W nowym roku szkolnym 2023/2024 uruchamiamy kolejny nabór do cenionego i lubianego zarówno przez nauczycieli i nauczycielki, jak i przez uczniów i uczennice, Programu z Pandą – edukacyjnej przygody przygotowanej przez Fundację WWF Polska!  
   
W czwartej edycji Programu zapraszamy młodzież do wejścia do świata przyrody i nauczenia się sposobów jego ochrony w angażujący i inspirujący sposób.  Podobnie, jak w poprzednich edycjach uczestnicy i uczestniczki poznają tematykę trzech obszarów: różnorodności biologicznej, ochrony klimatu i ekologicznej transformacji placówki edukacyjnej. Nowością jest ścieżka pandy małej dla przedszkoli, która porusza zagadnienia siedlisk. Treści edukacyjne zawarte w każdej ze ścieżek dostosowane są do wieku i zainteresowań uczestniczek i uczestników. 

Przedszkola, które w najciekawszy sposób odpowiedzą na pytanie „Dlaczego chcesz przystąpić do programu?” otrzymają od Fundacji WWF Polska pluszową pandę małą. 

Program z Pandą 4, dzięki dużej elastyczności, odpowiada na potrzeby nauczycieli i nauczycielek, gwarantując równocześnie m.in.:   

  • gotowe scenariusze zajęć, aktywności i eksperymentów oparte na rzetelnej wiedzy eksperckiej,  
  • realizację podstawy programowej dla wybranych przedmiotów, bez generowania dodatkowych godzin pracy,  
  • wsparcie i wymianę pomysłów na grupie na Facebooku,  
  • dedykowane webinary,
  • eksperymenty, prace plastyczne i praktyczne, 
  • certyfikaty ukończenia programu, dyplomy dla uczniów i uczennic oraz list gratulacyjny dla dyrekcji, 
  • bezpłatne uczestnictwo.

W Programie proponujemy cztery obszary tematyczne, przez które uczestników i uczestniczki przeprowadzą zwierzęcy przewodnicy:   

niedźwiedź brunatny omawia temat różnorodności biologicznej,  

niedźwiedź polarny eksploruje zagadnienia związane z ochroną klimatu,  

panda wielka pomoże zmienić placówkę edukacyjną w miejsce sprzyjające środowisku, 

panda mała przeprowadza przez temat siedlisk. 

Nauczyciele i nauczycielki decydują o wyborze obszaru tematycznego i realizują zajęcia w dowolnym momencie roku szkolnego. 

W każdej ścieżce zapewniamy przygotowane materiały, pomysły na działania i wydarzenia oraz gwarancję wsparcia naszych ekspertek i ekspertów. 

 

Niedźwiedź brunatny

Jeśli myślisz, że warto poruszyć w twojej placówce tematy związane z powiązaniami w przyrodzie i chcesz, aby współpracownicy i uczniowie lepiej zrozumieli, jak mocno jesteśmy związani ze światem przyrody, eksplorując temat różnorodności biologicznej, zapraszamy do wędrówki z niedźwiedziem brunatnym – naszym rodzimym symbolem dzikiej przyrody i walki o ochronę gatunkową.

Niedźwiedź polarny

Jeśli chcesz omawiać zagadnienia związane z ochroną klimatu, widzisz zainteresowanie wśród uczniów ruchami klimatycznymi lub chcesz, by temat zmiany klimatu był częściej podejmowany w społeczności lokalnej, to zapraszamy cię do wędrówki z niedźwiedziem polarnym. Największy arktyczny drapieżnik przeprowadzi cię od podstaw związanych z rozróżnieniem pogody od klimatu, wskaże związki przyczynowo-skutkowe zjawisk i procesów na poziomie lokalnym oraz globalnym i przedstawi możliwości dotyczące zaangażowania się w działania na rzecz ochrony klimatu.

Panda wielka

Podróż z pandą wielką to najambitniejsza wędrówka, którą mamy w programie. Polega ona na eksplorowaniu współzależności globalnych, poszerzaniu wiedzy o powiązaniach pomiędzy przyrodą a człowiekiem, stanem środowiska i sposobami gospodarowania zasobami naszej planety w duchu zrównoważonego rozwoju. Znajdziesz tu scenariusze i propozycje działań edukacyjnych oraz komunikacyjnych; w ramach tej ścieżki zapraszamy cię również do wdrażania zmian na rzecz transformacji placówki, z którą jesteś związany/a, by realnie zmniejszać jej ślad ekologiczny, wodny i węglowy. Przygotowaliśmy prosty audyt, który przeprowadzi cię przez różne obszary i wskaże przestrzenie do ulepszania i rozwoju oraz rozwinie myślenie krytyczne w kontekście korzystania z zasobów i różnych okazji, by ograniczać ślad na naszej planecie.

Panda mała

Najmłodszych zapraszamy do przygody z pandą małą (pandką rudą). Przedszkolaki dobrze już wiedzą, co to znaczy „dom”. Co sprawia, że jest to dla nas bezpieczne miejsce do życia? Wszystkie zwierzęta i rośliny potrzebują takiego bezpiecznego miejsca - to właśnie nazywamy siedliskiem. W podróży przez kolejne scenariusze, dowiesz się co sprawia, że miejsce jest dobre do zamieszkania i może stać się domem dla zwierząt. Czym kierują się przy wyborze miejsca i jak przystosowują się do życia w nim, a co im przeszkadza?

Program z Pandą to gotowe scenariusze, aktywności i eksperymenty, które przygotowaliśmy po to, by odciążyć nauczycielki i nauczycieli. Proponujemy 4 ścieżki tematyczne do wyboru, które opracowaliśmy tak, by realizowały podstawę programową. Skupiliśmy się na doświadczaniu i poznaniu przyrody, zrozumieniu zależności między człowiekiem a przyrodą, ale nie zabraknie również działań praktycznych. Serdecznie zapraszamy edukatorów i edukatorki wszystkich poziomów – od przedszkola do szkół ponadpodstawowych – mówi Klara Rościszewska – ekspertka ds. edukacji WWF  

W każdej z poprzednich edycji nauczyciele i nauczycielki, edukatorki i edukatorzy zachęcali średnio aż 2000 uczniów do odkrywania świata przyrody i jego ochrony!   

Mimo że Program z Pandą jest przeznaczony przede wszystkim dla szkół i przedszkoli, do udziału zapraszamy także inne placówki oświatowo-wychowawcze (m.in. biblioteki i domy kultury), które są chętne do nawiązania współpracy. 

Nabór do tegorocznej edycji Programu z Pandą trwał do 23 października 2023 roku.

DZIĘKUJEMY ZA WASZE ZGŁOSZENIA!

 

 

 

Nabór został zakończony.

 

 

Pliki do pobrania

4. Edycja PROGRAMU Z PANDĄ.
Przewodnik po programie

4. Edycja PROGRAMU Z PANDĄ.
Regulamin Programu z Pandą

4. Edycja PROGRAMU Z PANDĄ.
Regulamin Programu z Pandą (obowiązuje od 20.09.2023)

4. Edycja PROGRAMU Z PANDĄ.
Cele edukacyjne

4. Edycja PROGRAMU Z PANDĄ.
Checklista audytu