Fundacja WWF Polska, wraz z Instytutem Rybactwa Śródlądowego i Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w ramach Światowego Dnia Migracji Ryb (World Fish Migration Day), wypuściła do Wisły 600 młodych jesiotrów ostronosych (bałtyckich).

Wypuszczenie jesiotrow do WislyDziesięciomiesięczne ryby o długości około 30-50 cm zostały wyhodowane w Instytucie Rybactwa Śródlądowego z ikry pochodzącej od niemieckiego stada tarłowego. Większość z jesiotrów (około 400 ryb) została wyznakowana specjalnymi znacznikami, dzięki którym naukowcy z IRS będą mogli śledzić trasę ich wędrówki zstępującej, czyli z Wisły do Bałtyku, i ocenić przeżywalność młodocianych jesiotrów.
W wypuszczaniu ryb pomagali uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 we Włocławku, a dr inż. Andrzej Kapusta z IRS opowiedział im o historii tej niesamowitej ryby. Edukacja i  budowanie wrażliwości przyrodniczej zaczyna się już od najmłodszych lat, dlatego cieszy nas zaangażowanie młodego pokolenia!

ZOBACZ, JAK WYGLĄDAŁA AKCJA WYPUSZCZANIA JESIOTRÓW W BOBROWNIKACH

 

Ryby zostały wypuszczone w miejscowości Bobrowniki  w woj. kujawsko-pomorskim, poniżej tamy we Włocławku. Wg ekspertów z IRS poniżej stopnia wodnego Włocławek są odpowiednie warunki, by w przyszłości jesiotr ostronosy mógł odbyć w nich tarło. Niestety, dokładnie te same miejsca mają zostać zniszczone na skutek planowanej budowy stopnia wodnego Siarzewo. Więcej o Siarzewie przeczytasz >> TUTAJ <<

Jesiotry to ryby dwuśrodowiskowe (wędrowne) – wykluwają się z ikry w słodkowodnych rzekach, a następnie płyną do morza, gdzie przez kilkanaście lat dojrzewają do wieku rozrodczego. Następnie powracają na rozród w górę rzek. Więcej o biologii jesiotra bałtyckiego przeczytasz >> TUTAJ <<

Przeżywalność jesiotrów w naturze jest nieduża, dlatego ryby zabezpieczają się, składając nawet do 1-2 mln ziaren ikry. Zwykle z takiego tarła do dorosłego wieku dojrzewa kilkanaście osobników. Eksperci z Instytutu Rybactwa Śródlądowego zdecydowali się na wypuszczenie niemal rocznych jesiotrów, bo takie ryby mają większą szansę na przeżycie niż kilkutygodniowe czy kilkumiesięczne.

Dr inż. Andrzej Kapusta, Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie: „Spodziewamy się, że z tych 600 wypuszczonych osobników kilkanaście dożyje wieku, w którym osiągną dojrzałość płciową i wrócą do Wisły na tarło.”

Jesiotr w pojemniku

W Polsce młodociane jesiotry ostronose hodowane są w trzech ośrodkach:

  1. w Zespole Gospodarki Wędkarsko-Rybackiej Grzmięca, Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Toruniu, w którym dojrzewają jesiotry ostronose oraz hodowane są osobniki młodociane przeznaczone na zarybienia;
  2. w Zakładzie Hodowli Ryb Jesiotrowatych w Pieczarkach – to obiekt, w którym dojrzewają tarlaki jesiotra ostronosego oraz prowadzony jest wychów ryb przeznaczonych na zarybienia;
  3. w Zakładzie Hodowli Ryb Łososiowatych w Rutkach, gdzie hodowane są tylko dojrzewające osobniki.

Jesiotr bałtycki na polskim stole?

Choć dzikiego jesiotra w Wiśle widziano po raz ostatni w latach 60. XX wieku, ryba ta spotykana jest w polskiej gastronomii. Jednak mięso serwowane na talerzach w restauracjach czy na sklepowych półkach to nie jesiotr bałtycki (ostronosy). To jesiotry innych gatunków, pochodzące z hodowli (m.in jesiotr syberyjski, sterlet) oraz hybrydy tych gatunków, celowo hodowane dla mięsa i ikry.

Dr inż. Andrzej Kapusta IRS W Olsztynie:

„Jesiotr bałtycki nie jest hodowany dla kawioru, a tylko w celu restytucyjnym. Kawior, który spotykamy w sklepach, pochodzi z hodowli komercyjnych – to kawior jesiotra syberyjskiego oraz z krzyżówki jesiotrów.”

pluszowe jesiotryJesiotr bałtycki jest gatunkiem chronionym i w Polsce obowiązuje całkowity zakaz jego połowu. Działania WWF Polska koncentrują się na ochronie zagrożonych gatunków wodnych – chcemy przywrócić jesiotra ostronosego polskim rzekom, bo to wspaniały inżynier przyrody! Jesiotry aktywnie wpływały na regulację bioróźnorodności w ekosystemach rzecznych i morskich, przenosząc między środowiskiem słodko- i słonowodnym składniki odżywcze. W przyszłości skutecznie mogą też zmniejszać populację gatunków inwazyjnych ryb, takich jak babki (bycza, rzeczna, łysa, marmurkowa), trawianka czy sumik karłowaty. Próby przywrócenia jesiotra do zlewni Morza Bałtyckiego prowadzone są od kilkunastu lat w ramach Konwencji o Ochronie Morza Bałtyckiego HELCOM – więcej >> TUTAJ <<

Szansa na powrót jesiotra do polskich rzek to również szansa na rozwój regionu poprzez turystykę wędkarską i przyrodniczą. Dziś polscy wędkarze jeżdżą łowić jesiotry do Kanady, wydając na takie wyjazdy niemałe kwoty, liczone w tysiącach złotych za jedną wyprawę (ceny zaczynają się od 5000 zł i nie obejmują noclegów czy przelotów). Te same pieniądze mogliby wydać w Polsce i wspierać krajowy rozwój.
Należy jednak pamiętać, że jednym z powodów wyginięcia jesiotra w Bałtyku było przełowienie. Katarzyna Kamińska z  Departamentu Rybołówstwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz ekspertka ds. Komisji Helsińskiej (HELCOM) podkreśla, że rybacy mogą odegrać istotną rolę w programie restytucji jesiotra do basenu Morza Bałtyckiego.

Katarzyna Kamińska, ekspert ds. Komisji Helsińskiej (HELCOM), Departament Rybołówstwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

„Jeśli rybacy podejmą działania, żeby ograniczyć połów, to jesiotry będą miały większe szanse, by powrócić do rzek i odbyć tarło i w ten sposób się rozmnożyć. Przyłowy w sieci rybackie są największym zagrożeniem dla sukcesu tego projektu i odrodzenia się tej populacji w Bałtyku.”

Ekspertka  ds. Komisji Helsińskiej (HELCOM) podkreśla, że jako społeczeństwo powinniśmy być uczuleni na to, by nie kupować jesiotra niewiadomego pochodzenia. Nie należy także popierać łowienia takich ryb – stąd apel do rybaków i wędkarzy, by wypuszczać złapane jesiotry.

wypuszczenie jesiotrow do Wisly

Co Ty możesz zrobić dla jesiotra?