak czy na pewno zawsze jest dobrym wyborem dla planety? Przede wszystkim warto sprawdzić, czy naturalne choinki – cięte lub w doniczkach – są lokalnym produktem, pochodzącym z plantacji z terenu kraju, czy są importowane zza granicy. Jeśli są z polskich plantacji, mają prawie trzykrotnie niższy ślad węglowy (szacuje się, że uprawa generuje 3,1 kg gazów cieplarnianych1) niż importowane sztuczne odpowiedniki. Z drugiej strony – do ich produkcji potrzebne są takie zasoby jak woda czy tereny pod uprawę.
Mimo zalet, warto podkreślić, że co roku w Polsce na śmietnik trafia około 6 mln naturalnych choinek2 – po świętach taka choinka po prostu stanie się odpadem. Jednakże dzięki selektywnej zbiórce tego typu odpadów (wyrzuceniu ich do brązowego kosza na odpady bio lub oddanie na poświąteczną zbiórkę choinek), jest możliwy ich recykling – można przerobić je na zrębki lub kompost do ochrony gleby np. w zieleni miejskiej, lub wykorzystać jako biopaliwo. A drzewka w donicach, z dobrych źródeł (warto sprawdzić, bo niektóre są doniczkowane tuż przed sprzedażą i przy wykopywaniu mają obcinany system korzeniowy), można posadzić w ogródku lub przechować na balkonie, by używać ich w kolejnych latach.
Taka choinka nie jest jednak wolna od plastiku. Zwykle trzeba do niej kupić stojak, często z plastikowymi elementami, a kupując choinkę na stoisku zazwyczaj otrzymuje się ją zapakowaną w siatkę z tworzywa sztucznego, której nie poddamy już recyklingowi. Doniczkowe choinki są także w plastikowych doniczkach.
Marzy Ci się żywa choinka? Zachęcamy do sprawdzenia opcji wypożyczania choinek. Taką choinkę po świętach można zwrócić i zostanie ona posadzona ponownie – a w przyszłym roku znowu trafi do obiegu.
Z kolei sztuczne choinki są z tworzywa ropopochodnego i drutu stalowego, więc sama ich produkcja jest szkodliwa dla środowiska. Często też sprowadzane są np. z Chin, a transport to duże obciążenie dla planety. Ich ślad węglowy szacuje się na 8,1 kg2!
Taka choinka nie nadaje się także do recyklingu, koniec końców trafi na składowisko i będzie rozkładać się nawet 400 lat!
Plusy? Nie generujemy co roku odpadów, bo sztuczna choinka posłuży nam przez wiele lat. Jeśli więc w domu masz już sztuczną – nie kupuj naturalnej, bo jest „bardziej eko ”, tylko wykorzystaj tę, którą masz. Zachęcamy też do poszukiwań sztucznej w drugim obiegu – na portalach sprzedażowych czy w second handach.
Wysłuchaj podcastu, w którym nasza ekspertka, Aleksandra Czajkowska opowiada o tym, jak obchodzić święta w duchu eko.
Mamy też inne ekologiczne alternatywy dla choinki sztucznej i naturalnej. Ciekawym rozwiązaniem jest ozdobienie roślin domowych – monstera albo strelicja przyozdobiona bombkami może wyglądać naprawdę efektownie!
Można też choinkę zrobić z przedmiotów, które mamy w domu, np. ustawić książki i przyozdobić bombkami znalezionymi w domu. Można także skonstruować ją z patyków czy gałęzi albo stworzyć instalację na ścianie w kształcie choinki z lampek świątecznych. A może słowiańska podłaźniczka, podwieszona pod sufitem, wykonana z gałązek pochodzących z cięć pielęgnacyjnych albo ze słomy? Ogranicza nas tylko wyobraźnia!
Autorka: Aleksandra Czajkowska
Wsparcie merytoryczne: Mikołaj Troczyński
Źródła:
1 PAP – Nauka w Polsce https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C27617%2Cekolog-zarowno-choinki-naturalne-jak-i-sztuczne-niedobre-dla-srodowiska.html
2 Lasy Państwowe