ŚRODOWISKO
ZAANGAŻUJ SIĘ
KONTAKT
-
Fundacja WWF Polska
ul. Usypiskowa 11
02-386 Warszawa
kontakt@wwf.pl
Polska przyroda i klimat to dobra wspólne. Dlatego dołączamy do Koalicji Klimatycznej i wraz z 53 innymi organizacjami zwracamy się do komitetów wyborczych z apelem, by w ciągu pierwszych 100 dni sprawowania władzy przez nowych przedstawicieli zapadło 16 decyzji na rzecz zielonej transformacji w Polsce.
Zbliżające się wybory to czas, w którym priorytetowo powinniśmy myśleć o ochronie naszej polskiej przyrody i klimatu. W Fundacji WWF Polska zwracamy szczególną uwagę, aby debata publiczna przed wyborami uwzględniała niezwykle istotne dla naszej przyszłości obszary: bezpieczeństwo wodne, bezpieczeństwo energetyczne oraz bezpieczeństwo żywnościowe i troskę o edukację.
Bez względu na wynik wyborów, nowy rząd będzie musiał wdrożyć pilne działania na rzecz przyrody i klimatu, które leżą w interesie wszystkich obywateli.
„Środowisko przyrodnicze i klimat są dobrami publicznymi. Od ochrony rodzimej
przyrody i powstrzymania kryzysu klimatycznego zależy bezpieczeństwo nas
wszystkich – nie tylko żyjących obecnie, ale także tych, którzy przyjdą po nas.”
Manifest 100 dni Koalicji Klimatycznej
- Ostatnie wydarzenia uzmysławiają nam, że zmiana klimatu jest realnym, największym problemem z jakim się mierzymy. Nasi strażacy pomagali gasić pożary w Grecji i Szwecji, ale przecież także na terenie Polski doświadczamy niszczycielskich wichur, gwałtownych ulew i podtopień, które są skutkiem ocieplenia. Polskie społeczeństwo jest gotowe do działań, które poprawią stan klimatu i środowiska, ale segregacja odpadów i wymiana żarówek nie wystarczy. Aby uzyskać efekty w dużej skali niezbędne są rozwiązania systemowe, które zależą od polityków. Czysta energia z OZE, efektywny transport publiczny, zrównoważone rolnictwo czy obszary ochrony przyrody nie powstaną bez dobrego prawa i bez wsparcia państwa. Pora, żeby rządzący naprawdę usłyszeli głos społeczeństwa i bez uników, na poważnie zajęli się ochroną środowiska, w którym wszyscy żyjemy – podkreśla Mikołaj Troczyński, Specjalista ds. Odnawialnych Źródeł Energii w Fundacji WWF Polska.
Prawo klimatyczne
Energetyka
Transport
Czyste środowisko
System żywnościowy
Edukacja i zdrowie
– Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że przyroda i klimat mają tak istotny wymiar społeczny, gospodarczy i polityczny, bezpośrednio rzutując na naszą codzienność. W czasie trwającej kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu warto mówić o wpływie produkcji żywności na środowisko i klimat, wsparciu dla diety przyjaznej planecie – lokalnej, sezonowej, bezpiecznej i zdrowej. Warto sprawdzać czy nasi kandydaci do parlamentu mówią o wsparciu dla OZE, samorządności energetycznej, neutralności klimatycznej czy sprawiedliwej transformacji, a jeśli tak – jak mówią. Jakość wody i jej zanieczyszczenia, konsekwencje regulacji rzek oraz korzyści z ich rewitalizacji i renaturyzacji, zapobieganie suszom i powodziom to istotne elementy kampanii wyborczej i polityki państwa, kreowanej przez przyszłych parlamentarzystów – zauważa Olga Kazalska z Doradczyni Zarządu ds. Polityki Środowiskowej w Fundacji WWF Polska.
– Nie mamy już czasu do stracenia, dlatego nowy rząd od pierwszego dnia pracy będzie musiał zabrać się za naprawianie najpilniejszych i najpoważniejszych problemów, blokujących postęp w ograniczaniu emisji i utrudniających chronienie środowiska. Konieczne jest też kompleksowe i przekrojowe podejście do stojących przed władzami wyzwań, zajęcie się jednocześnie różnymi aspektami rozwoju i sektorami gospodarki. Dlatego manifest zbierający w jednym miejscu możliwe do szybkiej realizacji postulaty dotyczące energetyki, budownictwa, transportu, rolnictwa, gospodarki wodnej, edukacji i ochrony zdrowia jest taki ważny. Pozostaje tylko pytanie, czy politycy staną na wysokości zadania i zajmą się realizacją tych rekomendacji, w trybie naprawdę pilnym – podnosi Urszula Stefanowicz z Polskiego Klubu Ekologicznego Okręgu Mazowieckiego, ekspertka Koalicji Klimatycznej.