24 września 2020

27 września obchodzimy Światowy Dzień Rzek, ekosystemów cennych, niezbędnych w życiu człowieka, lecz zarazem krytycznie zagrożonych i najbardziej zdewastowanych na świecie. Aby poruszyć serca Polek i Polaków i obudzić w nich miłość, sympatię i sentyment do tych obszarów, Fundacja WWF Polska w ramach Tygodnia Rzek WWF ruszyła z akcją „Rzeka urzeka”. Ponieważ rzeki dostarczają nam nie tylko wodę, ale też masę wspomnień, doświadczeń i historii, Fundacja WWF zachęca do podzielenia się nimi podczas trwania akcji, do której dołączyli już m.in. Andrzej Bargiel, Marek Kamiński, Skubas, Jagna Niedzielska czy prof. Jerzy Bralczyk.

Rzeka urzeka

W tym roku w ramach Tygodnia Rzek WWF, który odbywa się w dniach 21-27 września Fundacja WWF chce przypomnieć, jak bliskie naszym sercom są rzeki, mimo że często zapominamy o nich w codziennym życiu. Podczas akcji „Rzeka urzeka” każdy będzie miał możliwość opowiedzenia swojej historii związanej z rzeką – wspomnienia z dzieciństwa, wakacyjnej przygody lub innego ważnego momentu. 
Strażnicy Rzek WWF zachęcają do nagrania lub opisania swojej historii i umieszczenia jej w mediach społecznościowych z #rzekaUrzeka. Po co? Aby obudzić drzemiącą w nas wszystkich sympatię do rzek, która pokaże instytucjom odpowiedzialnym za ich dewastację, że nie ma zgody na niszczenie naszych rzek. Do akcji dołączyli już m.in. Andrzej Bargiel, który opowiedział o swojej ulubionej Białce, Marek Kamiński powiedział za co kocha Wisłę, prof. Bralczyk zdradził, czym rzeki mu imponują, a Skubas przyznał, że rzeka jest dla niego miejscem idealnym zarówno do relaksu, jak i spędzania czasu z rodziną.

Więcej informacji o akcji: https://straznicy.wwf.pl/rzeka-urzeka-opowiedz-swoja-historie/
 

 

„Jako wieloletni partner programu Strażnicy Rzek WWF z największą przyjemnością zaangażowaliśmy się w akcję »Rzeka urzeka«. Postanowiliśmy zaprosić do tego projektu również naszych ambasadorów i zaprzyjaźnionych architektów, dla których ochrona środowiska i naturalnych zasobów naszej planety jest niezwykle ważna.”mówi Justyna Zborowska, PR & Advertising Manager Geberit.

Partnerem programu Strażnicy Rzek WWF jest także firma UPM Raflatac, wspierająca WWF już od 2012 roku. „Nasza współpraca z Fundacją WWF umożliwia ekspertom skuteczny monitoring prac utrzymaniowo-budowlanych na rzekach, rzecznictwo, liczne publikacje promujące odpowiednie zarządzanie ciekami wodnymi wśród decydentów, badania naukowe, a także edukację społeczności lokalnych i przedstawicieli biznesu. Cieszymy się, że wspólnie budujemy bardziej przyjazną środowisku przyszłość.” - mówi Przemysław Różycki, Dyrektor Sprzedaży UPM Raflatac Polska.

Tydzień Rzek WWF

Zrób rzece prezent

Dzień Rzek w dniu 27 września można będzie świętować podczas akcji „Na Dzień Rzek zrób rzece prezent”. W tym dniu Strażnicy Rzek WWF zachęcają do wyruszenia nad rzekę i posprzątania śmieci, które zanieczyszczają i szpecą piękno naszych krajobrazów. Można namówić znajomych i sąsiadów na pożytecznie spędzony czas na łonie natury lub samemu wybrać się z workiem na spacer. Czy może być łatwiejszy sposób na zrobienie czegoś dobrego dla rzeki? Na najbardziej wytrwałych i pracowitych miłośników rzek czekają nagrody.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/247103239999508

Dzień Rzek

Dlaczego naturalne rzeki są tak ważne?

Rzeki w naturalnej postaci zaopatrują ludzi w świeżą wodę, produkty żywnościowe i surowce pochodzenia roślinnego – np. drewno. Ale przede wszystkim przeciwdziałają powstawaniu susz oraz łagodzą skutki powodzi. Naturalna rzeka to także niesamowity system oczyszczający. Nadbrzeżne i denne zarośla, piaszczyste plaże i wyspy wychwytują zanieczyszczenia organiczne i je neutralizują. Nieuregulowane brzegi rzek spowalniają przepływ wody w czasie wezbrań, jednocześnie zapewniając naturalną retencję i zwiększając odporność środowiska w okresach suszy. Meandrujące koryta i rozległe doliny naturalnych rzek są także w stanie pomieścić ogromne ilości wody deszczowej. Dzięki temu podczas powodzi wezbrania wód w takich rzekach są mniejsze i narastają wolniej niż w rzekach uregulowanych.

„Naturalnej rzeki nie trzeba rękami ludzi utrzymywać. To rzeka, która z jednej strony jest tworem bardzo dynamicznym - samoistnie zmienia przebieg koryta i przepływy wody, ale z drugiej strony jest w swojej dynamice bardzo stabilna i przewidywalna. Naturalna rzeka przynosi nam same korzyści i nie musi być naprawiana. Jest różnorodna, pełna siedlisk odpowiednich dla wielu gatunków roślin i zwierząt. To prawdziwa ostoja różnorodności biologicznej, która pełni ważną funkcję regulującą klimat, tak niezbędną nam w walce z kryzysem klimatycznym” - mówi Marek Elas z Fundacji WWF Polska.

Wielkie wymieranie rzek

Jak pokazuje najnowszy raport WWF Living Planet Report, od 1700 roku straciliśmy na świecie prawie 90% terenów podmokłych! Stan rzek i mokradeł jest zatrważający m.in. ze względu na przerywanie ich ciągłości tamami i barierami, regulowanie i betonowanie koryt, niszczenie dolin, zanieczyszczanie, prowadzenie szkodliwych prac utrzymaniowych oraz wdrażanie szkodliwych inwestycji, takich jak rozwój żeglugi śródlądowej i energetyki wodnej (która NIE jest „zieloną energią”!). To już ostatni moment, aby ratować rzeki i mokradła, nie tylko dla przyrody, ale też przede wszystkim dla nas – ludzi.