Zwierzęta złapane we wnyki, ścieki odprowadzane do jeziora, śmieci porzucone w lesie, uszkodzone rośliny w rezerwacie, wypalane trawy... Te i wiele innych przykładów niszczenia przyrody mają miejsce na co dzień. Zapewne miałeś w swym życiu do czynienia chociaż z jednym przypadkiem świadomego działania człowieka przeciwko środowisku. Taki czyn szkodzi nie tylko naturze, ale również innym ludziom. Bo prawo do życia w czystym środowisku naturalnym jest jednym z podstawowych praw człowieka.

CO ROBIĆ?

Co wtedy czułeś? Może chciałeś podjąć jakieś działania, ale nie wiedziałeś do kogo się zwrócić? Ta niepewność u wielu ludzi powoduje zniechęcenie do podjęcia konkretnych kroków. Aby zachęcić obywateli do reagowania i angażowania się, opracowaliśmy specjalny poradnik. Stanowi on odpowiedź na najczęstsze pytania i, w zależności od przypadku, krok po kroku prowadzi do odpowiedniego źródła. Jest to pewnego rodzaju ,,instrukcja działania’’ w sytuacjach, w których jakiś element natury wymaga ludzkiej pomocy. Poradnik stanowi dla obywateli rzeczywiste wsparcie. Jego celem jest wskazanie najczęściej występujących naruszeń środowiska wraz ze sposobami ich prawnej regulacji i porady w jaki sposób podjąć działanie. Środowisko jest naszym wspólnym dobrem. Pamiętaj, że to od Twoich działań i zaniechań zależy jego stan. Nie zapominaj, że będą w nim żyły również Twoje dzieci.

INTERWENCJA

Co robić gdy...?

Zauważyłeś zwierzę złapane we wnyki? Masz wątpliwości, czy ścieki do jeziora, nad którym spędzasz wakacje, odprowadzane są legalnie? Podczas spaceru po lesie, natrafiasz na dziko wyrzucone śmieci? Zajrzyj do naszego Poradnika, i zyskaj rzetelną wiedzę, jakie kroki powinieneś podjąć!

Interwencja