27 listopada 2019

Przedstawiamy narzędziowniki Klimat, Ssaki Morskie i Duże Drapieżniki! 


Jak wytłumaczyć uczniom problem zmiany klimatu? Jak rozpoznać tropy wilka, rysia, niedźwiedzia i innych zwierząt? Czym zajmuje się nadmorski Błękitny Patrol WWF? 

Fundacja WWF Polska przekonuje, że edukacja ekologiczna może być wciągająca i aktywna. Ochrona zagrożonych gatunków czy dbanie o czyste środowisko nie są tematami zarezerwowanymi wyłącznie dla dorosłych. Zaczynając jakąkolwiek zmianę systemową, trzeba myśleć o przyszłych pokoleniach i przekazać im odpowiednią wiedzę – im wcześniej, tym lepiej.

narzedziowniki


Odpowiadając na potrzeby szkół i placówek pozaszkolnych, Fundacja WWF Polska przygotowała bezpłatne materiały edukacyjne – narzędziowniki, dostępne na stronie EDUKACJA.WWF.PL. To trzy zestawy zadań, przybliżające kompleksowo działania na rzecz ochrony przyrody, które prowadzimy dzięki wsparciu naszych darczyńców.

 

O rysiu, wilku i niedźwiedziu
dd
„Duże drapieżniki” to narzędziownik pełen zadań, które wprowadzają w świat rysia, wilka i niedźwiedzia. Wystarczy odrobina kolorowej bibuły, aby zobaczyć, jak zmieniające się zagospodarowanie terenu pochłania naturalne siedliska dzikich zwierząt. Kilka papierowych kubeczków pomoże w zrozumieniu sieci pokarmowych w lesie, a teatr leśnych cieni będzie doskonałym pomysłem na urozmaicenie zajęć. Maski dzikich zwierząt sprawdzą się na szkolnych zabawach, a przepis na leśne muffinki może okazać się prawdziwym hitem urodzinowym młodego miłośnika przyrody.
 

Co kryje nasz Bałtyk?
sm

Od teraz nie trzeba być dorosłym, by zaangażować się w działania Błękitnego Patrolu WWF. Z jego przedstawicielem można spotkać się na zielonej szkole Akademia Badaczy Przyrody WWF. Jednak zanim wycieczka ruszy nad polskie morze, warto zajrzeć do narzędziownika „Ssaki morskie”. Zawarte w nim scenariusze przybliżają temat zagrożonych gatunków występujących w Bałtyku oraz sposobów ich ochrony. Warto, by młodsi, starsi i najstarsi(!) poznali odpowiedź na pytanie „Co zrobić, jeśli spotkam na plaży fokę lub morświna?”.
 

 

Zmiana klimatu dotyczy każdego z nas
klimat

Dzieci i młodzież tak samo jak my odczuwają skutki globalnego ocieplenia. Jeśli do tej pory ktokolwiek myślał, że nie da się łatwo wyjaśnić zagadnienia zmiany klimatu w szkole podstawowej, powinien zajrzeć do narzędziownika „Klimat”. Znajdują się w nim zadania tłumaczące w przystępny sposób mechanizm globalnego ocieplenia, wpływ stref klimatycznych na pory roku czy różnicę między pojęciami „klimat” i „pogoda”. Wspólna podróż w kierunku biegunów pozwoli odkryć przystosowania zwierząt do zimna, a także zrozumieć jakie zagrożenia na nie czyhają w związku z podnoszącą się temperaturą powietrza na Ziemi. W tę wyprawę warto zabrać ze sobą kaloryczny i zdrowy posiłek w postaci niedźwiedzich kulek mocy, na które przepis również można znaleźć w narzędziowniku.
 

Ekologia nie jest nudna!
Pomysłów na zastosowanie narzędziowników jest wiele. Na ich podstawie można przeprowadzić lekcję, zajęcia w ramach koła zainteresowań, świetlicy lub zbiórki drużyny harcerskiej. Materiały mogą posłużyć do przygotowania świąt, takich jak Dzień Ziemi, Dzień Lasów, Dzień Morza czy Dzień Niedźwiedzia Polarnego. Zrobione własnoręcznie filcowe przypinki w postaci foki i morświna, maski dzikich zwierząt, ruchome pocztówki leśne czy kartki z zorzą polarną będą świetnym elementem ekologicznego kiermaszu, dzięki któremu wesprzecie z klasą konkretne gatunki i ochronę klimatu razem z WWF! Narzędziowniki z pewnością urozmaicą także długie jesienne wieczory, kiedy trudniej o wyjście do lasu i szukanie przygody na zewnątrz. 
narzedziowniki2

 

Pobierz narzędziowniki: ucz i chroń przyrodę z WWF!

Edukuj z WWF!

Poznawaj i chroń przyrodę razem z nami!

EDUKACJA.WWF.PL